سه شنبه, 02 خرداد 1396 ساعت 09:06
کد خبر: 11405

شهید محمد بروجردی 'مسیح کردستان'

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به بهانه سالروز شهادت سردارپاسدار شهید محمد بروجردی فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع)؛ وی نقش مهمی در تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشت و خود از فرماندهان اولیه آن به شمارمی‏رفت، وی در سال 1358 برای فرونشاندن آشوب ضد انقلاب در کردستان، راهی این منطقه شد و با اقامت چهارساله خود در آن دیار، وضعیت این منطقه را سروسامان داد تا جایی که به مسیح کردستان شهرت یافت.

شهید بروجردی در کنار نبرد قاطع و قهر آمیز با تجزیه طلبان، بروجردی به راستی عامل به رافت و برخورد برادرانه با مردم مستضعف کردستان بود.

اصولا دلسوزی محمد نسبت به مردم کردستان حد و مرز نداشت، به آنها ازصمیم قلب احترام می گذاشت، جالب اینکه مردم کردستان نیز، به او علاقمند شده و برادارانه دوستش داشتند، جاذبه محبت آمیز بروجردی آنقدر قوی بود که اطفال معصوم کرد، به محض دیدن او، به سویش می دویدند، با او بازی می کردند و بروجردی شاد و خندان، دست نوازش بر سرشان می کشید.

شهید بروجردی همزمان با رسیدگی به مردم کردستان، به کارگسترش سازمان رزم قوای سپاه که جوهره فرماندهی را به همراه صلابت واخلاص، درایشان سراغ می کرد، مسئولیت می داد. بسیاری ازهمین عناصر، بعدها جزو نخبه ترین فرماندهان یگان های رزمی سپاه، چه درکردستان، و چه درسایرجبهه های دفاع مقدس هشت سال ملت ایران شدند.

شهیدمحمد بروجردی در سال 1333 دریکی از روستاهای بروجرد درخانواده ای مومن و مستضعف دیده به جهان گشود، شش ساله بود که پدر را از دست داد، با مرگ پدرمحمد و خانواده به تهران آمدند و در محله قدیمی «مولوی» ساکن شدند.

مادرشهید بروجردی در این باره می گوید:محمد شش ساله بود که یتیم شد، ازهفت سالگی روزها را در یک دکان خیاطی کار می کرد، اسمش را در یک مدرسه شبانه نوشتم و شبها درس می خواند، همه او را دوست داشتند ازمعلم گرفته تا صاحبکارش. چهارده ساله بود (سال 1347) با شرکت در کلاسهای آموزش قرآن و معارف اسلامی قدم به دنیای پر تب تاب مبارزه گذاشت.

شهید بروجردی از آن روزها چنین حکایت می کرد: وقتی به این کلاس ها رفتم قرآن را خواندم و مفهوم آیات را فهمیدم چشم و گوشم روی خیلی مسایل باز شد، معنای طاغوت را فهمیدم، متوجه امام کیست و چرا او را از کشور تبعید کرده اند.

دربند اسارت رژیم پهلوی شهید بروجردی پس از چندی با تشکیلات مکتبی هیات های مؤتلفه اسلامی مرتبط شد و ضمن شرکت در جلسات نیمه مخفی سیاسی- عقیدتی، که به همت شهید بزرگوار حاج مهدی عراقی تشکیل می شد سطح بینش مکتبی و دانش مبارزاتی خود را بالا برد.

در سال 1350 ازدواج کرد و یکسال بعد به خدمت نظام وظیفه فراخوانده شد.

مادرش میگوید: به او گفتم پسرحالا که احضارت کرده اند میخواهی چکارکنی؟ گفت، مادرمن مسلمانم مطمئن باش تا جایی که بتوانم تن به چنین ذلتی نمی دهم، من از خدمت به این شاه لعنتی بیزارم ،بیزار.

