سه شنبه, 07 خرداد 1398 ساعت 21:26
کد خبر: 56996

توسعه تجدیدپذیرها معضل بی کاری را کمرنگ می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مساله اشتغال در کشور یکی از مهم ترین مشکلاتی است که دولتدر سالهای اخیر با آن دست و پنجه نرم می کند. از این رو اشتغال زایی در بخش های مختلف می تواند انگیزه مهمی برای توسعه آن بخش باشد. تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر نیز از حوزه هایی است که می تواند اشتغال مطلوبی ایجاد کند و با آن که این صنعت در کشور ما در آغاز راه قرار دارد میزان اشتغال قابل قبولی را ایجاد کرده است. حال اگر این انرژی ها بخش عمده ای از صنعت تولید انرژی را به خود اختصاص دهند که با توجه به ظرفیت های بالای کشور در تابش خورشید و وزش باد این مساله امکان پذیر است، می توان امیدوار بود که توسعه تجدیدپذیر ها معضل اشتغال را تا حد قابل توجهی برطرف کند.

آمار ها نشان می دهد که جهان در دهه گذشته شاهد رشد بی سابقه ای در انرژی های نو و تجدیدپذیر بوده است. مزایای انرژی های نو به طور گسترده ای پذیرفته شده اند. محققان همچنین تایید می کنند که توسعه انرژی های نو می تواند به کیفیت بهتر محیط زیست، افزایش امنیت انرژی و در مقیاس بزرگ تر سرمایه گذاری سبز را به ارمغان آورد.
این مساله ثابت شده که حرکت به سوی یک اقتصاد سبز تعداد زیادی مشاغل جدید در بسیاری از بخش ها ایجاد خواهد کرد و به عنوان یک محرک حیاتی برای توسعه پایدار عمل می کند. آثار اشتغال ایجاد شده توسط فعالیت های اقتصادی به سه دسته مجزای مستقیم، غیر مستقیم و القایی تقسیم می شوند.
برابر بررسی های به عمل آمده فرآیند نصب، اجرا، بهره برداری و نگهداری از انرژی های تجدیدپذیر، عمدتا در مناطق روستایی و محروم تحقق می یابد و انرژی باد، زمین گرمایی و خورشیدی در کشور ما از منابع بسیار خوب برخوردار بوده است. همچنین برای انرژی باد، انرژی های ناشی از جزر و مد دریا بستر بسیار مناسب می باشد. انرژی خورشیدی یکی از منابع انرژی های تجدیدپذیر و از مهم ترین آن ها می باشد. میزان تابش انرژی خورشیدی در نقاط مختلف جهان متغیر بوده و در کمربند خورشیدی زمین بیشترین مقدار را داراست. کشور ایران نیز در نواحی پرتابش واقع است و مطالعات نشان می دهد که استفاده از تجهیزات خورشیدی در ایران مناسب بوده و می تواند بخشی از انرژی مورد نیاز کشور را تامین کند. ایران کشوری است که به گفته متخصصان این فن با وجود ٣٠٠ روز آفتابی در بیش از دو سوم آن یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی معرفی شده است.
مطالعات حاکى از آن است که میزان اشتغال زایى بخش تجدیدپذیرها تا سال 2030 در جهان به 20 میلیون برسد که بیشترین سهم مربوط به بخش سوخت های زیستى (بالغ  بر 12 میلیون شغل) و بعد از آن بخش خورشیدى ( 3/6) میلیون و باد (1/2) میلیون است.
همچنین آمار ها نشان می دهد که کشور های توسعه یافته مانند آلمان توانسته اند با توسعه بخش انرژی های تجدیدپذیر به میزان قابل توجهی اشتغال ایجاد کنند.
با این حال طبق آمار منتشر شده توسط وزارت نیرو انرژی های تجدیدپذیر موجب اشتغال 43 هزار و 450 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور شده و حجم سرمایه گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از 124 هزار میلیارد ریال رسیده است.
از تیرماه سال 1388 تا ابتدای خردادماه سال جاری، سه میلیارد و 132 میلیون کیلووات ساعت از منابع تجدیدپذیر، انرژی تولید شده که این میزان تولید برق از محل انرژی های تجدیدپذیر توانسته از انتشار حدود دو میلیون و 161 هزار تن گاز گلخانه ای بکاهد.
همچنین این میزان تولید انرژی های نو باعث شده 889 میلیون مترمکعب از مصرف سوخت های فسیلی در ایران که جزو عوامل اصلی آلایندگی هوا در کشور است، کاسته شود و بیش از 689 میلیون لیتر در مصرف آب نیز صرفه جویی شود.
هم اکنون 416 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی های نو کشور به 724 مگاوات رسیده است. همچنین تاکنون 103 نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و 42 نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است.
براساس این گزارش، انرژی های تجدیدپذیر موجب اشتغال 43 هزار و 450 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور شده و حجم سرمایه گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از 124 هزار میلیارد ریال رسیده است. بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حکایت از آن دارد که 44 درصد نیروگاه های تجدیدپذیر کشور از نوع خورشیدی، 40 درصد از نوع بادی، 13 درصد از نوع برق آبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارت و یک درصد نیز از نوع زیست توده است.
این در حالی است که ظرفیت نصب شده انرژی های نو کشور تنها 724 مگاوات است و مصرف برق در کشور به بیش از 40 هزار مگاوات می رسد. همچنین برخی بر این باورند که با استفاده از انرژی های نو می توان بسیار بیشتر از میزان مصرف کشور را تولید کرد.
اما نکته دیگر این است که این میزان اندک از انرژی های تجدیدپذیر توانسته است حدود 43 هزار نفر را در کشور مشغول کند و اگر این صنعت توسعه یابد، بدون شک شاهد اشتغال زایی گسترده این صنعت خواهیم بود که نتیجه آن می تواند رفع بخشی از مشکل بی کاری در کشور باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399