چهارشنبه, 11 ارديبهشت 1398 ساعت 06:30
کد خبر: 55916

روز معلم و تکرار قصه مطالبات فرهنگیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاددوازدهم اردیبهشت شد و بهار و اردیبهشتی دیگر از راه رسید. شش دهه است که این فصل دل انگیز برای معلم حال و هوای متفاوتی دارد. از سویی مرور خاطرات شیرین معلمان از درس و مدرسه، کتاب و دانش آموز و از سوی دیگر یادآور قصه پر غصهبی اعتنایی مسئولان به مطالبات فرهنگیان است.

معلمان بارها نسبت به مسائل حقوقی و رفاهی خود  داشته‌اند. بارها تصاویری از اعتراضات معلمان در فضای مجازی منتشر شده که در  پلاکاردهایی مطالبات خود را مطرح کرده‌اند.
مهم‌ترین مباحث آموزش و پرورش نظام رتبه‌بندی معلمان، دانشگاه فرهنگیان، معیشت معلمان، حقوق و دستمزد فرهنگیان شاغل و بازنشسته همچنین پاداش پایان خدمت بازنشستگان است که در بسیاری از جلسات فراکسیون فرهنگیان با وزارت آموزش وپرورش در دستور کار قرار گرفته اما تاکنون نتیجه قابل مشاهده ای
نداشته است.
اما اصلی‌ترین درخواست معلمان، بحث منزلت و معیشت است، سال‌هاست که وعده برابری حقوق فرهنگیان با کارکنان سایر دستگاه‌ها به ویژه اساتید دانشگاه‌ سر داده می‌شود اما این موضوع تا کنون محقق نشده و این رویه نارضایتی و گاه بی‌انگیزگی معلمان را رقم زده است و گاه مشاهده می‌شود، فرهنگیان بازنشسته برای دریافت پاداش بازنشستگی خود مجبورند تجمعاتی را مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه برگزار کنند چرا که در بهترین حالت این پاداش با یک سال تاخیر به دستشان می‌رسد.
افزایش کیفی معیشت فرهنگیان موضوعی است که سال‌های قبل از انقلاب نیز مساله بوده و متاسفانه همیشه در حق این قشر مهم و تاثیرگذار جامعه کوتاهی و اجحاف شده است؛ هرچند هر از گاهی با آمدن یک دولت جدید تغییراتی در وضعیت‌شان ایجاد می‌شود، اما این وضعیت هنوز با دیگر نیروهای دولتی برابری نمی‌کند. بدون تردید ضریب ها و افزایش های قطره چکانی، مطالبه مهم معلمان که همان ارتقای وضعیت معیشتی است را پوشش نخواهد داد .
همسانسازی حقوق بازنشستگان فرهنگی با شاغلان، توقف سیاست‌ پولی‌سازی مدارس و اجرای اصل 30 قانون اساسی، ارتقای حقوق فرهنگیان و پرداخت معوقات آنها، بیمه تکمیلی کارآمد و اختصاص سهم کافی از بودجه به آموزش‌وپرورش و رفع مشکلات مدارس دولتی مهمترین مطالبات معلمان است که در اعتراض‌‌ و تحصن‌ها مشاهده می شود.
در ماده “63” همین قانون دولت ملزم به استقرار نظام پرداخت‌ها مبتنی بر نظام رتبه‌بندی معلمان با تصویب مجلس شورای اسلامی در قالب بودجه سنواتی شده است. بیش از دو سال از تصویب این قانون گذشته است و معلمان همچنان شاهد وعده‌هایی هستند که هر روز تکرار می شوند.
چندی پیش محمدرضا عارف رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: بهبود معیشت معلمان و توجه به منزلت آنها یکی از مواردی است که پیوسته دغدغه همگان بوده است، بنابراین در همین راستا طرحی را ارائه دادیم که نیاز به مجوز قانونی داشت و باید دولت در این رابطه لایحه ارائه می‌داد که متاسفانه با تاخیر مواجه شد، اما اعتبارات خوبی برای آن دیده شد تا بتوانیم موضوع همترازی یا رتبه‌بندی معلمان را دنبال کنیم.
اسدالله عباسی نماینده رودسر و املش در مجلس نیز مطالبات و خواسته فرهنگیان را به حق دانسته و می گوید: طرح رتبه بندی معلمان باید به موقع اجرایی شود. نباید اجازه دهیم چیزی به عنوان مطالبات فرهنگیان وجود داشته باشد.
وی همچنین ادامه می دهد: انتظار می‌رود در رابطه با استخدام آموزشیاران اعم از مربیان پیش دبستانی و معلمان حق التدریس با استفاده از اعتبارات سال ۹۸ اقدامات لازم و ساماندهی شود.
اما آنچه که مشاهده می شود این است که طرح رتبه‌بندی حتی در فاز اول نیز به طور کامل اجرا نشده و آموزش و پرورش آن را تاکنون لنگان لنگان جلو برده است، چراکه اگر این طرح به درستی اجرا شده بود در برنامه ششم به اجرای آن تاکید و جهت رفع نواقص آن برنامه ارائه نمی‌شد.
مسئولان آموزش و پرورش آنچه تاکنون اجرا شده را تنها درصدی از اجرای کامل رتبه‌بندی می‌دانند که این درصد شامل بخشی از جامعه فرهنگیان و بخشی از مطالبات می‌شود. فاز دوم طرح رتبه بندی معلمان از دولت به کمیسیون بازگشته و وزیر باید آن را پیگیری کند.
طرح معلم تمام وقت، به گفته فرهنگیان، طرحی متعارض با سند تحول بنیادین آموزش و پروش است که مدیران آموزش و پرورش بر آن اصرار دارند و معلمان بارها اعتراض و انتقاد خود را به این طرح اعلام کردند، اما شنیده نشد.
طرح‌های نسنجیده و بدون پشتوانه قانونی که یکی پس از دیگری رونمایی می‌شود نه تنها اثری در بهبود اوضاع تعلیم و تربیت ندارد، بلکه موجب اتلاف وقت، انرژی و سرمایه‌ای می شود که باید به مسائل مهم و اساسی آموزش و پرورش تمرکز کند.
رکن اصلی تعلیم و تربیت در هر کشوری “معلم” است و هر برنامه و رویکردی برای اصلاح نظام تحصیلی و تقویت بنیان های آموزشی و تربیتی،بدون توجه اساسی به نیازها و مطالبات جامعه فرهنگی،محکوم به شکست است.به زبان ساده، معلمی که به خاطر تنگناهای مالی، به چند پیشگی روی آورده و با جسمی خسته و روحی آزرده از نامرادی ها وارد فضای مدرسه می شود چگونه قادر به مدیریت فرآیندهای آموزشی خواهدبود؟
در هر صورت هفته معلم دیگری را تجربه می کنیم و امیدواریم که سال 98، با پیگیری فرهنگیان و همت و اراده مسئولان، سال دستیابی معلمان به حقوق اساسی خود از پس نیم قرن جانفشانی و تلاش باشد.
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395