محمد که علاقه ای به خدمت درارتش شاهنشاهی نداشت اندکی پس ازاین فراخوان به قصد دیداربا امام خمینی (ره) از خدمت فرارکرد اما حین عبور از مرز زمینی ایران - عراق توسط عناصر ساواک شناسایی و بازداشت شد.

مادرشهید بروجردی درباره دوران بازداشت محمد می گوید: خبر آوردند که او را در خوزستان سر مرز گرفته اند، رفتم اهواز سازمان امنیت عکسش دستم بود و گریه میکردم. از آنجا رفتم زندان ساواک در سوسنگرد که پسر آنجا بود، وقتی وارد اتاق بازجویی شدم دیدم او را از پاهایش به سقف آویزان کرده اند و کتکش می زنند، همینطور مثل باران چوب و شلاق و باتوم بود که روی سر وصورت بچه ام می بارد ولی حتی یک آخ هم از او نشنیدم.

آیت الله خامنه ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی درباره این شهید بزرگوار فرموده اند: معمولا هرگاه سخن از شهدا به میان می آید شهید بروجردی جلوی چشم من است.

سردارشهیدحاج محمد ابراهیم همت فرمانده وقت لشکر 27 محمد رسول الله ص درباره روحیه بالا، عشق به ولایت وتعهد عمیق محمد بروجردی به آرمانش در آن ایام سخت اسارت درسیاه چال های رژیم پهلوی گفته: در زندان عوامل رجوی و سایرهمفکران منافقین به برادرانی که معتقد به ولایت فقیه و رهبری امام راحل بودند از روی طعنه می گفتند «فتوایی»، این هم یکی از مظلومیت های مضاعف بچه های حزب اللهی در آن سالها بود. بعضی ها در برابر این انگ زدنهای رذیلانه منافقین دست و پایشان را گم کردند، ولی محمد خیلی منطقی و زیبا آنها را توجیه کرد، او بدون هیچ ابایی گفته بود که آری ما فتوایی هستیم و مقلد، خودمان که مجتهد نیستیم تا بتوانیم احکام را از منابع آن استخراج کنیم، بگذارید هر چه دلشان میخواهد، بگویند.

محمد نهایتا پس از شش ماه اسارت از زندان ساواک آزاد شد، همزمان با آزادی از زندان بلافاصله او را تحویل ارتش دادند و بدین ترتیب محمد، جهت خدمت اجباری سربازی به تهران آمد و پس از خاتمه دوران سربازی با تجاربی که از دوران زندان و خدمت در ارتش کسب کرده بود، این بار به طور حرفه ای قدم به میدان مبارزات سیاسی- مکتبی گذاشت.

درقدم نخست در صدد برآمد تا با روحانیت متعهد پیرو خط امام تماس و ارتباط برقرارنماید، چندی بعد در رابطه با تشکل های فرهنگی - تبلیغاتی دست بکار چاپ، تکثیر و توزیع اعلامیه ها و پیام های حضرت امام شد.

حفاظت از بنیانگذار انقلاب اسلامی

با اوج گیری روند انقلاب اسلامی، شهید بروجردی به صورت شبانه روزی، درگیر هدایت و اجرای مسایل سیاسی – نظامی نهضت انقلاب اسلامی شد، در دوازدهم بهمن سال 1357، همزمان با ورود پیروزمندانه حضرت امام به ایران، به دستورشهید مظلوم دکتر بهشتی و با نظارت حاج مهدی عراقی مسئولیت تشکیل و سرپرستی گروه حفاظت از رهبرکبیر انقلاب، به وی محول شد.

او به همراه دیگر همرزمانش، مسئولیت حراست از امام بزرگوار را در فرودگاه مهرآباد، مسیر بهشت زهرا (س) و مدرسه علوی عهده دار و بلافاصله دست به کار تشکیل و سازماندهی یگان حفاظت محل سکونت حضرت امام در تهران شد.

درپی آغاز درگیری های مسلحانه مردم و نیروهای شاه در روزهای 21 و 22 بهمن 1357، محمد نیزهمدوش دیگر رزمندگان انقلاب به صفوف متزلزل قوای رژیم پهلوی حمله ور شد.

