سه شنبه, 15 آبان 1397 ساعت 10:42
کد خبر: 47220

اطلاعات تکميلي

  • در حوزه انرژی های تجدیدپذیر

برنامه و بودجه ای برای نشدن  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: توسعه انرژی های تجدیدپذیر با وجود ظرفیت های مطلوب در کشور، مدتی است که دچار ابهام شده است و با استفاده از منطقی که می گوید، از نفت و گاز استفاده می کنیم، چون داریم، انرژی های تجدید پذیر به کلی غیر اقتصادی تصور می شوند. این در حالی است که در جهان دیگر تفکر اقتصادی نبودن انرژی های تجدیدپذیر مطرح نیست، چرا که این انرژی ها در طولانی مدت با توجه به عدم مصرف سوخت، بسیار کم هزینه ترند.

اما مساله ای که در ایران وجود دارد این است که خوراک گازی نیروگاه های حرارتی تقریبا رایگان به دستشان می رسد و این مساله باعث شده است که انرژی های نو توانایی رقابت با حرارتی ها را نداشته باشند. در همین حال دولت توسعه تجدیدپذیر ها را به بخش خصوصی واگذار کرده است و خرید تضمینی را برای حمایت از این حوزه انجام می دهد.

رئیس انجمن علمی انرژی بادی ایران در یک نشست خبری در این خصوص گفت: به تعبیری دولت مقدار مشخصی از سرمایه را در اختیار دارد و می گوید که اگر برق تجدیدپذیر تولید کردید، از شما خریداری می کنم. اما این یک بودجه مشخص است و به عده اندکی می رسد و اگر همه سرمایه گذاران بتوانند انرژی تجدیدپذیر تولید کنند، دولت ببدهکار خواهد شد.

سید هاشم اورعی ادامه داد: از این رو بدون شک موانعی ایجاد می شود که همه سرمایه گذاران نتوانند به مقصد برسند. از این موانع می توان به سخت شدن دریافت مجوز ها و تداخل هایی که در شرایط این مجوز ها قرار دارد اشاره کرد. برای مثال آب منطقه ای می گوید شما برای نیروگاه بادی خود اجازه مصرف آب را ندارید، اما محیط زیست می گوید باید در زمین خود فضای سبز نیز ایجاد کنید.

بر این اساس می توان دریافت که نبود برنامه برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر به دلیل عدم آینده نگری در سیاست های انرژی کشور دولت میل چندانی به پیشرفت انرژی های تجدیدپذیر ندارد. این گونه به نظر می رسد که در برنامه های انرژی کشور آیندگان هیچ نقشی ندارند و اکنون هر چقدر که لازم باشد، نفت و گاز را هدر می دهیم و آلودگی ایجاد می کنیم. با وجود چنین استدلالی، اصلا عجیب نیست که دولت برنامه خود را برای نرسیدن بخش خصوصی به تولید انرژی تجدیدپذیر تنظیم کرده باشد.

علاوه بر این باید به این نکته نیز اشاره کرد که بدون شک اشخاص و نهاد هایی وجود دارند که از خوراک ارزان به نیروگاه ها سود می برند.

رئیس انجمن علمی انرژی بادی ایران با بیان اینکه نیروگاه های تجدیدپذیر کشور نیازمند حمایت دستگاه های دولتی است، اعلام کرد، ساخت پروژه های نیروگاه های خورشیدی و بادی به دلیل عدم حمایت های لازم و نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر متوقف شده است.

وی افزود: پروژه های متوقف شده در مراحل مختلف اجرا قرار دارند؛ اعتبار اسنادی (ال.سی) برخی از این طرح ها گشایش یافته و برخی حتی تسهیلات طرح را نیز دریافت کرده اند.

وی ادامه داد: با توجه به نوسانات نرخ ارز، هزینه ها سه برابر افزایش یافته اما نرخ خرید تضمینی در این مدت ثابت بوده است؛ به همین سبب، سرمایه گذاران منتظر تعدیل قراردادها هستند تا بعد از آن پروژه ها را ادامه دهند.

رئیس انجمن علمی انرژی بادی ایران اضافه کرد: در این مدت برخی بانک های ایرانی به سرمایه گذاران اعلام کرده اند که «طرح ساخت انرژی تجدیدپذیر در شرایط کنونی توجیه اقتصادی ندارد و نمی توانیم ریسک آن را قبول کنیم.

