یکشنبه, 25 فروردين 1398 ساعت 08:57
کد خبر: 55214

اطلاعات تکميلي

  • در صورت تصویب طرح جامع پذیرش و آموزش کارآموز وکالت؛

انحصار بازار وکالت شکسته می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصراقتصادچندی پیش جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح جامع پذیرش و آموزش کارآموز وکالت را تهیه و تدوین کردند که در این طرح به چگونگی فرآیند پذیرش و آموزش کارآموز وکالت پرداخته شده است؛ بر اساس این طرح 18 ماده ای در صورتی که در آزمون وکالت فصل بهار تعداد شرکت کنندگان بیش از 30 هزار نفر باشد، کانون وکلا مکلف است در فصل پاییز همان سال نیز یک نوبت دیگر آزمون برگزار کند.

همچنین بر اساس این طرح میانگین نمره یک درصد بالاترین رتبه ها ملاک پذیرش آزمون قرار می گیرد و هر داوطلبی که 60 درصد این میانگین را به دست آورد، می تواند به عنوان کارآموز وکالت پذیرفته شود.
طرح یاد شده در نتیجه پویش «حذف ظرفیت آزمون وکالت» مطرح شده است و افراد موافق آن خواستار جایگزینی معیار صلاحیت به جای تعیین ظرفیت شدند و معتقدند سنجش صلاحیت باید از طریق آزمون استاندارد از سوی کانون‌های وکلا جایگزین شود.
روز گذشته ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی و طراح طرح «جامع آموزش و پذیرش وکالت» در خصوص آخرین جزئیات از تغییر این طرح اظهار کرد: از آنجا که در بازار وکالت شاهد وجود انحصار هستیم، طرحی ۱۸ ماده‌ای را برای اصلاح نظام آموزش و پذیرش وکالت به مجلس شورای اسلامی ارائه کردم تا فضای انحصاری بازار وکالت به فضایی رقابتی تبدیل شود.
وی فضاسازی‌ها و شایعات مبنی بر حذف آزمون وکالت در پی اجرای طرح «جامع آموزش و پذیرش وکالت» را تکذیب کرد و افزود: سازوکار پذیرش در آزمون وکالت در این طرح اصلاح شده است.
عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در خصوص مبنای جذب وکیل در طرح اصلاح قانون وکالت گفت: در این طرح میانگین نمره یک درصد اول آزمون وکالت، به عنوان معیار در نظر گرفته شده و هر فردی که ۶۰ درصد این نمره را کسب کند، صلاحیت علمی دارد و در آزمون پذیرفته خواهد شد. این معیار، مبنای منطقی و علمی دارد و نقایص شیوه فعلی در آن وجود ندارد. در بحث جذب وکیل به‌جای اینکه از قبل ظرفیت تعیین و انحصار ایجاد شود، باید در بازار وکالت رقابت شکل گیرد و هر فردی که صلاحیت علمی لازم را داشته باشد فارغ از تعداد شرکت‌کننده‌ها بتواند در آزمون وکالت پذیرفته شود.
ابوترابی در خصوص شکایت جمعی از وکلا از آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۸۷ برنامه سوم توسعه گفت: در ماده ۱۸۷ برنامه سوم توسعه، بحث ایثارگران مطرح‌شده است که بسیاری از حقوقدانان حمل بر موضوع کرده‌اند که ماده ۱۸۷ برنامه سوم توسعه در برنامه ششم توسعه نیز دوباره احیا شده است، زیرا در قانون برنامه ششم توسعه ایثارگران در اولویت قرار دارند و بر آن تأکید شده است.

احیای مرکز امور وکلای قوه قضائیه با قانون منافاتی ندارد

وی با اشاره به اعتراضات کانون وکلا به آیین نامه ابلاغی رئیس قوه قضائیه در خصوص احیای مرکز امور وکلای قوه قضائیه گفت: نظر قانون‌گذار این بوده که ماده ۱۸۷ خودبه‌خود موجود و در برنامه سوم توسعه باید حیات داشته باشد تا ایثارگران بتوانند در برنامه ششم توسعه در اولویت باشند و تفسیر حقوقی معاونت قوه قضاییه و بسیاری از حقوقدانان نیز بر این نظر است.
طراح طرح «جامع آموزش و پذیرش وکالت» در پایان درباره شکایت جمعی از وکلا از آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۸۷ برنامه سوم توسعه گفت: اگر اعتراض آن‌ها به کمیسیون اصل ۹۰ به‌صورت گزارش اظهارات کانون وکلا باشد، از آنجایی که در بحث‌های حقوقی اختلاف‌نظر همیشه وجود دارد مشکلی نیست، اما اگر کانون وکلا شکایت کرده باشد، به نظر بنده کار درستی نکرده است.
لازم به ذکر است پیش از این احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به مجلس، از طرح پذیرش و آموزش وکالت اعلام حمایت کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395