او نقش چشمگیری در تصرف پادگان جمشیدیه و نیز آزاد سازی مراکز رادیو و تلویزیون از لوث چکمه پوشان گارد جاویدان ایفا کرد، در همین عملیات آزاد سازی، با اصابت گلوله ای از ناحیه پا مجروح شد.

مدیریت زندان اوین

پس از سرنگونی رژیم منحوس پهلوی و پیروزی مرحله نخست انقلاب اسلامی، فعالیت های انقلابی محمد دامنه گسترده تری پیدا کرد، پس از چندی، مسئولیت سرپرستی زندان اوین، که عمده زندانیان آن ازعناصرغارت، شکنجه و سرکوب دولت، ساواک و ارتش شاهنشاهی بودند، به محمد محول شد. سلوک اسلامی انسانی بروجردی، در برخورد با زندانیانی چنین منفور، باعث شد تا تنی چند از همرزمانش به او خرده بگیرند.

یکی از دوستان او در این باره می گوید: وقتی زمزمه های نارضایتی به گوش بروجردی رسید، سخت متغیر شد و اعلام کرد که ما اگرمسلمان هم نبودیم، باز مسئولیت انسانی و وجدانی به ما حکم می کرد با زندانی برخورد صحیح داشته باشیم. بعلاوه، ما در دستگاه عدالت انقلاب، ضابطیم، نه قاضی، اگر بخواهیم به عنوان ضابطین محکمه انقلاب همان برخوردی را با این زندانیان داشته باشیم که قبل از پیروزی، آنها با ما داشتند، پس دیگر چه فرقی میان یک انقلابی مسلمان با یک ساواکی وجود دارد؟ اگر در بین برادران ما، کسی هست که به برخورد بنده با اینها (زندانیان) اعتراض دارد، برود احکام مربوط به اسیر و زندانی را در متون شرعی پیدا کند و بخواند.

تشکیل نیروی مسلح

انجام وظیفه بروجردی درسمت مدیریت زندان اوین، چندان به طول نینجامید، گویی سرنوشت این شهید در عرصه ای دیگر می باید رقم می خورد.

به گفته ی سردار سرلشگرمحسن رضایی، محمد از بنیانگذاران اصلی سپاه بود، او یکی از دوازده نفری بود که سپاه را پایه گذاری کردند، البته برخی از این افراد، مثل شهید محمد منتظری و... بعد ها به شهادت رسیدند.

تحت نظارت شورای انقلاب، با کوشش فراوان و خستگی ناپذیر بروجردی و یارانش، بازوی مسلح انقلاب اسلامی در بهار 1358 تأسیس شد.

درآن مقطع، خود محمد درشورای مرکزی سپاه آغاز به کار کرد و به فاصله کوتاهی پس از آن، مسئولیت معاونت عملیات پادگان ولی عصر(عج) را عهده دار شد. او شدیدا به ضرورت تداوم تربیت عقیدتی- سیاسی در کنار آموزش نظامی عناصر سپاه و نظارت روحانیت انقلابی پیرو خط امام بر عملکرد کلی این نهاد انقلابی تأکید داشت.

خود شهید بیان می کرد:امام می فرمایند همه هدف ما، مکتب ماست. آنها که مکتب را قبول ندارند، می گویند نتیجه چنین اعتقادی، می شود انحصار طلبی! ما اگر که شمشیر به دست گرفته ایم، باید «لتکون کلمة الله هِی العُلیا» شمشیر بزنیم، برای اینکه حکم خدا، دین خدا، روی کار بیاید.

« اگرهدف ما اجرای حکم خدا و حاکمیت دین او نباشد، دیگر مبارزه چه فایده ای دارد؟ حالا چه شاه باشد، چه کس دیگری، آن وقت چه فرقی خواهد داشت که ما برای چه کسی می جنگیم؟ بحث ما و هدف ما این است که حکم خدا پیاده بشود. اگر عمل به این وظیفه باعث می شود ما را انحصار طلب معرفی کنند، البته به این معنا، ما انحصار طلبیم».

