یکشنبه, 05 خرداد 1398 ساعت 08:41
کد خبر: 56859

تسلط بانک مرکزی بر بازار ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

علی پاکزاد

جمعه شب انتشار خبر اظهارات مقام نظامی امریکایی در مورد حادثه فجیره و موشک باران منطقه سبز بغداد که تلاش داشت ایران را مقصر دو حادثه نشان دهد از سوی رسانه های بین المللی منتشر شد، فارغ از ابعاد سیاسی و نوع کنش و واکنش هایی که در حول و حوش این نوع اخبار رخ می دهد این انتشار را داشتم که در نخستین روز هفته، شاهد انفجار قیمت در بازار ارز باشم.

بازار ارزی که چند سالی است به شدت ملتهب و نسبت به کوچکترین عوامل تحریک پذیر شده، منطقی بود که به چنین اخباری که بوی جنگ طلبی از آن به مشام می رسد، واکنش نشان میداد. اما گویی بازار ارز مسیر دیگری را در روز شنبه دنبال کرد و به روند نزولی که از هفته گذشته آغاز شده بود ادامه داد.
کاهش نرخ ارز و عدم واکنش نسبت به اخباری از این دست که به وضوح با هدف تحت الشعاع قراردادن افکار عمومی طراحی و منتشر می شوند نشان میدهد که بازار ارز در حال فاصله گرفتن از وضعیت بی ثبات گذشته است و می توان انتظار داشت عوامل موثر منطقی تری بر بازار حاکم شوند.
البته این وضعیت می تواند پایدار نبوده و حتی در یک لحظه تغییر کند، مانند آنچه در گذشته رخ داده است. اما گویا آنچه در حال حاضر در حال رخ دادن است نسبت به رخ دادهای مشابه قبلی پایدار تر بوده و بانک مرکزی توانسته برخلاف روالی که پیش از این حاکم بوده یعنی تبعیت از بازار، بر عوامل تعیین کننده بازار مسلط شود.
 تسلط فعلی بانک مرکزی و کاهش تنش ارزی هرچند هنوز شکننده به نظر می رسد ولی به هر روی گامی در جهت تقویت پول ملی یعنی رسالت اصلی این نهاد بوده و امیدوارم نوید بخش مهار تورم افسار گسیخته ای باشد که پیش بینی می شد در سال جاری اقتصاد ایران را با سونامی قیمت ها مواجه سازد.
تصویری که از نیمه دوم سال 98 بر مبنای شخص های اقتصادی ترسیم می شد تا پیش از این بسیار نگران کننده بود ولی اگر بانک مرکزی همچنان بتواند لگام بازار نا آرام ارز را حفظ کند، به طور قطع در بازنگری پیش بینی ها باید شرایط بهتری را جایگزین کرد.
هرچند این همه تنها و تنها به سیاستهای بانک مرکزی باز نمی گردد و به طور حتم عوامل برونزای بسیاری باید مورد ارزیابی و سنجش قرار گیرد ولی حداقل در این مقطع کوتاه و عدم پاسخگویی بازار به التهاب خبری طرف آمریکایی برای فعالین اقتصادی خبر خوشی است که تاثیر پذیری بازار ارز از عوامل سیاسی رو به  افول گذاشته.
در این میان شاید بلندترین گام بانک مرکزی در جهت بهبود پایدار وضعیت بازار ارز به طور حتم حذف سفته بازی از طرف تقاضای موثر و التزام صاحبان ارزهای صادراتی به منافع ملی باشد؛ این مهم عملی نخواهد شد مگر با ایجاد اطمینان در بازار نسبت به عبور از دوران سیاستهای لحظه ای.
همچنین باید امیدوار بود که بانک مرکزی بتواند در تداوم مدیریت بازار ارز به نقطه ای برسد که سوداگرانی که در یک سال گذشته صحنه گردان بازار بوده اند دیگر نتوانند در این بازار تاثیر گذار باشند. سوداگرانی که منابع ملی را تحت عناوین خوش آب و رنگی مانند صادرات از کشور خارج و اقدام به باج خواهی از اقتصاد ملی می کردند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395