شنبه, 21 ارديبهشت 1398 ساعت 08:32
کد خبر: 56244

سقوط و صعود بازارها در واکنش به مواضع سیاسی ایران و آمریکا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

مهم ترین رویدادهای هفته گذشته حول بنزین، کوپن و بورس و در روزهای آخر هفته اقدام متقابل ایران در خصوص برجام بود. اعلام خبر سهمیه بندی و گران شدن بنزین و سپس تکذیب آن بار دیگر رفتار ناپسند اقتصادی مردم را نشان داد که با واکنش های هیجانی نسبت به موج سازی برخی رسانه ها به تشدید آشفتگی در بازارها می انجامد.

در روزهای هفته گذشته اعلام خبرهایی در خصوص تعیین مجازات و تنبیه برای عدم بازگشت ارز صادراتی اگرچه دیرهنگام بود اما روزنه های امید را نسبت به جدیت دولت در خصوص سوداگران اقتصادی باز کرد.
همچنین تاکید مجدد جهانگیری بر امکان توزیع کوپنی کالاها تصویری از ابهام آینده بازار اقتصادی ایران کاست.
نوسانات قیمتی در بازارهای بورس و نفت هم از خبرهای مهم هفته گذشته بود که صعود در کنار سقوط را تجربه کرد.
بورس هفته گذشته شاهد دو نیمه متفاوت بود به طوری که شنبه و 4 شنبه به ترتیب 4 هزار و 480 و 3 هزار و 146 واحد افزایش را تجربه کرد اما در سه روز میانی یعنی یکشنبه تا سه شنبه هفته گذشته شاخص کل بورس به ترتیب 532، 8236 و 7623 واحد نزول کرد. پرونده بورس در سومین هفته معاملاتی در حالی با 8765 واحد کاهش بسته شد که به دلیل رشد صعودی بازار سرمایه در سال جاری، هفته گذشته اولین هفته نزولی بورس بود و بازدهی منفی 3.98 درصدی را ثبت کرد.
حجم و ارزش معاملات در مقایسه با هفته دوم اردیبهشت ماه افزایش محسوسی داشت؛ هر چند آمارها از رشد 12 و یک درصدی حجم و ارزش معاملات حکایت می کنند اما نباید از این نکته غافل شد که هفته دوم اردیبهشت ماه، بورس میزبان عرضه اولیه 10 درصدی شرکت هلدینگ صدر تامین با سرمایه 20 هزار میلیارد ریالی بودف عرضه اولیه ای که با استقبال بی نظیر خریداران مواجه شد و به دلیل جذابیت قیمتی سهم عرضه شده نه تنها 2 میلیارد سهم این شرکت فروش رفت بلکه از فردای عرضه اولیه، صف خرید را نیز برای این شرکت شاهد بودیم. به عبارت دیگر برای بررسی و مقایسه به دلیل تکرار پذیر نبودن عرضه اولیه در هفته گذشته، به نوعی می توان گفت که حجم و ارزش معاملات صعودی بیش از آنچه آمار می گوید در نظر گرفت.
دفعات داد و ستد نیز در مقایسه با هفته دوم اردیبهشت ماه کاهش 11 درصدی را نشان می دهد. بازهم اگر افزایش دفعات داد و ستد عرضه اولیه را کسر کنیم طبیعتاً نوبت های معاملاتی کاهش بیشتری را نشان می دهند؛ مقایسه رشد حجم و ارزش و کاهش داد و ستد معاملات در هفته گذشته به خوبی نشان از فعالیت خریداران در بسته های بزرگ می دهد به عبارت دیگر علی رغم کاهش بازدهی شاخص کل بورس، آمارها از جمع آوری سهام شرکت ها توسط خریدارانی حکایت می کند که نه تنها کاهش بورس را موقتی می دانستند بلکه این ریزش قیمت را بهترین فرصت برای ابتیاع و بهینه سازی پرتفوی خود قلمداد کرده اند.
کارشناسان مهترین دلیل افت شاخص بورس در هفته گذشته را ناشی از کاهش تعهدات برجامی ایران و ترس عده ای از سرمایه گذاران از تبعات این تصمیم همچنین صعودی بودن بورس در هفته های گذشته و نیاز به اصلاح ذکر می کنند که با توجه به سخنان روز 4 شنبه حسن روحانی رئیس جمهور کشورو اطلاع رسانی به موقع رسانه ها، بازار سرمایه اخرین روز کاری هفته گذشته رشد 3146 واحدی را ثبت کرد.
هفته گذشته اونس، ارز و سکه امامی رشد را تجربه کردند به طوری که هر اونس طلا هفته گذشته 0.6 درصد رشد را تجربه کرد و به قیمت 1 هزار 287.7 دلار، طلای 18 عیار/750 با رشد 3.12 درصدی به 4 میلیون و 721 هزار ریال، هر سکه امامی نیز با افزایش 1.9 درصدی به 51 میلیون و 600 هزار ریالی ثبت کردند.
دلار نیز در هفته گذشته 13.88 درصد رشد یافت و از قیمت 13 هزار و 479 به 15 هزار و 350 تومان رسید.
بازار نفت در هفته گذشته، بیشتر از هر زمانی تحت تاثیر صحبت های ترامپ، رئیسش جمهوری آمریکا بود. قیمت نفت که هفته را در بازه 71 دلاری آغاز کرده بود، با اظهارات ترامپ مبنی بر احتمال افزایش تعرفه آمریکا برای کالاهای چینی، با کاهشی قابل توجه همراه شد و به زیر 70 دلار سقوط کرد.
این در حالی است کحه همچنان تحریم های ایران و ونزوئلا قیمت نفت را تقویت می کند. همچنین این مساله که ممکن است اوپک باز هم توافق کاهش تولید نفت را تمدید کند، بازار ها را به افزایش قمیت ترغیب می کند.
اما در این میان، افزایش تنش ها بین دو اقتصاد بزرگ جهان که بر چشم انداز رشد اقتصاد جهانی سایه افکنده است، اجازه نمی دهد که قیمت ها رشد کند.
در همین راستا زمزمه هایی شنیده می شود مبنی بر این که آمریکا تمایلی به افزایش تعرفه کالاهای چینی ندارد. این خبر ها در پایاین هفته که از صحبت های ترامپ نشات می گرفت، موجب شد که قیمت نفت باز دیگر افزایش یابد. در نتیجه قیمت نفت برنت به عنوان اصلی ترین شاخص نفت در معاملات پایان هفته با افزایشی برابر با نیم درصد به 70.72 دلار به ازای هر بشکه رسید.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395