یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 09:54
کد خبر: 53432

مجمع غیرقانونی گریبانگیر اداره ثبت شرکت ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهيتا ياوری
عصراقتصاد
:
 
از نگاه برخی كارشناسان حقوقی نخستین ایرادی كه می توان به روند ثبت شركت ها گرفت این است كه طبق قانون افراد می توانند با مبلغ بسیار كمی یك شركت ثبت كنند. همین موضوع هم باعث شده تا افراد سود جو و تبهكار با راه اندازی یك یا چند شركت، كلاهبرداری هایشان را به راحتی انجام دهند.

برای مبارزه با هرنوع پدیده ضد اجتماعی لازم است به دنبال علل وقوع، جنبه های بازدارندگی و راه های مبارزه با آن بود؛ از این رو باید به قوانین و ساختار نحوه تاسیس شركت ها توجه كرد.
به گفته عباس جعفری دولت آبادی، دادستان استان تهران در بسیاری از پرونده‌های قضایی می‌بینیم که شرکت های صوری با سرعت و بدون هیچ گونه موانعی تشکیل و حتی شرکت هایی با مشخصات یک معتاد ثبت می‌شوند که هیچ نشانی و راهی برای پیگیری وجود ندارد.
به عبارت دیگر بعد از ثبت شرکت ها بسیاری از اشخاص حقوقی به حال خود رها شده و هیچ نظارت یا الزام قانونی و مسئولیتی برای موسسین آن در نظر گرفته نشده است.
همچنین چندی پیش جعفری دولت آبادی مجدداً گفت: این استدلال که هر کسی درخواست ثبت شرکت کرد، به او ثبت داده می‌شود مورد قبول نیست و اگر تخلفات در ثبت شرکت‌ها ادامه پیدا کند حتما تعقیب می‌کنیم و از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم می‌خواهیم حتما به این قضیه ورود کند.
وی ضمن بیان اینکه در پرونده‌های اقتصادی با ثبت شرکت‌های صوری و خلق الساعه‌ای مواجه ایم که پس از اقدام خلاف چیزی از شرکت جز یک تابلو باقی نمی‌ماند، گفت: ما در بحث ثبت شرکت ها به دنبال بستن فضای کسب و کار نیستیم اما در خصوص برخی شرکت ها پرونده های فراوانی داریم به این ترتیب که مثلا موسسه اعتباری ثامن 12 هزار میلیارد تومان پول مردم را می برد و کشور را سالها درگیر می کند.
وی گفت: وقتی به اداره ثبت شرکت ها می گوییم چرا این موسسات را ثبت کردید، بانک مرکزی را مقصر می داند و وقتی به بانک مرکزی می گوییم که چرا به فلان شرکت ارز دادید، گمرک و اتاق بازرگانی را دارای تقصیر می داند و در این چند ماهه که هر هفته جلساتی برگزار می کنیم هیچ نهادی عهده دار این مسئولیت نشده است.
جعفری دولت آبادی گفت: آقایی که شرکتی را برای کلاهبرداری ثبت می کند چرا نباید نظارت شود؟ و چرا کسی شرکتی را با هدف کلاهبرداری و پولشویی تاسیس می کند ما حتی یک استعلام در زمان ثبت نمی گیریم؟
روز گذشته نیز خبری با عنوان «تجمع اعضای تعاونی مسکن ایثارگران مقابل وزارت تعاون» در رسانه ها منتشر شد که مدیر کل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، اداره ثبت شرکت ها را متخلف دانسته است.
متن این خبر بدین شرح است: شماری از اعضای تعاونی مسکن ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی روز گذشته در اعتراض به آنچه «تخلفات هیات مدیره این تعاونی» نامیدند، مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند.
مصطفی مددی، نماینده اعضای تعاونی مسکن ایثارگران گفت: این تعاونی از سال 1382 با بیش از 3 هزار و 600 نفر از خانواده های ایثارگران، جانبازان و رزمندگان وهمچنین اعضای خانواده شهدا تشکیل شد.
وی افزود: اعضای این تعاونی مسکن براساس اطلاعیه ای که وزارت جهاد کشاورزی برای تشکیل تعاونی مسکن ایثارگران صادر کرده بود به عضویت آن درآمده وهر کدام مبلغ 6 میلیون تومان به عنوان حق عضویت پرداخت کرده بودند.
وی ادامه داد: «با گذشت 16 سال از تشکیل این تعاونی هنوز تکلیف قطعه زمینی که در حوالی فردیس کرج خریداری شده و کاربری صنعتی دارد مشخص نشده و این ملک کاربری مسکونی دریافت نکرده است.»
مددی مدعی شد «اعضای هیات مدیره این تعاونی مسکن، 24 میلیارد تومان سرمایه اعضا را در بخشی سرمایه گذاری کرده و از منافع آن برای خود استفاده می کنند.»
نماینده اعضای تعاونی مسکن ایثارگران وزارت جهادکشاورزی، مهمترین خواسته اعضای این تعاونی مسکن را «تعیین تکلیف شدن زمین خریداری شده برای اعضا و پس از آن، تعیین اعضای هیات مدیره جدید با رای و انتخاب اعضا» اعلام کرد.
به گفته وی، یکی از تخلفات هیات مدیره تعاونی مسکن ایثارگران جهاد کشاورزی «خرید زمین غیرمسکونی برای ساخت مسکن است که بعد از 16 سال نتوانسته کاربری آن را تغییر دهد.»

