چهارشنبه, 31 خرداد 1396 ساعت 10:16
کد خبر: 13238

مصطفی چمران از افرادی با ظاهر غیر مذهبی شهید ساخت

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مهنوش نعیمی

عصراقتصاد: سخن گفتن از شهيد مصطفي چمران، اين مرد عمل و نه مرد سخن، دشوار است. چرا كه حتي نمي‏توان يكي از ابعاد وجودي ایشان را آنگونه كه هست، توصيف كرد و نبايد انتظار داشت كه بتوانيم تصوير كاملي از وی ترسیم کنیم. اما برای شناخت برخی از وجوه شخصیتی این مرد بزرگ به سراغ یکی از همرزمان ایشان رفتیم تا از میان خاطرات مشترکشان تصویری از شهید چمران را به تصویر بکشیم.

آشنایی با مصطفی چمران

سید احمد آوایی در ابتدای این گفتگو با اشاره به خاطرات پیش از آشنایی با شهید چمران گفت: ما قبل از انقلاب جزء گروه های مبارزه مسلحانه بودیم و زندگی فراری داشتیم. آن زمان من به همراه شهید جهان آرا و برادر کوچک ایشان، محسن رضایی و خیلی از افراد دیگر زندگی این چنینی داشتیم و در زمان شاه هرکسی وارد موضع مسلحانه میشد حتی اگر عملیاتی هم انجام نداده باشد محکوم به اعدام بود. چه بسا هرکدام از ما را می گرفتند، تیرباران می کردند.

آوایی ادامه داد: شهید چمران آن زمان در لبنان، ابراهیم یزدی در آمریکا بود و شهید اندرزگو هم با ما بود. تقریبا همه مبارزین با هم مرتبط بودند و از کانال هایی یکدیگر را حمایت می کردند. آن زمان چون ضربه های زیادی خورده بودیم و اکثرا شهید شده بودند با دوستان تصمیم گرفتیم به صورت قاچاقی به خارج کشور برویم تا دوره های آموزشی نظامی ببینیم، دوباره برگردیم و خدمت امام برسیم. در نهایت از کانال های افرادی مانند ابراهیم یزدی و شهید چمران ما را از مرز میرجاوه به پاکستان فرستادند و در مدرسه امام جعفر صادق پاکستان مدتی را سر کردیم تا اینکه پس از چندین ماه معطلی با گذرنامه جعلی به سوریه رفتیم.

همرزم شهید چمران در جنگ های لبنان گفت: در سوریه با آقای غرضی آشنا شدیم که ایشان هم فراری بود. آن زمان در دفتر سید موسی صدر آشنایی ما با مصطفی چمران آغاز شد. البته آن دوران موسی صدر را در لیبی ربوده و به شهادت رسانده بودند. شهید چمران برای ما در یکی از پادگان های سوریه به نام الحمورا دوره چریکی تنظیم کرد. رئیس گارد ویژه آن پادگان ارتباطی با شهید چمران داشت. تمام افراد در آنجا فراری بودند حتی کسانی که برای تحصیل آمده بودند. دوره چریکی خیلی مفصلی بود و خودشان مدام به لبنان میرفتند اما یکبار هم ما را به پادگانی در لبنان برده  و برایمان در آنجا دوره آموزشی گذاشتند.

آوایی اظهار داشت: در آن سال با حسن نصرالله نیز آشنا شدیم و شهید چمران در آن پادگان هفته ای دو یا سه بار به ما سر میزد و جلسه می گذاشت. بحث های سیاسی داشتیم و خودش آموزش کاراته و جودو میداد و یا زمانی که برای تیراندازی می رفتیم تک تیراندازی توسط خود ایشان آموزش تک تیراندازی می دیدیم.

