چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 10:17
کد خبر: 46153

اطلاعات تکميلي

  • وزیر نیرو در سومین نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر:

500 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا پیک 98 وارد مدار می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: روز گذشته سومین نمایشگاه و کنفرانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر ایران افتتاح شد و وزیر نیرو در این مراسم خاطر نشان کرد: با توجه به قراردادهای منعقدشده و پیگیری های صورت گرفته، درصدد هستيم كه تا تابستان سال 98 حدود 500 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید نیز به بهره‏ برداری برسد.

رضا اردکانیان افزود: در سال های اخیر با رشد روزافزون تقاضای انرژی، گرایش به سمت استفاده بیشتر از منابع انرژی تجدیدپذیر به دلیل کاهش در هزینه آن ها افزایش یافته و انرژی های تجدیدپذیر به عنوان اولویت مهمی در سیاستگذاری های کلان اغلب کشورهای جهان جایگاه مهمی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: با نگاهی اجمالی به بهای انواع انرژی می توان پیش بینی کرد که در دهه های آینده با کاهش منابع سوخت های فسیلی و افزایش چشمگیر ارزش آن ها به طور همزمان و از سوی دیگر کاهش هزینه های تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر، از منابع فسیلی عمدتا به عنوان مواد اولیه تولید سایر فرآورده ها استفاده گردیده و منابع انرژی تجدیدپذیر جایگزین مناسبی برای آن ها باشند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه یکی از عمده ترین عوامل موثر در تولید انرژی برق از سوخت های فسیلی را بهای سوخت مصرفی آن ها دانست و افزود: به همین دلیل با افزایش بهای این حامل های انرژی، قیمت برق تولیدی نیز تا حد قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

اردکانیان تاکید کرد: در خوش بینانه ترین حالت و با فرض ثابت ماندن تقریبی قیمت سوخت های فسیلی و از سوی دیگر تجاری شدن فناوری های تجدیدپذیر و در پی آن، کاهش تدریجی بهای انرژی های تجدیدپذیر و افزایش بازده و بهره وری آن ها، بهای برق تولیدی از منابع فسیلی و تجدیدپذیر با هم برابر شده است.

اردکانیان ادامه داد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در سناریوي نقشه راه انرژی های تجدیدپذیر که از سوي آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر(آیرینا) ارائه شده است، سهم انرژی های تجدیدپذیر در سبد انرژی دنیا تا سال ۲۰۳۰ ميلادي تقریباً دو برابر مي شود (36 درصد از کل انرژی مصرفی دنیا) که این مسئله موجب مي گردد تا تولید ناخالص داخلی در جهان بین 0.6 تا 1.1 درصد نسبت به حالت عادی افزایش یابد كه معادل ۷۰۶ میلیارد دلار تا 1.3 تریلیون دلار است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ايران داراي پتانسيل فراوان انرژي هاي تجديدپذير بادی، خورشيدی، زيست توده و زمين گرمايي است، بیان کرد: براساس مطالعات انجام شده مقدار پتانسیل فنی انرژی بادی در ايران بیش از 140 هزار مگاوات برآورد شده که از این میزان بیش از 30 هزار مگاوات به  صورت عملی برآورد می گردد.

وزیر نیرو ادامه داد: برآوردهای اولیه در حوزه انرژی خورشیدی نیز نشان دهنده آن است که در مساحتی بیش از دو هزار کیلومترمربع، امکان نصب بیش از 60 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی در کشور وجود دارد.

اردکانیان تصریح کرد: براساس مطالعات اکتشافی انجام شده در حوزه انرژی زمین گرمایی، ايران دارای 15 منطقه مستعد زمین گرمایی است که فقط در یکی از این مناطق که در مشکین شهر است، ظرفیت مخزن در حدود 250 مگاوات الکتریکی و هزار و 250 مگاوات حرارتی تخمین زده می شود.

