دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 ساعت 03:00
کد خبر: 55488

آسیب دیدگان سیل های اخیر تحت پوشش بیمه آتش سوزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی
عصراقتصاد: سیل یکی از فاجعه بارترین بلایای طبیعی است. از بعدجانی بسیاری از افراد در اثر غرق شدگی از بین می روند وگرسنگی و بیماری های ناشی از انتشار آلودگی نیز قربانیانی را بعد از وقوع سیل می گیرد ، سیلاب ها می تواند اکو سیستم منطقه را دگرگون واقتصاد را مختل کنند و جوامع پیشرفته را درمدت کوتاهی از بین ببرد .

سال 98 درحالی شروع شد که بارش سنگین باران بهاری ،طوفان وطغیان رودخانه ها ، به سیلی هولناک تبدیل شد که آثار مخرب و زیان های جانی و مالی آن موجبات بهت وتاملات روحی مردم را فراهم آورد.
غم از دست دادن هموطنان درکنار از دست رفتن تمامی امکانات و دارایی ها درآستانه ورود به سال جدید و روزهای آغازین سال 98 علاوه بر غم آلود ساختن فضای حاکم برکشور، تداعی کننده موضوع مشکلات مدیریتی در بخش هایی از بدنه تصمیم گیری و اجرایی کشور وضعف ها وناهماهنگی های آنها بود.
به همین منظور خبرنگار ما به سراغ محمد قاسم سوهانی ، کارشناس رسمی دادگستری در امور بیمه رفته و نظراتشان را جویا شدیم که ما حصل آن را در ادامه می خوانید.
محمد قاسم سوهانی ، کارشناس رسمی دادگستری در امور بیمه در خصوص میزان ریسک  قابل قبول درمورد سیل ،گفت : ریسک قابل قبول به موارد خاص بستگی دارد.  برای مثال ، آب گرفتگی یک مزرعه هر 10 سال یک بار قابل قبول است و در برنامه ریزی ها برای ایمن سازی در برابرسیل از قبیل ساخت سد و سیل بند وکانال های انحراف آب باتوجه به همین موضوع هزینه می شود. اما برای مناطق مسکونی ، بیمارستان ها و... که خطر جانی وجود دارد، ریسک آن 1 به 500 سال انتخاب می شود. بدین ترتیب با توجه به موقعیت هر مورد بین این دو ریسک قرار گرفته وساخت سازه های مربوطه وایمن سازی ها درقالب ریسک قابل قبول ودوره زمانی یادشده تنظیم و براین اساس سرمایه گذاری ها انجام می شود.
به گفته وی ، درتعیین ریسک مجاز عوامل دیگری نیز دخیل هستند، دسترسی به مناطق امن در زمان سیلاب از جمله عوامل تعیین کننده است .
سوهانی افزود : به ایجاد سازه به منظور رفع یا کاهش اثر تخریب سیلاب ، مهار سیلاب گفته می شود .مهارسیلاب شامل فرآیند خاص است که با فراهم آوردن وبهره برداری از سازه های طراحی شده اثرات تخریبی سیل را رفع یا کاهش می دهد . این امر با ذخیره یا محدودسازی وانحراف جریان سیلاب با میزان بودجه ای که برای این کار صرف می شود ،توجیه بذیر است .
این کارشناس بیمه ادامه داد : دراین خصوص ساخت سدهای مخزنی با هدف ذخیره سازی سیلاب در مخازن وکاهش نقطه اوج سیلاب ، سیل بند ها با هدف محدود ساختن سیلاب ، مخازن تاخیری برای کاهش اثر تخریبی و افزایش زمان تمرکز اصلاح و بهسازی مسیر و افزایش سرعت تخلیه وعبور آب در جریان وهمچنین گذردهی رودخانه وحفاظت از کناره ها با ساخت مسیرهای انحرافی صورت می پذیرد وبسته به مکان مورد نظر و ریسک قابل قبول هریک هدف گذاری وسرمایه گذاری انجام می شود.

برخورد ضعیف مسئولان با مدیریت آب

وی خاطرنشان کرد:  باتوجه به نکات گفته شده ریشه یابی سیل سال 98 درکشور به صورت کارشناسی فراهم می شود.درکشورما شاید به جرات بتوان گفت که قریب به چند دهه است که باشعار کم آبی ، با برنامه مدیریت آب بسیار ضعیف برخورد شده است .مانند بسته شدن زاینده رود به دلیل کمبود منابع آب ، عدم امکان کشت درمناطق مختلف وکاهش محصولات کشاورزی، اعلام میزان آب مصرفی درتولید هندوانه که حتی ارز حاصل ازصادرات هم تامین کننده رقم هزینه آب مصرفی نیست ، محدودیت در کاشت برنج دربرخی مناطق و...ظرفیت خالی سدها ومخازن به دلیل کاهش بارندگی ها وعدم لایروبی آنها با کاهش بارش ها ، ساخت وسازهای غیرمجاز در مسیل ها ، ازبین رفتن پوشش گیاهی به جهت کمبود بارش ها و...
سوهانی تصریح کرد : سیل اخیر دوچالش اساسی درمدیریت منابع آب یعنی تعامل میان منابع آبی ومحیط زیست را نمایان کرد . سیل اخیر نشان داد سازمانهای ذیربط از تجربه ، تخصص وحضور نیروهای آشنا باموضوع وسیستم های هواشناسی دقیق کمتر استفاده می کنند. فقدان سیاستگذاری مناسب برای آب ومحیط زیست  به شدت به محیط زیست آسیب رسانده است.
وی افزود:  درطی سالیان قبل توان وکارایی خود را برای جذب روان آبها به میزان زیادی از دست داده است . اگرچه حجم بارش ها نیز در زاینده رود خیلی بیشتر از میانگین دوره های قبلی بوده وخود به عنوان عاملی اثرگذار در ایجاد سیلاب هایی با قدرت تخریبی بالا در استان های مختلف  عمل نموده است .به عقیده برخی مسئولان اجرایی درصورتی که  هشدارها به موقع اعلام می شد ، میزان صدمات جانی ومالی به شدت کاهش می یافت .
سوهانی اظهار کرد : سیل اخیر خسارات زیادی به زیر ساخت های کشور علاوه برمناطق مسکونی و واحدهای تولیدی کشاورزی وصنعتی وارد ساخت .خطوط انتقال آب ، گاز ، برق و راههای ارتباطی زیادی از بین رفته است و هزینه هایی به کشور وارد شد .

