چهارشنبه, 10 بهمن 1397 ساعت 14:20
کد خبر: 52878

ارسال یک محموله 30 تنی کیک زرد اردکان به اصفهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

طی مراسمی با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دومین محموله کیک زرد تولید کشور به وزن 30 تن در مجتمع صنعتی شهید رضایی نژاد اردکان یزد، بارگیری و به تاسیسات فراوری اورانیوم اصفهان ارسال شد.

این محموله از معدن اورانیوم ساغند اردکان استحصال شد که پس از مراحل فراوری شامل خردایش، لیچین ، فروشویی ، خالص سازی و رسوب گیری، بسته بندی و ارسال شد.
کیک زرد، خاک معدنی اورانیوم است که پس از گذراندن مراحل تصفیه و پردازش های لازم، از سنگ معدنی آن در معدن اورانیوم ساغند استان یزد تهیه می شود.
استان یزد حلقه اول چرخه سوخت هسته ای به شمار می رود و پروژه ساغند اردکان، نمود عینی فعالیت در زمینه استحصال اورانیوم از منابع طبیعی است.یک محموله 30 تنی کیک زرد اردکان به اصفهان ارسال شد

تأسیسات موجود در این کارخانه، اورانیوم را از عمق 350 متری استخراج می کند.
اورانیوم استخراجی از معدن ساغند، در منطقه اردکان (جاده اردکان- چوپانان) در مجتمع شهید رضایی نژاد پس از اعمال فرایندهای مختلف شیمیایی و فیزیکی به کیک زرد تبدیل می شود.
این محصول پس از تولید در اردکان در تاسیسات فراوری اورانیوم اصفهان معروف به کارخانه یوسی اف، خالص سازی نهایی و سپس جهت غنی سازی به کارخانه نطنز ارسال می شود.
محصول تولید شده در این کارخانه به شکل میله های سوخت مورد استفاده نیروگاه های اتمی قرار می گیرد.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399