یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 11:02
کد خبر: 51471

تجدیدپذیرها می‌توانند معیشت جایگزین کشاورزان باشند  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: بسیاری از اراضی کشاورزی بعضی مناطق کشور به دلیل کمبود آب، دیگر مستعد کشاورزی نیستند و دولت به عنوان یک راه حل، برای کشاورزان این منطقه یارانه یا همان حق نکاشت در نظر گرفته است که جوابگوی زندگی کشاورزان نیست. اما به گفته کارشناسان می توان از انرژی های تجدیدپذیر به عنوان معیشت جایگزین برای کشاورزان این زمین های بی آب استفاده کرد.

عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی روز گذشته در نشست تخصصی آب و انرژی های تجدیدپذیر، درباره انرژی های تجدیدپذیر به عنوان معیشت جایگزین برای کشاورزان اظهار کرد: در بعضی مناطق کشور شاهد آن هستیم که بسیاری از اراضی کشاورزی به دلیل کمبود آب، دیگر مستعد کشاورزی نیستند و دولت به عنوان یک راه حل، برای کشاورزان این منطقه یارانه یا همان حق نکاشت در نظر گرفته است که جوابگوی زندگی کشاورزان نیست.

به گزارش ایسنا، کیوان پورکیان با بیان این که در صورت ادامه این روند، شاهد تخلیه روستاها و مهاجرت روستاییان خواهیم بود که به صورت مستقیم  می تواند امنیت کشور را به مخاطره اندازد، تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که درصورت امکان در این زمین ها، سیستم های خورشیدی احداث شود که کشاورزان دارای یک معیشت جایگزین شده، به تولید برق پردازند و درآمد پایدار 20 ساله داشته باشند، همچنین سفره های زیرزمینی نیز فرصتی برای احیا پیدا کنند.

به گفته عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی در حال حاضر بخشی از عوارض برقی که از مردم دریافت  می شود، قرار است برای تامین برق روستاها اختصاص یابد، در حالی که امروز بیش تر خانوارهای ساکن در روستاها مجهز به برق هستند و از طرف دیگر انرژی های تجدیدپذیر خود اغلب در روستاها و مناطق محروم احداث  می شوند.

پورکیان ابراز کرد: در این شرایط به نظر می رسد، فراهم کردن زمینه توسعه انرژی های تجدیدپذیر درحقیقت به توسعه روستاها کمک  می کند و علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای روستاییان به تامین برق پاک نیز منجرمی شود.

امیر دودآبی نژاد معاون فنی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) نیز در این مراسم با تاکید بر این مساله که طبق برنامه ششم توسعه، هدف گذاری شده تا ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در ایران تا پایان برنامه ششم توسعه به ۵۰۰۰ گیگاوات برسد، افزود: ایران دارای ظرفیت قابل توجه برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر است و به راحتی می تواند ظرفیت ۱۰۰ هزار مگاوات انرژی خورشیدی و ۱۵ هزار مگاوات و بیش تر، انرژی بادی داشته باشد و نیز به صادرات برق تجدیدپذیر بپردازد.

وی با بیان این که توسعه انرژی های تجدیدپذیر با همت بخش خصوصی و با حمایت مجلس و قوانین یاری بخشی که مصوب شده، از جمله خرید تضمینی برق انرژی های تجدیدپذیر، از رشد فزاینده ای برخوردار شده است، اظهار کرد: در حال حاضر مجموع ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر نصب شده در کشور، ۶۷۰ مگاوات است که در این بین، ۴۲ درصد آن به انرژی خورشیدی، ۴۱ درصد آن به انرژی بادی و مابقی به انرژی زیست توده و سایر انرژی های پاک اختصاص دارد.

