شنبه, 28 ارديبهشت 1398 ساعت 09:08
کد خبر: 56536

شعله های خاموش یک جنگ نفتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

نفت، کاغذ، برجام، جنگ و تحریم از کلمات کلیدی رویدادهای مهم هفته گذشته بود و محور خبرها تنش های منطقه بود.

تنش های نظامی منطقه خاور میانه، اول از همه دامن بازار نفت را گرفت و به گفته تحلیل گران این که منطقه خلیج فارس امن نباشد، چالش های عرضه بازار نفت در 2019 بسیار جدی تر از قبل خواهد بود.
در همین حال خبر حمله خرابکارانه به چهار نفت کش در فجیره منتشر شد که تب نفت را برای افزایش قیمت، شدید تر کرد. این حمله که از سوی نیرو های یمنی صورت گرفته بود، پایان کار نبود و پهپاد های یمنی نیز چندی بعد به تاسیسات پمپاژ نفت عربستان حمله کردند.
شنیدن این خبر ها در کنار آمد و شد ناو های جنگی آمریکا در خلیج فارس، تنش های منطقه را بیش از پیش افزایش داد، تا جایی که گفته می شود کوچک ترین جرقه ای می تواند آتش یک جنگ تمام عیار را شعله ور کند.
بر این اساس قیمت نفت روز گذشته نیز در معاملات پایانی هفته روندی افزایش داشت و از 72 دلار برای هر بشکه نیز بالاتر رفت.
قیمت نفت برنت از ابتدای گذشته بیش از 3 درصد رشد داشته و در مسیر اولین رشد هفتگی در طی 3 هفته گذشته قرار گرفت. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت هم برای چهارمین روز متوالی افزایش داشته و در مسیر رشد هفتگی حدود 3 درصدی قرار گرفت که اولین رشد هفتگی در طی 4 هفته گذشته است.
این در حالی است که جنگ تجاری چین و آمریکا با کاهش رشد اقتصادی جهان، مانع رشد بیش از حد قیمت ها می شود.
اولین گام سخت ایران در برجام را می توان امتحانی برای شرکای اروپایی و آسیایی ایران دانست که با تشدید تنش ها و تحرکات نظامی در منطقه، واکنش ها و اظهارات آن ها، میزان حمایتشان از ایران را حتی در عرصه کلام و شعار نشان داد.
تحولات بین المللی اگرچه خوراک خبری اصلی هفته گذشته بود اما در عرصه داخلی هم چالش ها و مشکلات اقتصادی همچنان گریبان مسئولان و مردم را گرفته بود.
بحران کاغذ که مرگ تدریجی مطبوعات را دنبال می کند، بار دیگر موضوع برنگشتن ارزهای صادراتی کالاهای اساسی را پر رنگ کرد و مسئولان را واداشت تا باز هم با تاخیر و اقدامی منفعلانه، سیاست های تنبیهی مالیاتی و ... برای این دسته از شبه فعالان اقتصادی که کمر به نابودی اقتصاد یک کشور بسته اند، اتخاذ کند.
بازار سرمایه در هفته جاری با دو چالش عمده (بازگشایی بازار متشکل ارزی و احتمال تصویب معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها) مواجه است. با توجه به رشدهای متوالی بورس در دو اسفند و فروردین ماه گذشته، بازار سرمایه مدتی است که وارد روند اصلاحی شده است فاز اصلاحی که کارشناسان بارها ضمن اشاره به آن در خصوص تداوم نداشتن سیر صعودی هشدار داده بودند چراکه حرکت های اصلاحی یا برگشتی جزو جدایی ناپذیر هر بازاری است.
واپسین روزهای هفته گذشته، دو خبر راه اندازی بازار متشکل ارزی و احتمال تصویب معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی ها ، از مهمترین خبرهای هفته گذشته بود که در سایت ها یا گروه های تلگرامی ضمن دست به دست شدن، گمانه زنی هایی نیز به وسیله فعالان بازار سرمایه در موردش صورت می گرفت.
قانون معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی ها دومین بار است برای تصویب به شورای نگهبان می رود چراکه بار اول به دلیل مشکل هزینه ای و بار درآمدی برای دولت، این شورا قانون را تصویب نکرد و دوباره قاون برای بازبینی و رفع مغایرات به مجلس ارائه شد.
کارشناسان معتقدند با توجه تورم چند سال قبل و افزایش نرخ ارز به خاطر کاهش ارزش ریال، منجر به افزایش دارایی های شرکت های فعال شده اما این شرکت ها به دلیل ثبت دفتری، برای کارهای دریافت وام یا تعهدات مرتبط به دلیل فاصله زیاد حساب دفتری با ارزش بازار سبب مشکلاتی برای این شرکت ها شده است. 
شاخص کل بورس در هفته گذشته تنها 236 واحد کاهش یافت؛ به این ترتیب بازدهی 0.15 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کرد. با وجود کاهش شاخص کل بورس، هفته گذشته دیگر نماگر بازار سرمایه یعنی شاخص کل (هم وزن) با 2 هزار و 400 واحد رشد، بازدهی 5.5 درصدی را ثبت کرد.
حجم، ارزش و دفعات دادوستد در مقایسه با سومین هفته معاملاتی اردیبهشت ماه بترتیب 33، 25 و 24 درصد کاهش یافت.
خبرهای منتشر شده در مورد بازار متشکل ارزی سبب شد که نرخ ارز و سکه دو روز پایانی هفته گذشته کاهش راتجربه کنند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395