بیکاری و فقر از آثار مخرب سیلاب اخیر

این کارشناس بیمه گفت : یکی از اثراتی که بعد از وقوع حوادثی مانند سیل شاهد خواهیم بود، افزایش بیکاری وفقر درمناطق صدمه دیده است که خود صرف هزینه بالایی را برای برگشت به حالت قبل نیاز دارد واین مورد نیز بر بودجه بازسازی افزوده خواهد شد و از معضلات بعدی فروکش کردن سیل به حساب می آید .

درصد بالایی از زیان دیدگان سیلاب اخیر فاقد بیمه نامه هستند

وی افزود : به هرحال بخشی از ارقام خسارات توسط شرکت های بیمه کشور پرداخت می شود . بیمه گران طبق تعهدات مندرج دربیمه نامه نسبت به جبران خسارات بیمه گزاران خود اقدام می کنند.  اما طبق آماری که بیمه گران تاکنون اعلام کرده اند درصد بالایی از زیان دیدگان فاقد بیمه نامه هستند وجبران هزینه بازسازی وخسارات وارده به آنها بردوش دولت سنگینی می کند که یکی از محل های تامین ارقام خسارات می تواند صندوق ذخیره ارزی باشد .
سوهانی ادامه داد : به نظر کارشناسان بیمه اگرچنانچه از قبل با تخصیص رقمی از این محل به عنوان حق بیمه به بیمه گران برای صدور بیمه نامه های مربوطه کمک واقدام می شد، درصد زیادی از مردم ، اموال ودارایی شان تحت پوشش قرارمی گرفت و امروز لازم نبود چندین برابرآن رقم که به عنوان حق بیمه داده شده بود و بودجه دولت ومنابع صندوق  ذخیره ارزی برای خسارات هزینه شود.
این کارشناس بیمه خاطرنشان کرد:شرکت های بیمه با دریافت حق بیمه ای ناچیز ، سرمایه های بزرگ زیاندیدگان امروزی را تحت پوشش قرارمی دادند وامروز با توجه به روش های واگذاری ریسک وروش های بیمه ای پاسخگوی خسارات بودند.

ضرورت ارتقای فرهنگ بیمه ای مردم

سوهانی تصریح کرد : یکی از نکاتی که معمولا در مباحث اجتماعی مطرح می شود، ضرورت ارتقای فرهنگ بیمه ای مردم است. اگر قبل از وقوع سیل باکمک دولت سرمایه های مردمی تحت پوشش بیمه ها قرار می گرفت، اینک بیمه ها درقالب تعهد خود در بیمه نامه های صادره نسبت به تادیه خسارات به زیاندیدگان اقدام می کردند . دراین صورت اولا هر بیمه شده ای براساس میزان سرمایه ای که دربیمه نامه قید شده بود ،خسارت دریافت می کرد نه مانند حال حاضر که همه به یکسان از کمک های بلاعوض دولت استفاده می کنند .
وی افزود : درثانی باحضور بیمه ها وتعامل مستقیم با مردم ، فرهنگ بیمه ای جامعه نیز ارتقا می یافت .ثالثا صرف رقم بالایی از بودجه یا منابع صندوق ارزی برای جبران خسارات سیل زدگان ضروری نبود. البته سال هاست که بحث صندوق حوادث طبیعی در مراجع اجرایی وقانونگذاری درجریان است و امیدواریم با جمع بندی نهایی برای اجرا ابلاغ شود ومدیریت کلان حوادث وتامین خسارات مربوطه را برعهده بگیرد.

آسیب دیدگان سیل های اخیر تحت پوشش بیمه آتش سوزی

این کارشناس بیمه یاد آورشد: درحال حاضر شرکت های بیمه ریسک سیل را درقالب پوشش اضافی در بیمه نامه های آتش سوزی تحت پوشش قرار می دهند. براساس درخواست مشتریان وبیمه گزاران وبا توجه به ماده 13 شرایط عمومی بیمه نامه آتش سوزی خسارات وارده به اموال بیمه شده دراثر طغیان رودخانه وجاری شدن سیل ناشی از ریزش باران یا شکسته شدن سد ها را مشروط براینکه درهریک از موارد آب از بستر طبیعی خودخارج شده باشد،جبران می کنند .
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395