چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 09:04
کد خبر: 53188

اطلاعات تکميلي

  • پاسخ تویسرکانی به «عصر اقتصاد» در خصوص فعالیت شرکت های صوری

پای همه دستگاه ها در میان است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصادرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص فعالیت شرکت های صوری و جلوگیری از ثبت آنها، گفت: طبق قانون اکثر دستگاه‌ها مکلف به نظارت بر فعالیت این شرکت‌ها هستند؛ طبق مستندات سازمان امور مالیاتی به موجب قانون بعد از ثبت شرکت وظیفه نظارت بر فعالیت اقتصادی آن‌ها را بر عهده دارد، همچنین بانک مرکزی و سایر بانک‌ها به موجب قانون وظیفه اعتبارسنجی شرکت‌ها، اعطای تسهیلات، ایجاد و سازماندهی حساب‌های بانکی شرکت‌ها و وظیفه نظارتی را برعهده دارند از سویی وزارت صنعت و معدن و تجارت، نیروی انتظامی، سازمان بورس، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و ... به موجب قانون وظیفه‌های مشخصی برای نظارت بر کار شرکت‌ها دارند.

روز گذشته نشست خبری احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همزمان با آیین بهره برداری همزمان پروژه‌های عمرانی و فناوری اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ضمن تبریک این ایام، با ارائه گزارش عملکرد ۱۰ ساله اخیر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اظهار کرد: ما در بازه زمانی سال 88 تا 97 ، 530 میلیون خدمت به مردم ارائه کردیم. در طول این 10 سال پنج میلیون و 441 هزار و 835 دفتر تجاری به دلایل تخلف و مشکلاتی که داشتند توسط سازمان ثبت پلمپ شده است.

