دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 56091

اطلاعات تکميلي

  • وزیر آموزش و پرورش:

افزایش شهریه‌های مدارس غیرانتفاعی نباید بیشتر از تورم باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: بطحایی در‌ زمینه شهریه زیاد برخی از مدارس غیرانتفاعی گفت: سامانه‌های نظارتی را تقویت کرده و نگاه واقع بینانه‌ای به همکاران خود در این مدارس داشته‌ایم. همچنین زمانی که عده‌ای از معلمان دور یکدیگر جمع می‌شوند، افرادی که دغدغه معلم را ندارند در کنار آنها قرار می‌گیرند و تنش ایجاد می‌کنند که به صلاح مردم، شهر، مدرسه و آموزش و پرورش نیست.

روز گذشته نشست خبری سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش با اصحاب رسانه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
بطحایی ضمن تبریک سالروز تکریم مقام معلم اظهار کرد: علی رغم همه سختی‌ها در منابع مالی سال مفیدی برای نظام آموزش و پرورش بود و بخش عمده‌ این اثرگذاری بر عهده همکارانم در آموزش و پرورش است. همچنین در سال ۹۸ سند تحول را از منظری دیگر مورد توجه داریم و حلقه‌های آن را تکمیل کردیم، و برای اجرا لازم بود زیر نظام آن تکمیل شود.
وی با اشاره به اجرای طرح بوم یا برنامه ویژه مدارس گفت: این کار را شروع کردیم و برنامه ویژه مدرسه برای اولین بار امسال اجرا شده است و معلم محتوای آموزشی بر اساس نیازها و اقتضائات تعیین می‌کند که فوق برنامه نیست و جزو دروس اصلی محسوب می شود. در ابتدای راه هستیم و نیاز به تمرین و ممارست و آموزش نیروی انسانی داریم.

اجرای مهارت آموزی پایه در ۵ هزار مدرسه

وزیر آموزش و پرورش افزود: این طرح نتایج خوبی داشت و از آن استقبال شد. مهارت محوری را به جد دنبال کردیم و در سال تحصیلی جاری مهارت آموزی پایه را در 5 هزار مدرسه متوسطه اول اجرا کردیم و رویکرد جدیدی که دنبال کردیم و این اجازه را به ما داد تا با امکانات هرچند محدود دانش آموزان را با فرهنگ کار و تولید آشنا کنیم. در تابستان این برنامه را با رویکرد تکمیلی دنبال خواهیم کرد.
وی افزود: برنامه ویژه مدرسه (بوم) برای اولین انعطاف لازم را در اختیار مربی و معلم قرار می‌دهد تا مدرسه بتواند متناسب با نیاز‌های محلی و منطقه‌ای محتوای آموزش رسمی در برنامه درسی بچه‌ها قرار دهد، این برنامه در نظر گرفته شده فوق برنامه نیست و به عنوان برنامه درسی است.
بطحایی بیان کرد: امسال برای اولین بار مدارس ۲ ساعت از برنامه درسی ملی را متناسب با نیاز با اقتضائات و خلاقیت پیش می‌برند و این فقط یک شروع مبارک است و نه آنطور که ما تکریم کردیم، این طرح نیاز به آموزش نیروی انسانی است و بررسی‌های اولیه نتایج خوبی را نشان می‌داد.

برنامه ۹۸ براساس سند تحول بنیادین تنظیم شده است

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: برنامه ۹۸ را کاملا براساس سند تحول بنیادین تنظیم کردیم و اجرا و استقرار سند تحول مستلزم تامین اعتبار و منایع است و با شرایط فعلی کشور و مضائق اعتباری برنامه را متناسب با منابع در نظر گرفته شده، اولویت بندی کردیم، اما با این اوصاف برنامه‌های امسال منطبق بر سند تحول بنیادین است و برنامه‌ای خارج از آن نداریم.