اورعی در ادامه با بیان اینکه برنامه های پنج ساله درخصوص انرژی های تجدیدپذیر اجرا نشده است، گفت: در برنامه ششم توسعه برنامه ریزی شده بود که پنج هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر ساخته شود اما فقط 200 مگاوات محقق شد.

وی ادامه داد: در طول پنج سال برنامه، این مساله پیگیری نشد که روند اجرای برنامه چگونه طی می شود؛ بعد از پنج سال همان برنامه را مجددا برای برنامه ششم توسعه در نظر گرفتند.

رئیس انجمن انرژی علمی بادی ایران با اشاره به اینکه سیاست های کلان اقتصادی و وزارت نیرو موجب شده که صنعت انرژی تجدیدپذیر ایران به تعطیلی کشیده شود، گفت: تابلو اسم نیروگاه های حرارتی را باید به کارخانه تولید دود و حرارت تغییر دهند.

وی اظهار داشت: علیرغم نقش تاثیر گذار صنعت انرژی های تجدید پذیز در توسعه و اشتغال کشور بخصوص در مناطقی که با بحران بی آبی مواجه است، متاسفانه نهادها، مسئولین و سیاست گذاران در این حوزه عزم جدی برای حمایت و توسعه آن در کشور ندارند.

 وی یکی از عوامل عقب ماندگی در این صنعت را سپردن کار به افراد ناکارآمد دانست و گفت: بطور مثال بسیاری در کشور با مقایسه برق تولید شده از نیروگاه بادی با نیروگاه های حرارتی که یارانه دریافت می کنند اینگونه توجیح می کنند که قیمت نهایی نیزوگاه های حرارتی پایین تر است در حالی که عواقب آلودگی زیست محیطی و یارانه اخنصاص داده شده را در نظز نمی گیرند.

در ادامه این نشست بهزاد آسایی عضو انجمن علمی انرژی های بادی ایران گفت: اکنون متوسط بازدهی نیروگاه های تولید برق حرارتی 38 درصد است؛ یعنی 62 درصد انرژی هایی که برای تولید برق در این نیروگاه ها هزینه می شود، از بین می رود؛ علاوه بر این، بخشی از برق حرارتی نیز در میسر انتقال تلف می شود، در حالی که انرژی های تجدیدپذیر در محل مصرف مستقرند و چنین تلفاتی ندارد.

آسایی ادامه داد: با این وضعیت به شما قول می دهم که خاموشی ها به دلیل مقرون به صرفه نبودن تولید برق حتی در نیروگاه های حرارتی در راه است.

وی گفت: افزایش نرخ ارز به گونه ای بوده است که باید قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدیدپذیر حداقل دو برابر افزایش یابد و به 840 تومان در هر کیلووات ساعت برسد.

عضو انجمن علمی انرژی های بادی ایران با اشاره به اینکه 7 تا 8 هزار مگاوات کاغذ برای احداث نیروگاه های تجدیدپذیر از سوی وزارت نیرو صادر شده است، گفت: صدور این موافقت نامه ها نشان می دهد که وزارت نیرو وظیفه خود را به خوبی انجام داده است، اما سوال این است که با این شرایط فعالان و سرمایه گذاران انرژی های تجدیدپذیر نمی توانند به ته خط برسند و نیروگاه را احداث کنند.

وی ادامه داد: اتفاقا وزارت نیرو نیز به دلیل نداشتن بودجه همین را می خواهد که سرمایه گذاران قبل از اینکه به ته خط برسند، خسته شده و کنار بروند.

آسایی با بیان اینکه متوسط راندمان نیروگاه های کشور 38 درصد است و راندمان برخی از نیروگا ه ها به 20 درصد می رسد، گفت: راندمان نیروگاه های تجدیدپذیر در همان لحظه ای که تولید می شود، به دست مصرف کننده می رسد و راندمان بالایی برخوردار است.

عضو انجمن علمی انرژی های بادی ایران افزود: 80 هزار مگاوات نیروگاه نصب شده داریم که تنها 50 هزار مگاوات آن مورد استفاده قرار می گیرد، این میزان پرداخت انرژی نشان می دهد سرمایه  های کشور به راحتی سوخت شده و تنها آ لودگی ایجاد می کند.

 

 

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395