شنبه, 18 خرداد 1398 ساعت 08:29
کد خبر: 57191

اطلاعات تکميلي

  • بطحائی به دلیل شرکت در انتخابات مجلس استعفا داد

باز هم استعفایی دیگر در وزارتخانه ای سرگردان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: پنجشنبه هفته گذشته بود که یکبار دیگر خبر استعفای وزیر یکی از دو وزارتخانه سرگردان منتشر شد. دفتر سخنگوی دولت اعلام کرد، سیدمحمد بطحائی، وزیر آموزش و پرورش به دلیل شرکت در انتخابات مجلس از سمت خود استعفا داده است.

در دومین روز از تعطیلات عید فطر، خبر «استعفای وزیر آموزش و پرورش» در کانال‌های خبری منتشر شد؛ این خبر در کانال رسمی اعلام نشده بود و دور از باور به نظر می‌آمد اما کنجکاوی خبرنگاران را تحریک کرد که صحت و سقم آن را پیگیری کنند.
در وهله اول، چند نفری در وزارت آموزش و پرورش موضوع استعفا را تکذیب کردند اما همان افراد ساعتی بعد، عنوان کردند که استعفا صحت دارد؛ نکته قابل توجه اینکه این افراد حاضر نبودند اسمی در اخبار از آنها برده شود و در نهایت اخبار تکذیب و تأیید استعفا به نقل از منبع آگاه انتشار یافت و نکته جالب‌تر اینکه در دولت نیز، تأیید خبر استعفا به نقل از منبع آگاه منتشر شده است.
اما در نهایت پایگاه اطلاع‌رسانی دولت گزارش داد، به دنبال استعفای بطحائی، رئیس‌جمهوری نیز پیش از موعد مقرر ثبت‌نام برای کاندیداتوری مجلس، با این استعفا موافقت کرده است.
بر اساس این گزارش، سرپرست وزارتخانه آموزش و پرورش روز شنبه از طرف ریاست‌جمهوری اعلام می شود.
در این زمان، معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش و پرورش خبر پذیرش استعفای بطحائی را تکذیب کرد و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: خبر پذیرش استعفای وزیر آموزش و پرورش که توسط برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها منتشر شده است، تکذیب می‌شود.
البته انتشار توئیتی از سخنگوی وزارت کشور مبنی بر اینکه «امروز ١٦ خردادماه آخرین مهلت پذیرش استعفای مقامات برای نامزدی در انتخابات مجلس است؛ پذیرش استعفا ملاک است نَه صرفاً ارائه استعفا» و همزمان با آن انتشار اخباری از منابع آگاه در برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه استعفای وزیر آموزش و پرورش به دلیل شخصی بوده است، ماجرای استعفا را به سمت جدیدی هدایت می‌کرد.
از صبح روزگذشته اخبار غیررسمی و متناقضی پیرامون تقدیم استعفای سیدمحمد بطحائی به رئیس جمهور در آخرین جلسه هیأت دولت منتشر می‌شود. در عین حال، گمانه‌زنی‌ها نیز درباره دلایل استعفای بطحایی متفاوت بود، برخی افراد در آموزش و پرورش عدم تأمین بار مالی لازم برای اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان را یکی از دلایل اصلی استعفای وزیر عنوان کردند. به گفته فرج کمیجانی دبیرکل مجمع فرهنگیان ایرانی اسلامی، طرح رتبه بندی در جلسه روز یکشنبه هیات دولت طرح شده که هیات دولت آن را رد کرده است و بطحایی در اعتراض به این موضوع استعفا داده است.
همچنین بخاطر مسائل و حواشی که اخیرا در مدارش پیش آمد نیاز بود تا معلمان پرورشی جذب کند که مجوز این کار را به وزیر ندادند. دولت باید ۱۶۰۰ میلیارد به آموزش و پرورش می‌داد تا مطالبات فرهنگیان را پرداخت کند و این کار هم انجام نشد و همکاری دولت با بطحائی در شب عید هم همکاری خوبی نبود. اما وزارت آموزش و پرورش در این مدت آن‌قدر با مشکلات متعدد درگیر بوده است که می‌توان هر کدام از این مشکلات را بهانه استعفا عنوان کرد.

وزارتخانه های سرگردان

با نگاهی به تحولات کابینه دولت ها طی 20 سال گذشته، بیشترین تغییرات وزرا مربوط به وزارتخانه آموزش و پرورش و وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.
به نظر می رسد به طور کلی شرایطی که برای آموزش و پرورش و یا فرهنگ و ارشاد در کشور فراهم کرده ایم، مدیریت پذیر نیست. از ۱۰۷ هزار و ۱۷۱ مدرسه ای که طبق آمار سال 93 در کشور وجود دارد، اگر در یکی از آن ها حادثه ای رخ دهد، وزیر را به بدترین شکل مواخذه می کنند حتی اگر این اتفاق مربوط به فرسودگی و یا حوادث طبیعی باشد، و این در حالیست که در کلان نسبت به فرهنگیان نگاهی دست چهارم و یا پنجم وجود دارد.
 بنابراین در این شرایط آموزش و پرورش مدیریت بردار نیست و باید فکری اساسی برای آن کرد.
 

آموزش و پرورش

فرهنگ و ارشاد

حسین مظفر ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰

عطاءالله مهاجرانی (۱۳۷۹–۱۳۷۶)

مرتضی حاجی ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴

احمد مسجدجامعی (۱۳۸۴–۱۳۷۹)

محمود فرشیدی ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶

محمدحسین صفار هرندی (۱۳۸۸–۱۳۸۴)

علی رضا علی احمدی ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸

سید محمد حسینی (۱۳۹۲–۱۳۸۸)[۵]

حمید رضا حاجی بابایی ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲

علی جنتی (۱۳۹۵–۱۳۹۲)

علی اصغر فانی ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵

سید عباس صالحی (سرپرست) (۱۳۹۵)

فخرالدین دانش آشتیانی ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۶

سید رضا صالحی امیری (۱۳۹۵–۱۳۹۶)

سید محمد بطحایی ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸

سید عباس صالحی (۱۳۹۶-اکنون)

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399