سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 55093

اطلاعات تکميلي

  • :دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران مطرح کرد

ضرورت حمایت مالی دولت از صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، به عنوان تنها نماینده تخصصی کسب و کار سنگ آهن ایران، تشکلی صنفی است که در سال 91 تاسیس شده است.

این انجمن متشکل از بنگاه های اقتصادی فعال در اکتشاف، استخراج، تولید و فرآوری سنگ آهن، با پوشش بیش از 90 درصد سهم بازار سنگ آهن ایران، نقشی بی بدیل در انعکاس صدای بنگاه های اقتصادی زنجیره ارزش سنگ آهن دارد.
حضور مؤثر انجمن در فرآیند سیاست گذاری عمومی و انتقال به موقع و درست نظرات، خواست ها و ترجیحات اعضا به سیاست گذاران طی دوره عمر کوتاه انجمن، منجر به کسب دستاوردهای مهمی، مانند عدم وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن ایران، کاهش و استمهال حقوق دولتی و اصلاح بخشنامه جرایم اضافه تولید شده است.
بنابراین این تشکل به عنوان یک نهاد صنفی، توانسته است با مشارکت داوطلبانه نمایندگان شرکت ها و نیروی کارشناسی دبیرخانه، در چهار حوزه نمایندگی اعضا، تنظیم و توسعه صنعت، تمهید مشارکت اعضا و ارائه خدمات به اعضا به دستاوردهای متعددی دست یابد.
به همین منظور برای بررسی مسائل و مشکلات بیمه ای این انجمن با سعید عسکرزاده ، دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران به گفت وگو پرداختیم که ما حصل آن را در ادامه می خوانید.
به گفته سعید عسکرزاده، دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران، مشکل عمده این صنف مربوط به بیمه های سرمایه گذاری معدنی است.

کاهش ریسک فعالیت های معدنی، هدف صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی است

وی افزود: صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی به منظور کاهش ریسک فعالیت های معدنی تاسیس شده است و طبیعتا دارندگان معدن ،گسترش فعالیت بیمه ای به حوزه پر ریسک اکتشاف را خواستارند؛ بنابراین صندوق بیمه به دلیل محدودیت منابع با مشکلات بسیاری روبه رو است .
عسکرزاده در خصوص راهکار کاهش مشکلات صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی، ادامه داد: اولین اقدام تقویت مالی و سرمایه ای صندوق است تا بهتر بتواند ریسک های معادن را پوشش دهد.

ضرورت توجه به تامین منابع مالی برای حوزه اکتشاف

دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران ادامه داد: باتوجه به شرایط فعلی، مهمترین موضوع توجه به تامین منابع مالی برای حوزه اکتشاف است. صندوق باید با مدیریت و افزایش منابع، تعداد بیشتری از معادن را تحت پوشش قراردهد.

صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی نیازمند حمایت مالی دولت

وی خاطر نشان کرد: صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی به صورت کاملا دولتی بوده و نیازمند حمایت مالی دولت است و خوشبختانه در سال های اخیر به دلیل حمایت های بیشتر دولت ، سرمایه صندوق افزایش یافته است.

سنگ آهن ایران

عسکر زاده در خصوص ضرورت طراحی بیمه نامه های جدید برای حمایت از انجمن سنگ آهن ایران، گفت: بسیاری از معادن تحت پوشش بیمه حوادث هستند؛ بنابراین ماهیت بیمه اقتضا می کند یک تعریف مشخصی در بخش های مختلف براساس فعالیت ها داشته باشیم تا بیمه های تجاری بتوانند به صورت مشخص و متفاوت از سایر بخش ها ،پوشش های بیمه ای را گسترش دهند.

سنگ آهن ایران نیازمند طراحی بسته های حمایتی خاص است

به گفته دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران، صنعت بیمه با طراحی بسته های حمایتی خاص خدمات بهتری را باید در این بخش ارائه کند.
عسکرزاده با اشاره به همکاری سازمان تامین اجتماعی با انجمن سنگ آهن ایران، تصریح کرد: در حوزه تامین اجتماعی مسئله خاصی نبوده و مجموعه شرکت ها و اعضای ما تاکنون مشکلی را ارجاع نداده اند.
وی افزود: شرکت های سنگ آهن به دلیل وسعت وشناخته شدن مجموعه ها مستقیما با سازمان تامین اجتماعی به حل و فصل مشکلات خود می پردازند.
دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران درخصوص ایجاد دفتر حل و فصل اختلافات بیمه ای اتحادیه با سازمان تامین اجتماعی، بیان کرد: باتوجه به مشخص نبودن کارکرد ایجاد این دفتر، بنده اعتقادی به این موضوع ندارم. بنابراین نباید به جای متمرکز شدن به حل مسائل با روش های دیگری مانند افزودن نظام ها ، ساختارها و بروکراسی جدید و ایجاد یک واحد دیگری مشکلات را برطرف کنیم.
وی گفت: انجمن در سال 91 تاسیس و بالغ بر 90 درصد سنگ آهن کشور توسط اعضای آن تولید می شود و کمتر مجموعه ای را می توان یافت که این حجم از پوشش را داشته باشد.
عسکرزاده ادامه داد: بیشترین فعالیت انجمن سنگ آهن ایران در حوزه سنگ آهن، کنستانتره و گندله است. صادرکننده ای که محصول های ذکر شده را صادرمی کند، می توانند عضو این انجمن شود.
گفتنی است، برگزاری موفق پنج دوره همایش بین المللی سنگ آهن ایران و ارائه انواع خدمات توسعه کسب و کار برای اعضا از دیگر دستاورد های انجمن از زمان تاسیس بوده است. انجمن سنگ آهن ایران با سازماندهی کمیسیون های اکتشاف، استخراج و فرآوری (تولید)، صادرات، لجستیک و گمرکی، حقوقی، محیط زیست، منابع طبیعی، بیمه، بانکی و سرمایه گذاری ، انجمن گسترش روش های جلب مشارکت اعضاء و توسعه سرمایه اجتماعی میان بنگاه های سنگ آهن ایران را از کارکردهای دائمی خود می داند.
بنابراین اهداف انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن ایران به طور کلی به چهار بخش نمایندگی از اعضا، تمهید مشارکت اعضا، ارائه خدمات به اعضا و تنظیم و توسعه کسب و کار سنگ آهن ایران تقسیم بندی می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399