دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 14:05
کد خبر: 50706

درآمد 1،5 میلیارد دلاری طالبان از محل مواد مخدر و معادن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
گروه طالبان افغانستان با فروش مواد مخدر و بهره برداری غیرقانونی از معادن افغانستان، جمع آوری قبوض برق و مساعدت چند کشور خارجی سالانه بیش از 1،5 میلیارد دلار درآمد کسب می کند.

پایگاه انگلیسی 'طلوع نیوز' افغانستان روز دوشنبه با اعلام اینکه درآمد امسال (1397) طالبان از این منابع در مقایسه با سال قبل (1396) بیشتر بوده است، افزود: از سال 2015 به این سو پیش بینی می شد که درآمد سالانه این گروه حدود 400 میلیون دلار باشد، این درحالی است که این درآمدها به دلایل مختلف هر سال بیشتر می شود.
'دادالله قانع، معاون حزب محدت ملی افغانستان در خصوص جنگ طالبان در افغانستان به بی بی سی انگلیس گفت: 'جنگ داخلی در افغانستان دارای منشاء خارجی است، چرا که همه می دانیم امروزه شبه نظامیان طالبان از راه های مختلف از جمله قاچاق مواد مخدر به خارج از کشور، دستیابی و بهره برداری از گمرکات و حمایت کشورهای خارجی ارتزاق می کنند و به همین دلیل همچنان به بقای خود ادامه می دهند'.
این گزارش درآمد سالانه طالبان از ناحیه قاچاق مواد مخدر را از 100 میلیون تا 400 میلیون دلار؛ از طریق استخراج غیرقانونی از معادن را 50 میلیون دلار و از کشورهای خارجی از جمله پاکستان، روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس را بیش از 500 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: برخی از تحلیلگران امور نظامی معتقدند که نهادهای اطلاعات و امنیتی و تحقیقات افغانستان تاکنون در یافتن منابع درآمد طالبان ناتوان بودند در غیر این صورت می توانستند از دسترسی این گروه به این منابع درآمدی جلوگیری کنند.
حسین تلاش، یک تحلیلگر مسائل سیاسی در این خصوص به بی بی سی گفته بود که چنانچه بپذیریم خود دولت افغانستان تاکنون در کشف و پیگیری این منابع درآمدی طالبان ناموفق بوده است، پس باید اذعان کنیم که هیچ کشوری هم نمی تواند با آنها مبارزه کند.
حتی میاگل خالد، یک تحلیل گر سیاسی دیگر نیز دستگاه امنیتی و تحقیقاتی افغانستان را برای رصد و دستیابی به این منابع مالی طالبان بسیار ناتوان خواند و گفت که دولت تاکنون نتوانسته است نه تنها منبع تامین مالی بلکه منابع تامین تسلیحاتی آنها را نیز کشف و از بین ببرد.
براساس این گزارش، گروه طالبان این گزارش را که اصل آن پیشتر در تلویزیون بی بی سی انگلیس پخش دشه بود، رد می کند.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395