وی تصریح کرد: ایشان همچنین بحث های اخلاقی را به ما آموزش می داد و پشت سرشان نماز می خواندیم. ارتباط ما با ایشان در این زمان شکل گرفت و گمان هم نمی کردیم که ارتباطمان به این سرعت پیش برود. با پیروزی انقلاب به سرعت به سفارت ایران در روسیه رفتیم و ایشان یک صندلی زیر پایش گذاشت و عکس های شاه را پایین آورد و عکس های امام خمینی و موسی صدر را به دیوار آویخت و پس از آن برای ما برگه عبور گرفت. حدود 16، 17 نفر بودیم که همه ما را به ایران فرستاد و بعد از مدت کوتاهی خودش نیز به ایران آمد. آن زمان مصطفی چمران در دولت موقت وزیر دفاع شد و آیت الله خامنه ای هم که خیلی با ایشان صمیمیت داشت جانشین و قائم مقام وی شد.

چمران برای دفاع آمد و شهید شد

آوایی با اشاره به رابطه صمیمی خود با شهید چمران گفت: رابطه من با شهید چمران رابطه ای نزدیک بود و یک هفته قبل از شهادت ایشان در کاخ استانداری (مهمانسرا) خوزستان ملاقاتش کردم. ایشان تیر خورده و از ناحیه پا دچار آسیب شده بودند. شهید چمران برای من بسیار درددل می کردند و از اذیت و آزارهای دیگران می گفتند. مثلا عده ای می گفتند چمران جنگید تا معروف شود و به ریاست جمهوری برسد اما ایشان گفتند به خدا قسم من آمده تا دفاع کنم.

وی ادامه داد: شهید چمران آنقدر آزار دید که از امام خواست اجازه دهد تا بازگردد اما امام این اجازه را نداد و مصطفی چمران در ایران ماند. آن زمان من رئیس ستاد منطقه 8 بودم و به ماموریتی رفتم. پس از یک هفته بازگشتم و متوجه شدم ایشان به شهادت رسیده اند. مصطفی چمران مردی بود، عارف، خالص، بی توقع و ساده زیست. ایشان در لبنان با یک ماشین که خودش هم پشت آن می نشست ما را جابه جا می کرد.

آوایی در اشاره به خاطره ای دیگر گفت: آشپزی در آن زمان داشتیم که نقل می کرد، شهید چمران از جبهه بازگشت و از من پرسید غذا چه داریم، من گفتم چیزی نداریم و فقط نان و گوجه است. ایشان هم گفتند همان نان با گوجه را می خوریم.

وی در پاسخ به اینکه آیا تفکرات ساده زیستی و روحیه انقلابی شهید چمران در عصر حاضر زنده است، بیان کرد: من معتقدم در عصر حاضر تقریبا این روحیه انقلابی از بالاترین مقام تا پایین ترین مقام وجود داشت. شاید جوانان ما آن زمان را حتی درک نکنند. ساده زیستی ایشان شعار نبود و شخصیتی متواضع داشتند.

آوایی افزود: یکی دیگر از خصوصیات ایشان این بود که نسبت به ارتش اهمیت ویژه ای قائل و معتقد به حفظ و تقویت ارتش بودند. در دورانی که منافقین به دنبال منحل کردن ارتش بودند، ایشان دفاع جدی از ارتش کرد و نگذاشت این اتفاق بیافتد. آیت الله خامنه ای نیز هم همین تفکر را داشت و اکنون هم همین نظر را دارد. 

وی در انتها یادآور شد: یکی از خصوصیات دیگر ایشان جذابیتشان بود. ایشان حتی از افرادی هم که ظاهر مذهبی نداشتند شهید ساخت و جاذبه ای این چنینی داشت. خیلی از افراد انتقاد می کردند که چرا کسانی را که ظاهر مذهبی ندارند به جبهه آورده است، اما هنر ایشان این بود که چنین افرادی را جذب جبهه و دفاع از کشور کرد. افراد مذهبی را جذب چنین کارهایی کردن هنر محسوب نمی شود. همچنین ایشان در عین اینکه رزمنده بودند، روحیه بسیاری لطیفی داشتنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395