شنبه, 04 اسفند 1397 ساعت 09:24
کد خبر: 53654

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گفت و گو با «عصراقتصاد»:

مجلس قانون را تغییر دهد، ما اجرا می کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد:نظام عدالت قضایی ما با مشکلات فراوان روبه‌رو است اما بزرگترین چالش سال‌های اخیر ثبت موسسات حقوقی است. طبق ماده 55 قانون وکالت وكلای معلق و اشخاص ممنوع‌الوكاله و به طور كلی هر شخصی را كه دارای پروانه وكالت نباشد از هر گونه تظاهر و مداخله در عمل وكالت ممنوع کرده است اعم از اینكه عناوین تدلیس از قبیل مشاور حقوقی و غیره اختیار یا اینكه به وسیله شركت و سایر عقود یا عضویت در مؤسسات خود ‌را اصیل در دعوی قلمداد کند متخلف از یك تا شش ماه حبس تأدیبی محكوم می کند.

امیر حسین آبادی رییس سابق کانون وکلای دادگستری مرکز نیز در این خصوص اظهار کرده بود: تا قبل سال ۹۲ طبق توافق کانون وکلا با ثبت شرکت‌ها قبل ثبت موسسه حقوقی از کانون نظر خواهی می‌شد در سال ۹۲ ثبت شرکت ها بخشنامه‌ای صادر کرد که ثبت موسسه حقوق به پروانه وکالت نیاز ندارد و گویا تا ۱۸۰۰ موسسه به این شکل تاسیس شد.
به نظر می رسد معضل موسسات حقوقی بدون پروانه وکالت معضل بزرگی است و مبارزه با آن ابعاد و ابزار های متنوعی را می طلبد. قوه قضاییه، اداره ثبت شرکت ها، مقررات و قوانین مربوط به مراجعه به وکیل و مدیریت کانون وکلا از جمله این ابزار هستند.
در همین خصوص با احمد تویسرکانی، معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت و گو کردیم.

تویسرکانی اظهار کرد: دیدگاهی وجود دارد که موسسات حقوقی را فقط وکلای دادگستری بتوانند ثبت کنند؛ کانون وکلا نیز پیگیر همین موضوع است و فشار های زیادی نیز به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وارد کرده اند مبنی بر اینکه شما فقط برای وکلای دادگستری موسسه حقوقی ثبت کنید؛ اما قانون چنین چیزی را نمی گوید.
وی ضمن بیان اینکه مکاتبات بسیاری در خصوص ثبت موسسات حقوقی صورت گرفته است، گفت: همه فعالیت موسسات حقوقی ناظر بر دفاع در دعوا در دادگاه نیست و دادگاه فقط وکیل رسمی دادگستری را برای دفاع می پذیرد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: مجلس باید قانون را تغییر دهد؛ وظیفه ما اجرای دقیق قانون است و تا زمانی که مجلسیان این قانون را تغییر ندهند، ما نمی توانیم بدون صراحت قانونی، منع و محدودیت برای مردم قائل شویم.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395