چهارشنبه, 15 آبان 1398 ساعت 21:47
کد خبر: 63668

۷۵ درصد از جامعه ایرانی مبتلا به هلیکوباکترپیلوری هستند / سه دسته از افرادی که درمان هلیکوباکتر در آنها باید حتماً و با دقت انجام گیرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استاد دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه حدود نیمی از مردم دنیا مبتلا به هلیکوباکترپیلوری هستند، گفت: افرادی که مبتلا به زخم معده - اثني عشر هستند يا سابقه فامیلی سرطان معده در بستگان درجه یک خود دارند یا تغییرات پیش سرطانی در آندوسکوپی آنها مشخص شده باید تحت درمان هلیکوباکتر قرار گیرند.

دکتر حافظ تیرگر فاخری در نوزدهمین کنگره گوارش و کبد ایران در ارتباط با موضوع هلیکوباکتری اظهار داشت: حدود ۷۵ درصد از آحاد جامعه ایرانی این میکروب در معده آنها وجود دارد که از طريق محیط یا اطرافیان آلوده ، این میکروب وارد معده آنها شده است.
وی افزود: در ۱۰ سال ابتدایی عمر بیشترین دلیل ابتلا به میکروب هلیکوباکتری عوامل درون خانوادگی است و مادر با بوسیدن کودک امکان انتقال بزاق دهان به دهان فرزندش وجود دارد یا حتی مزه کردن غذای کودک می‌تواند به راحتی سبب انتقال این میکروب از مادر به کودک شود.
این فوق تخصص گوارش و کبد ادامه داد: هر چقدر سطح بهداشت در جامعه و خانواده بیشتر باشد احتمال اینکه افراد مبتلا به میکروب هلیکوباکتر شوند نیز کمتر خواهد بود و به طور کلی در جوامع در حال توسعه ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد و در کشورهای پیشرفته حدود ١۰ تا ٣۰ درصد افراد ممکن است مبتلا به میکروب هلیکوباکتر باشند و به طور کلی بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی در کل دنیا حدود ۵۰ درصد افراد جهان این میکروب وارد معده آنها شده است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: در ۷۷ درصد مبتلایان، هلیکوباکتر مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند و تنها در ۲۳ درصد افراد ممکن است دردسرساز شود که ۲۰ درصد آن در ابتلا به زخم معده و اثنی عشر، ۲ درصد در سرطان معده و یک درصد در لنفوم معده می‌تواند نقش داشته باشد و سبب ابتلای فرد به این بیماری‌ها شود.
دکتر فاخری خاطرنشان کرد: افرادی که دچار زخم معده و اثنی عشر هستند و یا در انجام آندوسکوپی پزشک متوجه تغییرات پیش سرطانی در معده آنها شده نیز باید درمان هلیکوباکتری آنها حتماً انجام گیرد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مازندران تاکید کرد: افرادی که از بستگان درجه يك فرد مبتلا به سرطان معده باشند باید تحت درمان هلیکوباکتری قرار گیرند.
ايشان خاطر نشان كردند الزاما تمامي بيماران مبتلا به سوء هاضمه نياز به مداواي اين ميكروب ندارند. مگر در موارد فوق الذكر. درمان تمامي موارد ابتلا به اين ميكروب بدون در نظر گرفتن موارد توصيه شده فوق الذكر منجر به تحميل هزينه، مقاومت دارويي و آسيب رساندن به ميكروب هاي مفيد روده باريك مي گردد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399