سه شنبه, 02 خرداد 1396 ساعت 07:09
کد خبر: 11397

ضرورت ساماندهی کمک های خیران برای رفع محرومیت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد در نشست خبری امروز خود  به تشریح برنامه های حوزه مشارکت های مردمی کمیته  امداد در سال ۹۶ و اعلام برنامه های جشن رمضان این نهاد پرداخت.

علی محمد ذوالفقاری، معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد در این نشست با اشاره به مشارکت هزار و ۴۶۳ میلیار تومانی مردم نیکوکار با این نهاد در سال گذشته، گفت :  توسعه و ترویج  فرهنگ انفاق و نوعدوستی در جامعه و ساماندهی کمک های خیران در مسیر رفع  محرومیت زدایی از جمله برنامه هایی است که مانع از هدر فتن منابع و مصرف صحیح می شود که با اتکا به این رویکرد در  سال گذشته ۲۵ درصد از منابع کمیته امداد از محل کمک های مردمی جذب شده است.

 ذوالفقاری با اشاره به  جمع آوری زکات مستحبی و واجب افزود : زکات واجب و مستحبی با توجه  به نیت پرداخت کننده زکات، صرف امور محرومان و بخشی دیگر هم صرف امور طرح های عمرانی مناطق محروم می شود .

معاون توسعه  مشارکت های مردمی کمیته امداد با اشاره به اینکه پس از مراجعه نیازمندان به کمیته امداد در ابتدا نیاز آنان  ثبت شده و سپس در جهت حل مشکل آنان  از محل اعتبارات دولتی و مردمی  برای رفع مشکل این افراد هزینه می شود ، گفت: کمیته امداد وظیفه معرفی ویژگی ها و نیازهای فرزندان ایتام و خانواده های محسنین و تنظیم این نیازها با امکانات یتیم را دارد که از طریق کمک حامیان رسیدگی می شوندو اکنون یک میلیون حامی از ۲۰۰ هزار فرزند ایتام و خانواده محسنین حمایت می کنند.

  وی با شاره به برگزاری برنامه های ملی این نهاد برای مشارکت بیشتر مردم در یاری رسانی به نیازمندان افزود: سال گذشته ۱۷۵ میلیارد تومان از طریق شبکه های مردمی ، ۲۹۰ میلیارد تومان از طریق صدقات ،۴۰۴ میلیارد تومان از طریق اکرام ایتام ،۲۵۸ میلیارد تومان از طریق زکات و ۳۵۷ میلیارد تومان نیز  از طریق سایر کمک ها جمع آوری شده است که هزار و ۴۶۳ میلیارد تومان مجموع مشارکت های مردم به کمیته امداد در سال گذشته بوده است.

 

 ذوالفقاری با بیان اینکه هم اکنون ۱۰ میلیون نیکوکار با کمیته امداد همکاری دارند افزود : هشت میلیون خیر در حوزه پرداخت صدقات، یک میلیون خیر در حوزه اکرام ایتام  و یک میلیون نف نیز  در حوزه پرداخت زکات، قربانی، عید فطر و ...  با کمیته امداد برای حل مشکل نیازمندان همکاری دارند .

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد با بیان  اینکه کمیته امداد در تلاش است با توان سنجی های انجام شده میزان مشارکت های خیران را  متناسب با توانایی های آنان ساماندهی کند اظهار کرد : خیران در سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان  به طرح  اکرام و ایتام کمک کرده اند که کمیته امداد هیچ دخل و تصرفی در این مساعدت ها نداشته و به صورت مستقیم به حساب ایتام واریز شد است.

ذوالفقاری در ارتباط برنامه های  کمیته امداد در ماه مبارک رمضان یادآور شد : ثبت نام از حامیان جدید ،حمایت از خیران طرح اطعام نیازمندان با همکاری کمیته امداد  ، صله رحم و دید و بازدید مسئولان و حامیان  از خانواده های نیازمندان در قالب طرح مفتاح الجنه برای شناسایی نیاز خانواده ها ، تجلیل از حامیان استان های سراسر کشور ،سازماندهی لازم با هیات امنای مساجد ،خیریه ها، تکایا ، حسینه ها و مصلی های نماز جمعه و ... در جهت پرداخت فطریه ها ،از جمله رویکرد های جدید  کمیته امداد در برگزاری جشن رمضان امسال است .

