سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 ساعت 09:26
کد خبر: 56417

کمک 20 میلیارد ریالی خیرین در گلریزان ستاد دیه کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصادخیرین شرکت کننده در سی و دومین جشن گلریزان ستاد دیه کشور با کمک 20 میلیارد و 100 میلیون ریالی خود زمینه آزادی 118 زندانی بدهکار مالی را فراهم نمودند.

آیین گلریزان این نهاد حمایتی شامگاه یکشنبه با حضور چهره‌هایی چون علاءالدین میرمحمدصادقی پیشکسوت عرصه اقتصاد و کارآفرینی، اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان‌ها، حجت‌السلام علی‌اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، شهباز حسن پور بیگلری نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا امیرحسنخانی نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس، حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در خانه ملت و جمع کثیری از خیرین در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
بیشترین میزان کمک‌های واصله در این مراسم به کمک 4 میلیارد ریالی رهبر معظم انقلاب بازمی‌گردد و در رتبه بعدی کمک 270 میلیون تومانی رییس جمهور قرار دارد.
از کمک‌ چهره‌های دیگر می‌توان به واریز 500 میلیون ریالی رییس دستگاه قضاء، کمک 300 میلونی ریالی رییس مجلس و اعطای مبلغی معادل 200 میلیون ریال از سوی رییس مجمع تشخیص مصلت نظام اشاره داشت.
قابل ذکر آنکه زندانیانی که با مبالغ جمع‌آوری شده در این آیین معنوی آزاد می‌شوند در شمار سرپرستان خانواده بوده و بخشی از بدهی آن‌ها با آورده محبوسان و بخشی نیز با گذشت شاکیان خصوصی تامین شده است، لذا کمک‌های اهدایی خیرین در شب گذشته صرف مانده بدهی محکومان خواهد شد.

کمک ویژه به زندانیان مناطق سیل زده

اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان ها در حاشیه این مراسم در رابطه با وضعیت کمک به زندانیان استان‌های سیل زده در جمع خبرنگاران گفت: چون ستاد دیه هم معین سازمان زندان‌ها است لذا علاوه بر کارگروهی که تشکیل شده است در حال تلاش هستیم تا به آنها به صورت ویژه کمک کنیم. این کمک خارج از اساسنامه و دستورالعمل‌هایی خواهد بود تا بتوانند سریع‌تر به آغوش خانواده‌هایشان بازگردند.
وی اظهار کرد: همچنین رئیس قوه قضائیه در خصوص استان‌های آسیب دیده با بحث مرخصی زندانیان این استان‌ها موافقت کرد که این امر کمک می‌کند در کنار خانواده‌های خود باشند و از آسیب‌های آنها کاسته شود.
جهانگیر در رابطه با لزوم بازنگری در برخی قوانین که موجب افزایش زندانیان می‌شود، گفت: ما باید در این خصوص فعالیت جدی تری را در دستور کار قرار دهیم. در همین رابطه رئیس قوه قضائیه اولین جلسه مشترک خود را با حضور نمایندگان مجلس برگزار کرد، چون لوایح زیادی از قوه قضائیه از گذشته در مجلس باقی مانده است.
وی ادامه داد: بخشی از این لوایح به مقوله حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری کمک می‌کند.
رئیس سازمان زندان‌ها تصریح کرد: باید مراودات و تعاملات و ارتباطات دو قوه در این خصوص بیشتر شود تا ما هرچه سریع‌تر شاهد این امر باشیم که جرم زدایی از قوانین صورت گیرد. چون متأسفانه ما با تورم کیفری روبرو هستیم.
جهانگیر ادامه داد: نباید این احساس در مجموعه کشور وجود داشته باشد که همه مشکلات کشور را می‌شود با مجازات‌ها حل کرد.
وی افزود: بسیاری از مشکلات کشور ریشه‌های ساختاری اقتصادی ریشه‌های فرهنگی دارد و باید در این زمینه تلاش بیشتری کنیم تا با توسعه امر پیشگیری زمینه ایجاد جرم را در جامعه کم کنیم. اگر این اتفاق رخ دهد هم جمعیت کیفری و هم جرایم کاهش می‌یابد.
جهانگیر اظهار کرد: ما باید به سمتی برویم که بتونیم خیلی از جرایم را به سمت تخلفات ببریم و کاری کنیم که تخلفات هم انجام نشود.
رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به تعداد زندانیان جرایم غیر عمد، گفت: در حال حاضر بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر زندانی جرایم غیر عمد داریم که بیش از ۱۰ هزار نفر آنها محکومین جرایم مالی هستند. ۲۵۰۰ نفر محکومین مهریه و تعداد کمی محکومین دیه هستند. قریب به ۲ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان هم جمع بدهی این افراد است.
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399