سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398 ساعت 03:30
کد خبر: 56141

اطلاعات تکميلي

  • حمزه زاده بیان کرد

کاهش مالیات بر ارزش افزوده، تنها امید جامعه هتلداران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصراقتصادمطابق آنچه در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسیده، مالیات بر ارزش افزوده در هتل‌های یک تا ۳ ستاره، از ۹ درصد به ۳ درصد کاهش خواهد یافت، اما درخصوص هتل‌های ۴ و ۵ ستاره، این مالیات مطابق با همان رویه قبلی و به میزان ۹ درصد اخذ خواهد شد.

چند روز گذشته محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص مصوبه مالیات بر ارزش افزوده گفت: مهمترین قانون تاثیرگذار بر تولید، قانون مالیات بر ارزش افزوده است؛ همچنین در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری و کمک به فضای تولید در کشور یکی از موضوعاتی که در انتهای سال گذشته در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت موضوع مالیاتها و محور اصلی آن اصلاح مالیات بر ارزش افزوده بود.
وی تصریح کرد: این نوع مالیات در جهان بر این اساس دریافت می شود که هر کس بیشتر مصرف می کند باید مالیات بیشتری بپردازد اما به دلیل اجرای ناقص این قانون در کشور و نبود زیرساختهای مناسب بجای آن که مصرف در کشور هدفگذاری شود بخشی از تولید هدفگذاری شد.
پورابراهیمی ادامه داد: این موضوع باعث شد مالیات بر ارزش افزوده به جای کمک به فضای اقتصادی کلان کشور فعالان اقتصادی را با مشکلات متعددی درگیر کرد، از همین رو پیگیریهای مجلس منجر به این شد تا در پایان سال 95 دولت لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را به مجلس ارائه کند. در طول بیش از یکسال کار کارشناسی در کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی جمع بندی آن در 30 محور اساسی با احصاء اصلی ترین مشکلات بخش تولید از اتاقهای اصناف، بازرگانی، تعاون فعالان اقتصادی به انجام رسید که مبنای تصمیم گیری ما در این اصلاحات شد.
وی اظهار کرد: خوشبختانه این اصلاحات با نظر دولت، اتاق ها و دستگاههای اجرایی در کمیته مالیاتی جمع بندی شده است که پس از تصویب در صحن اوایل تابستان در مرحله اجرا قرار می گیرد که امیدوارم این قانون کمک زیادی به رونق تولید کند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز که پیش‌تر در اظهارنظرهای مختلفی بارها تاکید کرده بود که این قانون را نمی‌توان به‌طور کامل از گردشگری حذف کرد، به‌تازگی و در جمع برخی از فعالان گردشگری از رضایت نمایندگان مجلس به کاهش این مالیات در هتل‌ها خبر داد و گفت: «بر اساس تصمیم نمایندگان مقرر شد نرخ ترجیحی مالیات بر ارزش افزوده در هتل‌ها از ۹ به ۳ درصد کاهش یابد.» مسوولان سازمان میراث فرهنگی هنوز جزئیات بیشتری درباره اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در گردشگری اعلام نکرده‌اند.
در این خصوص با جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران گفت و گو کردیم.
حمزه زاده ضمن بیان اینکه دولت هیچ گونه حمایتی از جامعه هتلداران نمی کند، گفت: تنها موضوعی که امسال ما را امیدوار کرده است موضوع مصوبه کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص مالیات بر ارزش افزوده است که طی این لایحه، هتلداران از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شده اند، که البته این مصوبه باید در صحن علنی بررسی شود. احتمال تصویب شدن این لایحه بالای 50 درصد است؛ چون ارزش افزوده در نهایت از مسافر دریافت می شود، تصویب این لایحه به سود مسافران خواهد بود و قدرت خرید مسافر بیشتر می شود.
وی در خصوص تفویض اختیار به جامعه هتلداران گفت: این موضوع که قرار بود تا پایان 97 انجام شود، هنوز انجام نشده است.
رئیس جامعه هتلداران دلیل اجرایی نشدن این موضوع را کم کاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دانست.
وی در رابطه با افزایش تعرفه هتل ها نیز گفت: تاکنون نرخ هتل ها افزایش نداشته است اما روال معمول این است که در مهر ماه نرخ هتل ها افزایش یابد. میزان افزایش تعرفه بستگی به نرخ تورم دارد؛ در سال گذشته افزایش نرخ بین 10 تا 15 درصد بود؛ با وجود اینکه امسال هزینه ها بسیار بالا رفته است، اما ما تلاش می کنیم افزایش نرخ افزایش معقولی باشد.
وی در خصوص اظهارات حسین اربابی مبنی بر اینکه بهتل‌ها بیشترین حجم سرمایه‌گذاری در گردشگری را به خود اختصاص داده‌اند که حجم آن بالای ۹۰ درصد کل سرمایه‌گذاری‌ها را دربرمی‌گیرد، گفت: هتلسازی هزینه بر است به عنوان مثال برای ساخت یک هتل پنج ستاره حداقل 200 میلیارد تومان باید در نظر گرفت در صورتی که در سایر واحد های اقامتی با 200 میلیارد چندین واحد می توان ساخت؛ در حال حاضر حدود 1300هتل در سطح کشور داریم؛ همچنین بالای 500 هتل در دست احداث است که اکثر این هتل های در حال احداث از تسهیلات بانکی استفاده می کنند. 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399