ضرورت شفاف سازی در تعاونی های مسکن

«فرزاد شهریور» از دیگر اعضای این تعاونی مسکن نیز به ایرنا گفته است که «هیات مدیره سابق این تعاونی، سرمایه های اعضا را به سرمایه ای بزرگ برای خود تبدیل کرده و هیچ اقدامی در راستای منافع تعاونگران انجام نداده اند.»
وی افزود: مهمترین خواسته ما از وزیر تعاون این است که در راستای شفاف سازی، گامی بزرگ برای تعیین تکلیف وضعیت این تعاونی و موارد مشابه بردارد.
شهریور خاطرنشان کرد: «ما براساس آگهی و اطلاعیه ای که به شکل سراسری منتشر شد نسبت به عضویت در این تعاونی اقدام کردیم اما بعد از سالها متوجه شدیم که هیچ اقدامی در راستای تحقق خواسته اعضای تعاونی مسکن ایثارگران انجام نشده است.»
سیروس باقرزاده از دیگر اعضای معترض این تعاونی مسکن نیز گفت: «16 سال است که اموال تعاونگرانی که همه آنها ایثارگرند و هدفی جز داشتن یک سقف برای خانواده خود ندارند، در اختیار اعضای هیات مدیره قرار گرفته و منافع آن به جیب سهامداران نمی رود.»

تخلف بازرسی تعاونی در برگزاری انتخابات

یکی از ادعای مطرح شده از سوی تعاونگران، مداخله وزارت تعاون در انتصاب اعضای هیات مدیره تعاونی مسکن ایثارگران جهادکشاورزی است.
یعقوب رستمی مال خلیفه، مدیرکل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره خواسته های معترضان، گفته است که این تعاونی 40 نفر عضو و 3600 نفر سهامدار دارد که از پروژه ها سهم خریده اند.«طبق اساسنامه تعاونی مسکن ایثارگران، فقط افرادی که ساکن تهران بوده و در بخش امور دام فعال باشند، امکان عضویت در تعاونی را دارند.»
وی گفت: این تعاونی فرااستانی نیست به همین دلیل فقط ساکنان تهران،
می توانند عضو شوند و سایر افراد به عنوان سهامدار نسبت به خرید و مشارکت در پروژه ها اقدام کنند.
این مقام مسئول در وزارت تعاون درباره ادعاهای مطرح شده درباره «انتصاب هیات مدیره فرمایشی تعاونی مسکن ایثارگران وزارت جهادکشاورزی» نیز گفت: با توجه به انتقادهای اداره کل تعاون استان تهران از جمله «اقدام به خرید ملک با کاربری صنعتی و عدم تغییر کاربری اراضی به مسکونی»، نسبت به خلع هیات مدیره قبلی اقدام شد.
رستمی مال خلیفه خاطرنشان کرد: بعد از این اقدام اداره کل تعاون استان تهران، اعضای هیات مدیره انتصابی طبق قانون می تواند پنج ماه فعالیت کنند.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه هیات مدیره جدید اقدامی برای برگزاری مجمع نکردند اداره کل تعاون استان تهران هیات انتصابی جدیدی را منصوب کرد و آنها اقدام به ثبت آگهی برای برگزاری مجمع کردند و یک روز پیش از برگزاری مجمع، هیات انتصابی جدید نیز توسط اداره تعاون کل استان تهران لغو ماموریت شدند؛ لذا بازرس تعاونی با وجود اینکه مرجع دعوت کننده نبود اقدام به برگزاری مجمع کرد و با استناد به مصوبه جدید هیات مقررات زدایی، به اداره ثبت شرکتها مراجعه و مجمع را ثبت کرد.
مدیرکل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون افزود: مصوبه هیات مقررات زدایی خلاف مقررات بوده و از طرف وزارتخانه به همه دستگاه های نظارتی اطلاع رسانی شده بود اما اداره ثبت شرکتها ضمن اطلاع از این موضوع، اقدام به ثبت مجمع برگزار شده توسط بازرس کرد و به همین دلیل مسئولیتی متوجه وزارت تعاون نیست.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395