به گفته معاون فنی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)، بیش ترین تولید برق انرژی های خورشیدی و بادی همزمان با اوج مصرف برق در تابستان است که این امر از نظر مدیریت انرژی در زمان های مورد نیاز ارزش بسیار زیادی دارد، لذا امیدواریم با حمایت نمایندگان مجلس روند توسعه انرژی های پاک با رشد بیش تری دنبال شود.

در ادامه، پیمان تقی پور مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)، در زمینه پتانسیل بالای استان اصفهان درباره تولید و توسعه انرژی های تجدیدپذیر اظهار کرد: استان اصفهان یکی از استان های فعال در زمینه ی نصب سیستم های خورشیدی است، چراکه ۱۷۴ نیروگاه صنعتی یا خانگی به ظرفیت ۳۰۷۳ کیلووات دارد.

وی افزود: از طرف دیگر، ۳۸ نیروگاه به ظرفیت تجمعی ۶۹۵ کیلووات در این استان مستقر است که باتوجه به این شرایط می توان گفت که توسعه انرژی های تجدیدپذیر می تواند در مناطقی مانند شرق اصفهان که با کمبود جدی آب مواجه است، راه حلی مناسب باشد.

مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق با بیان این که در حال حاضر ۱۱۱۶ نیروگاه تجدیدپذیر در مناطق محروم و توسعه نیافته با گرفتن تسهیلات بانکی احداث شده و اقساط خود را از درآمد نیروگاه ها پرداخت می کنند، اظهار کرد: توسعه انرژی های تجدیدپذیر، هم چنین از مهاجرت روستاییان در کشور نیز جلوگیری می کند و در مناطق مرزی موجب حفظ امنیت کشور نیز خواهد شد.

تقی پور تصریح کرد: در شرایط فعلی با توجه به تصمیم حاکمیت در زمینه صادرات برق، اگر حمایت اصولی و درست از تولید و توسعه انرژی های پاک صورت گیرد، می توان بر مشکلات به وجود آمده فائق آمد و استان اصفهان توانایی این را دارد که به قطب صادراتی برق تجدیدپذیر تبدیل شود.

در ادامه این نشست محسن رفعتی مدیر موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وابسته به وزارت کشاورزی، با تاکید به این مساله که در حال حاضر تغییر اقلیم فرصت و بستری مناسب را برای تولید انرژی پاک فراهم آورده است، گفت: باتوجه به این که با تغییر اقلیم میزان نزولات جوی کاهش پیدا کرده و یا میزان بارش برف به باران تغییر پیدا کرده، اما میزان ساعات آفتابی بیش تر شده و فرصت و بستری را فراهم آورده است که می توان از آن به منظور تولید هرچه بیش تر انرژی های تجدیدپذیر به ویژه انرژی خورشیدی بهره برد.

وی افزود: درباره مساله کم آبی، راهکار ما استفاده و جایگزینی روش ها و تکنولوژی های نوین است که تا حد توان در این راستا تلاش می کنیم و با انتقال کشاورزی از فضای باز به گلخانه و آبیاری های نوین و قطره ای در تلاش هستیم تا این مساله را پشت سر بگذاریم.

مدیر موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وابسته به وزارت کشاورزی اظهار کرد: توسعه انرژی های پاک می تواند در پکیج توسعه روستایی موثر واقع شود چرا که به نظر می رسد تامین برق مورد نیاز ۲۰ میلیون جمعیت روستایی و حتی سکونتگاه های عشایری از طریق توسعه انرژی های تجدیدپذیر، راهکاری کارآمد و مناسب با فضا و بستر آن مناطق بوده و از نظر عدم آسیب رسانی زیست محیطی نیز بسیار قابل توجه خواهد بود.