99 درصد خدمات سازمان ثبت الکترونیکی شده است

وی ضمن اشاره به خدمات ارائه شده در طول 10 سال افزود: در سال 88 تعداد 27 میلیون خدمت ارائه کردیم که در سال 97 به عدد 70 میلیون خدمت رسید یعنی رشدی بالغ بر 160 درصد داشته ایم. در طول این سالها با گذر از فرآیندهای مبتدی و سنتی اکنون به جایگاه ارائه 99 درصد خدمات سیستم الکترونیکی رسیدیم.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: در حوزه امور اقتصادی و وصول مطالبات معوقه بانک‌ها در این بازه ۱۰ سال ۳۷۶ هزار و ۶۲۸ ریال از مطالبات معوق وصول شده است. ۳۵۴۶ برنامه عملیاتی را نیز در قالب برنامه‌های سالانه تصویب و اجرا کردیم. در حوزه‌های مختلف املاک و اسناد و اختصاصاً در حوزه کاداستر باید بگویم که با وجود همکاری نکردن‌های لازم از تمام ظرفیت‌ها استفاده کردیم و خوشبختانه ۹۸ درصد از کاداستر شهری انجام شده و ۲۲ میلیون و ۷۷۱ هزار و ۹۵۷ سند مالکیت در سیستم کاداستر صادر شده و در بافت مسکونی روستا هم ۳۱ درصد کاداستر انجام شده و در کاداستر اراضی منابع طبیعی پیشرفت ما ۱۸ درصد بوده است. زیرساخت‌های خوبی در این زمینه فراهم شده است و شبکه شمیم در این راستا در سازمان راه اندازی شده است که از ۱۴۴ ایستگاه ثابت ماهواره‌ای برخوردار است.
معاون رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در رابطه با اقدامات توسعه‌ای برای دسترسی بهتر مردم به ادارات ثبت ۷۵ ساختمان اداری به مساحت ۱۳۷ هزار و ۲۲۸ متر مربع احداث شده و امروز پنج ساختمان دیگر افتتاح خواهیم کرد. در این ۱۰ سال قریب به ۱۲ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت کسب شده است و به خزانه واریز شده است. در ایجاد بانک جامع املاک و حذف دفترنویسی با توجه به تخلفات و جعل‌های فراوان، رفت و آمدها به شدت کاهش پیدا کرده است. همچنین موفق شدیم حذف اوراق بهادار، ایجاد شبکه‌های یکپارچه خدمات ثبتی از دیگر اقدامات مثبت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. در حوزه اراضی و املاک ۴۹۵ میلیون و ۶۰۰ هزار برگ از پرونده‌های املاک را آرشیو کنیم و گردش فیزیکی پرونده‌ها امروز صفر شده است که به صحت و سلامت و تسریع انجام کار کمک می‌کند.
وی ضمن بیان اینکه در این بازه زمانی ۸۲ هزار و ۵۹۱ مؤسسه غیرتجاری در این سازمان به ثبت رسیده است، گفت: شرکت‌های تجاری لازم است دفاتر پلمپ شده داشته باشند که در این راستا پنج میلیون و ۴۴۱ هزار و ۸۳۵ دفتر تجاری توسط سازمان ثبت پلمپ شده است. سیاست کلی کشور و حتی سیاست جهانی این است که در رابطه با باز کردن فضای کسب و کار امکان تأسیس شرکت و فراهم کردن تسهیلات را ایجاد کنیم. اگر شرکت نباشد ممکن است افراد به صورت زیرزمینی و موبایلی در زمینه فعالیت‌های تجاری اقدام کنند. ما باید زمینه فعالیت تجاری شفافی در کشور فراهم کنیم و دستگاه‌هایی موظف هستند که به عملکرد آن شرکت‌ها نظارت کنند. سازمان امور مالیاتی پس از ثبت یک شرکت وظیفه نظارت بر فعالیت اقتصادی شرکت‌ها را برعهده دارد و قانون گذار امکان توقف فعالیت این مؤسسات را برای سازمان امور مالیاتی فراهم کرده است و ساز کار قانونی فراهم است.
تویسرکانی در پاسخ به سوال «عصر اقتصاد» در خصوص شرکت های کاغذی و صوری گفت: : سیاست کلی کشور و همچنین سیاست‌های جهانی مبتنی بر ایجاد تسهیلات لازم برای بازکردن فضای کسب و کار است. در سایر کشور‌ها نیز اینگونه است تا امکان بدهیم در فضای شناخته شده و شفاف فعالیت تجاری صورت بگیرد در غیر این صورت به شکل زیرزمینی، موبایلی، دلالی و ... خواهد شد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: ما تا می‌توانیم ثبت شرکت‌ها را به سرعت انجام می‌دهیم ولی قوانین متعددی که کاملا روشن است دستگاه‌ها را به نظارت بر فعالیت این شرکت‌ها مکلف کرده است. طبق مستندات سازمان امور مالیاتی به موجب قانون بعد از ثبت شرکت وظیفه نظارت بر فعالیت اقتصادی آن‌ها را بر عهده دارد و قانونگذار امکان توقف شرکت‌ها را برای سازمان امور مالیاتی فراهم کرده است که نشان می‌دهد نظارت بر فعالیت‌های کشور ساز و کار قانونی دارد. لیکن شرکتی ثبت می‌شود و تسهیلات می‌گیرد و بعد می‌گویند شرکتی وجود ندارد که لازم است مطابق سازوکارهای قانونی حتما نظارت کنند تا سازمان متخلف شناسایی شود.