وی تاکید کرد: پتانسیل سنجی اولیه تئوری صورت گرفته برای شهرهای بالای 250 هزار نفر از منابع زباله نشان مي دهد كه بيش از هزار مگاوات ظرفیت انرژی زیست توده در کشور وجود دارد.

وزیر نیرو ادامه داد: با توجه به پتانسیل بالای ایران در تمامی حوزه ها و از سوي ديگر تعرفه  هاي جذاب خريد تضميني برق توليدي از نيروگاه هاي تجديدپذير، سرمایه گذاری در تمامی زمینه های یادشده از جذابيت بسيار زيادي براي سرمایه گذاران بخش خصوصي برخوردار است.

اردکانیان با تاکید بر اینکه در راستای دستیابی به توسعه پایدار اقدامات مهمی در توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر انجام شده است، عنوان کرد: براین اساس شاهد رویداد مهمی درزمینهٔ خريد تضميني برق توليدي از منابع انرژي تجدیدپذیر از بخش خصوصي در کشورمان بوده ایم كه بر اساس آن، در نظام تعرفه ای جدید برخلاف گذشته برق توليدي از منابع مختلف تجدیدپذیر با قیمت های متفاوتی خریداری می شود که به این ترتیب تعادلی در این عرصه ایجاد شده است تا سرمایه گذاران با اطمینان خاطر و پذیرفتن ریسک کمتر به اين حوزه ورود کرده و به فعالیت بپردازند.

وی ادامه داد: براین اساس و با متعادل تر شدن قیمت هاي پيشنهادي، در اردیبهشت ماه 1395 تعرفه های جدیدی از سوي وزارت نيرو اعلام گرديد و این مسئله به اطمینان بیشتر برای خرید برق از تولیدکنندگان و متضرر نشدن شبکه برق سراسري و دولت انجامید.

وزیر نیرو یادآور شد: در راستای توسعه هر چه بیشتر این صنعت، دستورالعمل حمایت از بومی سازی فناوری نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک در مردادماه سال جاري ابلاغ شده است که بر اساس این دستورالعمل که در اجرای تبصره ذیل ماده ۶ آیین نامه اجرایی ماده ۶۱ "قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی" ابلاغ  شده است، نیروگاه های تجدیدپذیری که از تجهیزات بومی سازی شده استفاده نمایند از ضریب تشویق در نرخ خرید تضمینی برق برخوردار می شوند و متناسب با میزان بومی سازی فناوری، نرخ خرید برق این نیروگاه ها تا ميزان 30 درصد نسبت به نرخ هاي پایه افزایش خواهد یافت.

اردکانیان در تکمیل این بخش از سخنان خود گفت: در این راستا مقرر گردیده تا به  منظور حمایت از سرمایه گذاری در بومی سازی، سازمان ساتبا با شرکت هایی که برنامه فنی و اجرایی مناسب برای توسعه دانش فنی و ساخت داخل تجهیزات داشته و گواهی مربوطه را اخذ کرده باشند، قرارداد بلندمدت خرید برق منعقد نمایند. مزیت این روش، ایجاد اطمینان از وجود بازار فروش محصول آن ها می باشد. بدین ترتیب پژوهشگران، شرکت های دانش بنیان و تولید کنندگان، انگیزه سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه و تکمیل چرخه فناوری انرژی های تجدیدپذیر خواهد داشت.

وی ادامه داد: مکانیسم خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجديدپذير ازجمله مشوق هایی است که وزارت نیرو فراهم کرده است تا با فعالیت هر چه بیشتر سرمایه گذاران بخش خصوصی عرصه انرژی های تجدیدپذیر را اقتصادی نماید. از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه پایدار می توان به بند "د" تبصره 6 قانون بودجه سال 97 اشاره کرد که در آن "عوارض موضوع ماده (۵) قانون حمايت از صنعت برق كشور مصوب به ميزان هشت درصد مبلغ برق مصرفي در سقف 12800 ميليارد ريال تعيين گردید.