به گفته رفعتی، در این بین اختصاص ۱۸ و نیم میلیون هکتار زمین کشاورزی برای نصب پنل های خورشیدی و یا توربین های بادی بیش از ظرفیت تولیدی کشور بوده و راهکاری منطقی نیست، چرا که اگر وارد دوره تر سالی شویم، بازگردانی دوباره این زمین ها به کشاورزی هزینه های بالایی به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: به طور کلی ما همواره حامی تولید انرژی های پاک هستیم و بر این امر معتقدیم در حالی که ۲۵ درصد انرژی در سراسر دنیا از طریق توسعه تجدیدپذیرها تامین می شود، چرا جایگاه ایران باید در تولید و گسترش این نوع انرژی از بهره پایینی برخوردار باشد، به نظر می رسد که در این میان نیازمند آینده نگری بیشتر و سنجش صحیح و اصولی هستیم.

اکبر ادیب فر رئیس هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی نیز در این نشست گفت: به ازای احداث هر 100 مگاوات نیروگاه بادی، از مصرف معادل 250 هزار مترمکعب آب در سال جلوگیری  می شود، چراکه نیروگاه های تجدیدپذیر نیازمند منابع آبی نیستند، در ضمن توسعه انرژی های تجدیدپذیر مانع از تولید 250 هزارتن دی اکسید کربن نیز می شوند.

وی درباره توسعه انرژی های تجدیدپذیر در مناطق محروم ایران، اظهار کرد: به دلیل پتانسیل فراوان انرژی خورشیدی و بادی در مناطق محروم ایران، اغلب نیروگاه های تجدیدپذیر کشور در مناطق محروم و روستایی احداث شده اند، برای مثال می توان به کهک، کوهین، سیاهپوش، روستاهای استان های همدان، خراسان رضوی، کرمان و باقی استان ها اشاره کرد.

در ادامه، محمد امین زنگنه عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی ایران با بیان این که در کشور با وجود منابع فراوان باد و خورشید، به راحتی پتانسیل ایجاد 500 هزار شغل در زمینه انرژی های تجدیدپذیر وجود دارد، گفت: انرژی های تجدیدپذیر می تواند موتور اشتغال و توسعه در ایران باشد و نکته قابل توجه آن است که اشتغالی که از طریق تجدیدپذیرها ایجاد می شود بدون نیاز به آب است.

وی با اشاره به ایجاد اشتغال قابل توجه تجدیدپذیرها در سایر کشورها، ابراز کرد: در آلمان حدود 400 هزار نفر در زمینه انرژی تجدیدپذیر مشغول به کار هستند، در حالی که کل صنعت خودروسازی که به عنوان مهم ترین صنعت آلمان شناخته  می شود، 700 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.

عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی ایران با تاکید به این مساله که در حال حاضر حداقل 20 هزار شغل از طریق ایجاد نیروگاه های تجدیدپذیر در ایران به وجود آمده است، ادامه داد: در صورت رفع موانع و احداث 5000 مگاوات ظرفیت تجدیدپذیر طبق برنامه ششم، میزان اشتغال به 100 هزار شغل خواهد رسید.

زنگنه با اشاره به اهمیت انرژی های تجدیدپذیر در توسعه پایدار، افزود: تجدیدپذیرها نقش مهمی در این بخش به عهده دارند، علاوه بر این با توجه به اثرات بحران آب در کشور، باید گفت که توسعه این انرژی بسیار مهم است چراکه نقشه خشکسالی و تنش آبی استان اصفهان حاکی از آن است که بسیاری از نیروگاه های کشور که از جمله صنایع آب بر به شمارمی آیند در دشت های ممنوعه و ممنوعه بحرانی احداث شده اند.

وی با تاکید به این مساله که طبق تعریف دشت های ممنوعه بحرانی، به هیچ عنوان حق استفاده و برداشت از منابع آبی این مناطق وجود ندارند، تصریح کرد: می توان گفت در حدود 50 تا 60 درصد استان اصفهان، تحت تاثیر خشکسالی از نوع ممنوعه و بحرانی است و  مشکل آب اصفهان به حدی است که در خاموشی به وجود آمده در تابستان امسال، یکی از نیروگاه های اصفهان به دلیل مشکل آب وارد مدار نشد.

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395