تویسرکانی گفت: همچنین بانک مرکزی و سایر بانک‌ها به موجب قانون وظیفه اعتبارسنجی شرکت‌ها، اعطای تسهیلات، ایجاد و سازماندهی حساب‌های بانکی شرکت‌ها و وظیفه نظارتی را برعهده دارند از سویی وزارت صنعت و معدن و تجارت، نیروی انتظامی، سازمان بورس، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و ... به موجب قانون وظیفه‌های مشخصی برای نظارت بر کار شرکت‌ها دارند. بنابراین از سازمان‌های مرتبط انتظار داریم اگر یک شرکتی از فعالیت خود عدول کرد حتما توسط آن‌ها بررسی شود و به سمت قانونمند شدن امور اقتصادی پیش برویم و شاهد تخلفات اینچنینی نباشیم.
وی ضمن بیان اینکه در بازه زمانی ۱۰ ساله ۴۱ هزار و ۵۵ اختراع در کشور ثبت کردیم، گفت: ۱۶۴ هزار و ۳۱۷ برند یا علامت تجاری در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده و طرح‌های صنعتی ثبت شده نیز حدود ۳۲ هزار طرح بوده است. در حوزه فناوری اقدامات مؤثری صورت گرفته و شاید ده‌ها طرح بهره برداری شده است. امروز با پیگیری‌های سازمان ثبت ارتباط سرویس اطلاع رسانی راجع به فعالیت شرکت‌ها به لحظه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری فراهم شده است.
معاون رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ثبت شرکت‌ها تابع تشریفات است، ادامه داد: حوزه فعالیت شرکت‌ها متفاوت است که همه این موارد از نظر قانون ضوابط خاص خود را دارد. اگر شرکتی با حوزه فعالیت واردات و صادرات ثبت ‌شود مجوز و کارت بازرگانی از طریق سازمان صمت صادر می‌شود و بدون این موارد امکان فعالیت ندارند. ما به سرعت برق و باد باید زمینه ثبت شرکت‌ها را فراهم کنیم اما سازمان‌ها و وزاتخانه‌های تخصصی باید به نحوه عملکرد این شرکت‌ها و مؤسسات نظارت کنند. آیا راهکار این است که شرکتی در کشور ثبت نشود؟ شرکت در حقیقت یک اعتبار و مجوز است و افراد می‌گویند شرکت تأسیس می‌کنیم تا زمینه فعالیت اقتصادی در محیط محدود فراهم شود. ثبت شرکت به معنای سرمایه و درآمد هزارمیلیاردی نیست. فعالیت این شرکت‌ها باید بر اساس اعتبارسنجی سازمان‌های مربوطه انجام شود. سازمان ثبت و سایر سازمان‌ها و وزاتخانه‌ها باید به موجب قانون عمل کند. آیا قانونی داریم که سازمان ثبت شرکتی ثبت نکند؟ خیر ما قانون داریم که سازمان ثبت با ایجاد تسهیلات فضای کسب و کار ایجاد کند.
وی در خصوص اجرای طرح کاداستر با بیان اینکه در حوزه مالکیت‌های مردم تقریباً تمام کار را تمام کردیم، گفت: به موجب طرح کاداستر قانونگذار مشخص کرده بود تا پایان سال ۹۶ اسناد در اختیار سازمان قرار گیرد تا این مهم انجام شود اما متأسفانه به تکالیف خود عمل نکردند و در اجرای کامل آن عقب افتادیم. در قانون جامع حدنگار مقرر شده بود سازمان ثبت ظرف مدت پنج سال طرح کاداستر را اجرایی کند و در همان قانون معین شده بود که ۱۰۰ درصد درآمدها به سازمان ثبت اعطا شود که متأسفانه کمتر از ۲۵ درصد از این درآمد به سازمان ثبت داده شد که همه این موارد به کندی اجرای کار منجر می‌شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: عزیزان در حوزه قانون گذاری به اهمیت این موضعات توجه کنند تا شفافیت لازم صورت گیرد، زیرا بر اساس این اقدام که کمک مهمی در زمینه حقوقی، اجتماعی و حتی امنیتی به همراه دارد، نباید انجام کاداستر را با برخی از امور اجرایی تزئینی مقایسه کرد. این امور هزینه‌ای نیست، بلکه امور سرمایه گذاری است. برای اجرایی کردن طرح کاداستر ضمانت اجرای خاصی وجود ندارد. ما هر سال گزارش دقیق عملکرد را به مجلس دادیم و تشخیص اینکه چه کسی کار خود را انجام داده یا نداده با مجلس است.
تویسرکانی در رابطه با سامانه راه اندازی شده اطلاع رسانی مربوط به فعالیت شرکت‌ها که از امروز در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد، گفت: سازمان امور مالیاتی بر اساس این اقدام موظف است به گزارش‌های ارائه شده توسط سامانه نظارت کند.
مستندات املاک سلطان سکه و متهم پرونده سکه ثامن به مرجع قضایی اعلام شده است
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی درباره شناسایی اموال مفسدین اقتصادی مثل وحید مظلومین گفت: بعد از دستگیری اسامی آن‌ها به سازمان ثبت داده شد و با سیستم‌های ایجاد شده و به صورت لحظه‌ای لیست اموال آن‌ها به دستگاه قضایی اعلام می‌شود؛ این لیست شامل اموالی است که ثبت شده و از کانال قانونی نقل و انتقال پیدا کرده است.
وی افزود: در حال حاضر به دلیل سیستم‌هایی که در سازمان ثبت ایجاد کردیم گاهی روزانه بیش از 10 هزار استعلام از سازمان ثبت صورت می گیرد و در واقع معنای شفافیت در زمینه اقتصادی نیز همین است.


