شنبه, 18 آذر 1396 ساعت 09:02
کد خبر: 25055

اطلاعات تکميلي

  • دبیر کمیته علمی کنگره بین‌المللی حقوق شهروندی:

اجرای مصوبه حقوق شهروندی در نظام اداری، به ارتقای سلامت اداری منجر می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر کمیته علمی کنگره بین‌المللی حقوق شهروندی، حقوقدان و وکیل دادگستری گفت: نظام اداری با مشکلات بسیاری مواجه است و ابلاغ و اجرای مصوبه حقوق شهروندی در نظام اداری، به ارتقای سلامت اداری منجر می شود.

سید محمد هاشمی روز شنبه  افزود: بند 10 اصل سوم قانون اساسی به ایجاد نظام اداری صحیح و حذف تشکیلات غیرضروری تاکید دارد و در مواد 19 تا 29 منشور حقوق شهروندی به حق اداره شایسته و حسن تدبیر پرداخته شده است.
وی اظهار کرد: اداره شایسته مبتنی بر قانون مداری، کارآمدی، پاسخگویی، شفافیت، عدالت و انصاف است و رعایت قانون و اصل بی طرف بودن در نهادهای اداری و میان کارکنان باید مبنا قرار گیرد تا همه اقدامات اداری براساس رعایت حقوق شهروندی انجام شود.
این حقوقدان، ملزومات ایجاد نظام اداری صحیح را در سه دسته هنجاری، ساختاری و رفتاری تقسیم بندی کرد و گفت: منشور حقوق شهروندی از جمله ملزومات هنجاری و قانونی برای ایجاد نظام اداری شایسته است و از نظر ساختاری باید در جنبه های مختلف ماهوی، فکری و سازمانی مواد منشور مورد تاکید قرار گیرد تا منجر به راهکارهای عملیاتی و اجرایی شود و به آرمان های درج شده در منشور حقوق شهروندی نزدیک شویم.
هاشمی اقدامات ساختاری لازم برای تحقق نظام اداری شایسته را دارای ابعاد سلبی و ایجابی دانست و افزود: اقدامات سلبی، به زدودن موانع و کیفیت های ناخجسته ای که برای تحقق این آرمان وجود دارد، اشاره دارد و منظور از اقدامات ایجابی، پیاده سازی نظام اداری صحیح مطابق با قانون اساسی است.
وی درباره ملزومات رفتاری تحقق نظام اداری شایسته گفت: اخلاق حسنه، راستگویی و درستکاری، امانتداری، مشورت، حفظ بیت المال، رعایت حق الناس، همچنین توجه به افکار عمومی در نظام اداری از جمله مواردی است که می تواند به ارتقای سلامت اداری کمک کند.
این حقوقدان اظهار کرد: واقعیت این است که نظام اداری با مشکلات زیادی مواجه است و در عمل، دچار آشفتگی هایی است که در این زمینه دولت باید تدابیری اتخاذ کند و علاوه بر مواردی که در منشور حقوق شهروندی آمده است، برنامه های پنج ساله توسعه اقتصادی اجتماعی کشور هم می تواند به عنوان برنامه مکمل به تحقق حقوق اداری شهروندان کمک کند.
هاشمی راهکار استقرار نظام اداری شایسته را اتکا به اندیشه های متفکرانه و ارائه راه حل های عملیاتی دانست و افزود: برای تحقق نظام اداری شایسته استفاده از آرا و نظرات اندیشمندان مدیریت و حقوق ضروری است و لازم است که همواره اقدامات اداری به طور مستمر زیر ذره بین و نظارت های افقی و عمودی قرار گیرد.
وی اضافه کرد: سازمان های کلیدی و راهبردی مانند سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی کشور، مدیریت اداری کشور را برعهده دارد که هدف غایی آنها تحقق حقوق شهروندی است. 
دبیر کمیته علمی کنگره بین‌المللی حقوق شهروندی با تاکید بر رویکرد آسیب شناسانه به قوانین موجود، اظهار کرد: حقوق شهروندی وجود دارد، به طور مکرر بیان شده است اما کیفیت و چگونگی اجرای آن موضوعی است که نیازمند ساماندهی و سازماندهی است و در این راستا نیازمند تدوین، اصلاح و ترمیم قوانین موجود هستیم.
 منشور حقوق شهروندی در 29 آذرماه 1395 توسط رئیس جمهوری رونمایی و ابلاغ شد و پس از آن، سازمان اداری و استخدامی بلافاصله مصوبه حقوق شهروندان را در نظام اداری تهیه کرد. 
در این مصوبه علاوه بر اینکه مصادیق حقوق شهروندان به تفصیل آورده شده، به پنج سر فصل و موضوع اصلی پرداخته است که از آن جمله می‌توان به آموزش کارکنان دولت، اصلاح مقررات و فرایندهای اداری، تقسیم وظایف و تعیین مسئولیت‌ها، نظارت جامع با بهره گیری از نهادهای مدنی و ضمانت اجرای حقوق شهروندی در نظام اداری اشاره کرد.
شورای عالی اداری در یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه در تاریخ نهم بهمن ماه 1395، به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور به منظور رفع تبعیض و ایجاد نظام اداری پاسخگو و کارآمد با هدف بهبود و ارتقای سطح حقوق شهروندی، بهره مندی شهروندان از ظرفیت های ایجاد شده، تسهیل در تحقق اهداف سیاست های کلی نظام اداری، فصل سوم قانون مدیریت خدمات کشوری، بخش هفتم از «برنامه جامع اصلاح نظام اداری» مصوب 28 دی 1393 هیات وزیران و همچنین منشور حقوق شهروندی ابلاغ شده در 29 آذر 1395، «حقوق شهروندی در نظام اداری» را در 19 ماده تصویب و توسط رئیس جمهوری در 28 اسفندماه 1395 به همه وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی، استانداری ها و سایر دستگاه هایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می کنند، ابلاغ کرد.

منبع:ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399