شنبه, 28 ارديبهشت 1398 ساعت 09:31
کد خبر: 56541

چَک مفتونی و پارادوکس توسعه صادرات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 ظاهراً سیاستگذاران اقتصادی کشور بدجوری دچار تنگی قافیه شده‌اند؛ چرا که از زمانی که راهبردها و برنامه‌های خود را دلارمحور قرار داده‌اند، عشق به توسعه صادرات و به دست آوردن دلار، با این فرضیه که به حداکثر رساندن سود، اصلی‌ترین عنصر اقتصاد است، خودشان را دچار پارادوکس‌های آنتی‌گونیستی کرده‌اند.

حالا می‌پرسی این کلمات لاتین یعنی چه؟
ما که مازان باشیم خودمان هم معنی تحت‌الفظی آن را نمی‌دانیم اما از همان دوران نوجوانی محل کاربرد بعضی از کلمات را بدون توجه به معنی بلدیم، کما اینکه در کلاس دوم دبیرستان در انشا خود از کلمه «شئون» استفاده کردم و وقتی دیر انشا معنی‌اش را پرسید نمی‌دانستم و جای شما خالی مرحوم مفتونی با چک دردآوری ما را نواخت.
حالا اگر جهانگیری، همتی، رحمانی، پورابراهیمی و یا لاهوتی و یا مسعود نیلی، مازان را به دلیل اینکه معنی پارادوکس آنتی‌گونیستی را نمی‌داند، به بی‌مهری نواختند، شما خوانندگان عزیز تر از جان باور نکنید، دلیل اصلی‌اش این است که مازان چوب در لانه زنبوران می‌کند و دلار محور کردن اقتصاد را به جای اقتصاد مقاوتی مورد نقد قرار می‌دهد.
واقعیت این است که دم از توسعه صادرات زدن درست در زمانی که به ادعای مشاور وزیر اقتصاد، ۷۵ درصد ارزهای صادراتی به کشور برنگشته است، خروج دارایی‌های ملی است نه راه‌ حل اقتصادی.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395