جهاد مسیحایی

با گسترش غائله آفرینی تجزیه طلبان تحت الحمایه آمریکا و بعث عراق در کردستان، بروجردی در رأس گروهی از سپاهیان کم ساز و برگ انقلاب، ابتدا به کرمانشاه و از آنجا به سنندج رفت، ازهمان بدو ورود به منطقه، فرماندهی عملیات قلع و قمع قوای تا بن دندان مسلح ضد انقلاب در کردستان را برعهده گرفت، در شرایطی که سنندج و پادگان لشگر 28 ارتش در این شهر، به محاصره کامل قوای ائتلافی ضد انقلاب، از دموکرات وکوموله گرفته تا چریک های فدایی درآمده بود.

محمد و تنی چند ازهمرزمانش، توسط یک بالگرد هوانیروز در پادگان سنندج پیاده و در چنین شرایط وخیمی، بروجردی مصمم و قاطع با تنگناها و معضلات موجود، برخوردی حساب شده داشت و با مکرر تلاوت کردن آیات قرآنی و جملات حماسی حضرت امیر(ع) ازنهج البلاغه، جمع کوچک رزم آوران مدافع پادگان را، تهییج و به ادامه پایداری و ایثار، دعوت می کرد.

تیمسارشهیدعلی صیاد شیرازی، همرزم بروجردی،از آن روزها گفته که موقعی که ضد انقلابیون، محل باشگاه افسران لشگر 28 را در سنندج محاصره کردند، بچه های ما در آنجا، مدت 40 شبانه روز در محاصره مطلق بودند، حتی چیزی برای خوردن هم نداشتند، با این حال استقامت می کردند.

شهید بروجردی، برای رهایی اینها، دست به هر کاری می زد، او آنقدر در این راه استقامت کرد که با همکاری و یکدلی رزمندگان سپاه و ارتش، پس ازمدتی کوتاه، محاصره در هم شکست. نمونه چنین صحنه هایی را در آن زمان، زیاد داشتیم که ایشان همیشه با همین پایمردی و استقامت، به مصاف ضد انقلابیون می رفتند.

یکی ازهمرزمان شهید ازخصایص مردمی بروجردی، خاطرات شیرینی به یاد دارد و می گوید: درهمان شبهای اول آزادسازی سنندج، که ضد انقلابیون شکست خورده با سلاح های سبک و نیمه سنگین ازهرطرف به سوی مردم و نیروهای انقلاب شلیک می کردند و رفت و آمد در سطح معابر شهر تقریبا غیر ممکن به نظر می رسید، به حاج آقا خبر دادن که در یکی از خانه های نزدیک پادگان، خانم بارداری هست که زمان وضع حمل او فرا رسیده، منتهی با توجه به عدم امنیت در سطح شهر، بردن او به بیمارستان غیرممکن است.

شهید بروجردی، بلافاصله نشانی آن خانه را گرفت، تنها و بدون محافظ، سوار بر ماشین فرسوده به آنجا رفت و با کمک شوهر آن خانم، او را به بیمارستان سنندج منتقل کرد، تنها بعد از اطمینان خاطر از وضعیت این خانواده کرد بود که از بیمارستان به پادگان برگشت.

شهید بروجردی درسال 1361، به عنوان فرمانده سپاه درغرب کشور، قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع) را تشکیل داد و عملیات‏های نظامی را از این مکان، هدایت می کرد. سرانجام این پاسدار غیور و فداکار، در یکی از مأموریت‏های خود در اولین روز خرداد 62، وقتی برای پاک سازی مهاباد راهی آن جا شده بود، در ساعت دوازده ظهر بر اثر انفجار مین در جاده مهاباد ـ نقده به شهادت رسید و پس از تشییعی باشکوه با حضور مردم شهید پرور، به خاک سپرده شد.

منبع:ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395