ارسال آنلاین اطلاعات ثبتی شرکت‌ها و معاملات به سازمان امور مالیاتی

همچنین رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از دو سرویس الکترونیکی جدید این سازمان در زمینه کسب و کار و ثبت مالکیت بهره برداری کرد. این دو سامانه با عناوین «سامانه الکترونیکی اطلاع رسانی به سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص شروع فعالیت شرکت» و  «سرویس الکترونیکی پرداخت مالیات نقل و انتقال» به بهره برداری رسید.
سرویس الکترونیکی اطلاع‌رسانی به سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص شروع فعالیت شرکت‌ها در راستای اجرای بند الف ماده 2 مصوبه هیئت وزیران مورخ اول خرداد 1396 و به منظور ارتقای جایگاه ایران در شاخص شروع کسب و کار و تسهیل فرآیندها و کاهش زمان فرایند ثبت شرکت فی‌مابین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان امور مالیاتی راه اندازی شد. در این سرویس بعد از تأسیس اشخاص حقوقی اطلاعات هویتی اشخاص و همچنین اطلاعات مربوط به سهام و سرمایه شرکت یا موسسه در لحظه به سازمان امور مالیاتی ارسال و کد رهگیری پیش‌ثبت‌نام کد اقتصادی اختصاص یافته به شرکت یا موسسه از سازمان امور مالیاتی دریافت می‌شود.
سرویس الکترونیکی پرداخت مالیات نقل و انتقال نیز در راستای اجرای بند الف ماده 4 مصوبه هیئت وزیران مورخ اول خرداد 1396 و مفاد آیین نامه تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم و به منظور ارتقای جایگاه ایران در نماگر ثبت مالکیت جهت تسهیل فرآیند پرداخت مالیات نقل و انتقال سرویس الکترونیکی پرداخت مالیات نقل و انتقال فی‌مابین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان امور مالیاتی راه اندازی شد. در این سرویس قبل از انجام معاملات در دفاتر اسناد رسمی اقلام اطلاعاتی مورد تایید جهت محاسبه مبلغ مالیات در سامانه ثبت الکترونیک اسناد، ثبت و به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود. با انجام این عمل شناسه قبض و شناسه پرداخت به دفتر اسناد رسمی اعلام و پس از پرداخت مبلغ مالیات توسط فروشنده به صورت خودکار نسخه‌ای از مفاصا حساب مالیاتی جهت انتقال ملک مورد نظر به دفتر اسناد رسمی ارسال خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395