وزیر نیرو یادآور شد: از دیگر اقدامات صورت گرفته برای برطرف کردن نگرانی های بخش خصوصی ابلاغ "مصوبه تعیین شرایط صادرات برق تجدیدپذیر و پاک غیردولتی به خارج از کشور" بوده است که هدف این مصوبه، حمایت و تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای تولید برق خورشیدی و بادی از دشت های وسیع کشور و صادرات آن به کشورهای همسایه می باشد.

اردکانیان تصریح کرد: در این فرایند سرمایه گذاران این امکان را خواهند داشت که مستقیماً قرارداد خود را برای فروش برق با همسایگان ایران منعقد کرده و دراین بین وزارت نیرو نقش تسهیل گری داشته و صرفاً هزینه ترانزیت برق از سرمایه گذاران اخذ خواهد شد. در این راستا سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) ظرف مدت یک هفته پروانه احداث نیروگاه های تجدیدپذیر با هدف صادرات برق را برای متقاضیان صادر می نماید.

وی تاکید کرد: نتیجه این سیاست های تشویقی برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کشور، استقبال شرکت های متعدد داخلي و خارجی جهت سرمایه گذاری در این حوزه بوده است. در طي اين مدت زمان، وزارت نيرو به عنوان متولي امر خريد تضميني برق شاهد مراجعات فراوان شرکت ها و نهادهای مختلفی از نقاط مختلف كشور و شركت هايي از خارج از كشور بوده است.

محسن دلاویز مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت نیز این مراسم به روند نامناسب مصرف انرژی در کشور اشاره و عنوان کرد: هم‎اکنون روزانه ۳۵ میلیون دلار یارانه پنهان به بنزین اختصاص می ‎یابد و در مجموع در ۶ ماه نخست امسال، بیش از ۵,۵ میلیارد دلار یارانه به بنزین تعلق گرفته است که چنین رقمی، آن هم در شرایط اقتصادی فعلی کشور به هیچ وجه توجیه ‎پذیر نیست.

وی با اشاره به این واقعیت که قیمت پایین بنزین در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه، به قاچاق آن دامن زده است، افزود: به واسطه قاچاق، سود عجیبی نصیب  عده ای خاص می ‎شود؛ آن هم از جیب مردم.

دلاویز با بیان این ‎که پرداخت ارقام هنگفت به عنوان یارانه بنزین که نیمی از آن به دهک ‎های ثروتمند جامعه اختصاص می‎یابد و همین طور قاچاق بنزین با قیمت یارانه‎ای، هر دو از نمودهای بی‎عدالتی است، گفت: قطعا اگر برای مردم تبیین شود که قیمت فعلی بنزین، چگونه در ترویج این بی‎عدالتی نقش داشته است، ملت فهیم ایران در اصلاح قیمت‎گذاری‎ سوخت همراهی خواهند کرد و از این چالش که تبعات منفی آن رو به افزایش است، عبور می کنیم.

مشاور وزیر نفت که در نشستی تخصصی با عنوان «نقش استفاده از سوخت‎های زیستی در کاهش آلایندگی‎های کلانشهرها» صحبت می‎کرد، در ادامه به آخرین آمار اعلام شده در ترازنامه هیدروکربوری کشور درباره میزان مصرف انرژی در بخش‎های مختلف اشاره کرد و گفت: در سال ۹۴، معادل ۳۰۴ میلیون بشکه نفت خام در بخش حمل‎ونقل مصرف شده است.

دلاویز این میزان مصرف را با در نظر گرفتن سرانه پایین مالکیت خودرو در ایران، نامناسب عنوان کرد و گفت: میانگین مصرف بنزین خودروها در اروپا حدود ۵ لیتر (در هر ۱۰۰ کیلومتر) است و قرار است تا سال ۲۰۲۱ به ۴,۱ لیتر برسد، در حالی که خودروهای داخلی ۷.۷ لیتر (در هر ۱۰۰ کیلومتر) بنزین مصرف می‎کنند و برخی خودروهای داخلی علنا مصداق اتلاف سوخت هستند.