در برخی موارد سند ۲۰۲۰ مانعی برای توسعه آموزش و پرورش می‌شود

وی گفت: اگر جا‌هایی اشتراک مفهوم بین سند ۲۰۳۰ و سند تحول است ما اصل خود را کنار بگذاریم. برقراری عدالت آموزشی وظیفه من و همکارانم است، جا‌هایی سند ۲۰۲۰ خودش مانعی برای توسعه آموزش و پرورش می‌شود و اصل‌های خود را کنار می‌گذاریم، مبادا به دلیل اینکه به ماانک ۲۰۳۰ بخورد خود را منزوی کنیم و حرف هایمان را به جامعه بین المللی نکنیم.
بطحایی ادامه داد: سند ۲۰۳۰ و هر سند دیگری که در حوزه تعلیم و تربیت به ما خط بدهد مورد توجه نیست، بسیاری از تئوری تعلیم و تربیت ما پیش از این‌ها حرف زدند.
وی درباره شهریه مدارس غیردولتی گفت: سامانه‌های نظارتی را تقویت کردیم همچنین نگاه واقع بینانه به همکارانمان در مدارس داشتیم، اما به آقای زینی وند تاکید داشتم تیم‌های نظارتی به طور جدی‌تر فعالیت کنند و سال گذشته شرایط خوبی بود.
بطحایی در خصوص فعالیت های وزارت آموزش و پرورش در مناطق سیل زده، اظهار کرد: در بحث پشتیبانی از هموطنانمان در مناطق سیل زده ما سه نوع کار را در دست انجام داریم. یکی بازسازی ۱۵۰۰ مدرسه در این مناطق است که ۲۰۰ مدرسه از این تعداد کامل تخریب شده است. برای ۱۳۰۰ مدرسه که نیاز به بازسازی دارند تلاش ما این است تابستان این کار صورت بگیرد. در مورد ۲۰۰ مدرسه تخریبی باید کمی صبر کنیم و تعداد جمعیت روستاها مشخص شود و مدارسی که نیاز به تخریب و بازسازی دارد به سرعت در اختیار دانش آموزان قرار خواهد گرفت.
بطحائی گفت: تشکیل کلاس‌های جبرانی خصوصاً برای دانش آموزان پایه ۱۲ نیز این روزها در دستور کار است و از این جهت نهایت تلاش را می‌کنیم. فرزندانمان در این مناطق با مشکل مواجه نشوند. در بخش سوم هم تلاشمان این است که همکاران فرهنگی آسیب دیده در این مناطق را حمایت کنیم.
وی درباره بحث انتصاب‌هایی که این روزها در سازمان پژوهش نیز گفت: من به آقای ذوعلم هم گفته ام که پیشینه افرادی که منصوب می‌شوند اطلاع رسانی شود. البته این به این معنا نیست که خطایی در انتصاب صورت نگرفته یا نمی‌گیرد.

به دنبال ایجاد شورای عالی تشکل‌های فرهنگیان هستیم

وزیر آموزش و پرورش درباره تشکل‌های فرهنگیان نیز گفت: نگاه ما باید به آنها به عنوان ظرفیت باشد و پل ارتباطی بین بدنه تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز هستند و می‌توانند کارکرد موثری را برای بهبود آموزش وپرورش داشته باشند.
وی ادامه داد: این کار در حال انجام است، اما سرعتش کم است یعنی میدان دادن به آنها برای پیدا کردن راهکار برای مشکلات آموزش وپرورش؛ البته نشست و برخاست با تشکل‌ها را بیشتر کرده ایم، اما به دنبال شورای عالی تشکل‌ها و معلمان هستیم که به صورت منظم و با دستور کار مشخص دور هم جمع شوند.
وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با برای جبران کمبود نیروی انسانی در مهر 98 اظهار داشت : اگر کمبود به معنای معلم رسمی متناسب با شاخص ها باشد کمبود وجود دارد اما این به معنای خالی بودن کلاس ها از معلم در مهرماه نیست و تکلیف نیروی انسانی استان به استان و منطقه به منطقه درباره تعداد مورد نیاز نیروی حق التدریس، تعداد کلاس های درس، دانش آموزان به تفکیک دختر و پسر از هم اکنون مشخص است و از این جهت نگرانی نداریم.
بطحایی اضافه کرد: با توجه به اینکه در مدت سه سال آینده بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش زیاد هستند تلاش بر این است تا از دو طریق پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و استفاده از ماده 28 مبنی بر جذب فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ها و گذراندن دوره آموزشی یک ساله مشکل کمبود معلم برطرف شود.
وی درباره ابهاماتی درباره تلویزیون تعاملی سینا عنوان کرد: سینا، دولتی است و فرد حقیقی نمی‌تواند سهام دار آن باشد. تلویزیون تعاملی فرصتی است که می‌تواند استفاده کنندگان فراوانی جذب کند. تا کنون ریالی هزینه نکردیم، ریالی هم دریافت نکردیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399