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد در ادامه به موانع مشارکت مردمی در پرداخت کمک  و راهبردهای اصلی حوزه مشارکتهای مردمی اشاره کرد و خاطر نشان کرد: از مهمترین  مسائل مورد حساسیت مردمی دستبرد به صندوق های صدقات ، شفافیت در هزینه کرد کمک های مردمی ،جلوگیری از گدا پروری است که کمیته امداد با کارشناسی های انجام شده در جهت ایمن سازی و انتقال صندوق های صدقات به اماکن امن تر، اطلاع رسانی شفاف از مسیر هزینه کرد کمک های مردمی به نیازمندان  در بخش های مختلف ،توانمند سازی مددجویان تحت حمایت گام های نوینی را برداشته است .

وی جدی ترین موضوع مورد بررسی حوزه مشارکت های مردمی کمیته امداد را همکاری وسیع با خیریه ها دانست  و افزود : بیشتر خیریه ها در مناطقی تشکیل شده اند  که آن منطقه از  قدرت  اقتصادی بالایی برخوردار است و کمیته  امداد تلاش می کند در تعامل هایی که با خیریه ها انجام می دهد بخشی از منابع آنان را به سمت مناطق محروم سوق دهد تا در این مناطق محروم  کمیته امداد و خیریه ها بتوانند اقدام مشترکی در این زمینه داشته باشند .

 

در ادامه این نشست ابوالقاسم رستگار؛ مدیر کل انفاقات و صدقات و امور اجرایی مشارکت های کمیته امداد افزود: ۲۹۲ میلیارد تومان صدقه از صندوق های صدقات سراسر کشور در سال ۹۵  جمع آوری شده است که ۷ درصد این صدقات از طریق روش های نوین پرداخت شده است و  پیش بینی می شود در پایان برنامه ششم توسعه ۸۰ درصد صدقات پرداختی از طریق روش های نوین انجام شود  .

 رستگار با بیان اینکه : طبق پیش بینی های انجام شده  کمیته امداد باید روزانه چهار میلیارد  تومان صدقه در کشور جمع آوری کند تا بتواند تنها بخشی از نیاز های مددجویان را پاسخ دهد افزود :  این رقم در سال ۹۶ باید به هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان برسد چراکه  اعتبارات موجود فقط ۲۵ درصد نیازهای محرومان را رفع می‌کند و در تلاش هستیم این میزان بیشتر شود.

  وی به اقدامات کمیته امداد در ماه مبارک رمضان پرداخت و یادآور شد :‌ اطعام نیازمندان، شوق دیدار ایتام با مسئولان، برگزاری  دومین جشن ملی والی مهر در تجلیل از  حامیان ، جمع آوری  فطریه و کفاره، حامی‌یابی از جمله برنامه‌های این ماه مبارک است.

 بهمن دستاری؛مدیر کل هماهنگی شبکه های مردمی و موسسات عام المنفعه کمیته امداد با بیان اینکه هم اکنون بیش از دوهزار و ۲۰۰ مؤسسه خیریه و مراکز نیکوکاری در کشور فعال هستند گفت: از مجموع  ۱۷۵ میلیارد تومان کمک خیران به مراکز  نیکوکاری در سال گذشته ۲۰ درصد نقدی، ۲۰ درصد به صورت خدمات و ۶۰ درصد در قالب کالا بوده است.

مدیرکل هماهنگی شبکه های مردمی و موسسات عام المنفعه کمیته امداد افزود:‌ بیشتر کمک‌های این مؤسسات خیریه و مراکز نیکوکاری در ماه رمضان در قالب تأمین معیشت و سبد کالا بوده است که ۴۹ درصد کمک‌های مراکز نیکوکاری را به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: تعداد ۲ هزار کودک یتیم و بدسرپرست وجود دارد که حامیان آنان در خارج از کشور هستند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399