مدیرعامل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت، انرژی ارزان را آفت اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: در ترکیه با جمعیت تقریبا مشابه ایران، روزانه ۸ میلیون لیتر  بنزین مصرف می‎شود و ما در حال رسیدن به مرز ۱۰۰ میلیون لیتر مصرف روزانه هستیم. چه کسی چنین مجوزی برای مصرف بی‎محابای انرژی به ما داده است و چگونه قرار است با این میزان مصرف، در قبال نسل‎های آینده پاسخگو باشیم؟

دلاویز گسترش استفاده از انرژی‎های تجدیدپذیر را اقدامی موثر و راهگشا در اصلاح مصرف انرژی برشمرد و گفت: شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت از سال‎ها قبل با درک این مهم، اقدام هایی از جمله نصب حدود ۲۰ هزار آبگرمکن خورشیدی را در نقاط مختلف کشور در دستور کار قرار داد و همچنان نیز بر این رویکرد تاکید دارد.

به گفته وی، دستیابی به سهم ۳ درصدی انرژی‎های تجدیدپذیر در سبد انرژی کشور در سال ۱۴۰۴، هم از حیث اصلاح مصرف سوخت‎های فسیلی، هم تامین امنیت انرژی ایران به ویژه در شرایط حساس بین‎المللی فعلی و هم برای پاسخگویی در برابر تعهدات جهانی زیست‎محیطی ایران، اهمیت ویژه‎ای دارد و باید به آن توجه شود.

این مقام مسئول، جزیره‎ای بودن فعالیت‎ها در حوزه انرژی را نیز از دیگر عوامل اتلاف مصرف سوخت برشمرد و گفت: باید سازمانی به عنوان متولی انرژی در کشور ایجاد شود تا با راهبری یکپارچه و جلوگیری از فعالیت‎های پراکنده و غیرمنجسم، فضا برای انجام اقدام های اساسی که ضمانت اجرایی دارند، مساعد شود.

دلاویز با بیان این‎که آموزش و فرهنگ سازی، مهم ترین مولفه‎ها در اصلاح الگوی مصرف انرژی هستند، ابراز امیدواری کرد که برگزاری کنفرانس‎هایی از این دست، بتواند در فرهنگ سازی و حتی جهت ‏دهی نظام آموزشی کشور به سمت الزامات اصلاح الگوی مصرف موثر باشد تا حداقل نسل آینده بتواند در مصرف بهینه انرژی بهتر عمل کند.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این مراسم با اشاره به این‌که تولید ناخالص داخلی در این سال‌ها از ۱۰۲ میلیارد دلار به ۲۵۸ میلیارد دلار رسیده است، افزود: ما تنها کشوری هستیم که رشد شدت انرژی داشته‌ایم و تولید کربن از تولید ناخالص داخلی کشور بیشتر بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در کنار بی سر و سامانی مصرف بی رویه آب و عواقب آن و بالا بودن مصرف انرژی، چه محیط زیستی برای ما باقی می‌ماند؟ عواقب ادامه این روند، رسیدن به شاخص‌های بالاترین رقم فرسایش خاک در جهان، خشک شدن جنگل‌ها به دلیل کم‌آبی و همچنین آتش‌سوزی در منابع جنگلی و مراتع است.

وی با بیان این‌که سیاست‌های کشور همسو با توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر نیست، گفت: براساس برنامه ششم توسعه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر باید به ۵ هزار مگاوات برسد، اما آیا منابع این هدف‌گذاری در اختیار وزارت نیرو قرار گرفته است؟ تا زمانی که سیاست‌ها اصلاح نشود، بخش خصوصی به سمت انرژی‌های نو نمی‌رود و انرژی‌های تجدیدپذیر توسعه پیدا نخواهد کرد.

 

 

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399