چهارشنبه, 23 مرداد 1398 ساعت 11:15
کد خبر: 60200

اطلاعات تکميلي

  • در نشست وزیر اقتصاد نیکاراگوئه با فعالان بخش خصوصی ایران مطرح شد؛

وزیر اقتصاد نیکاراگوئه برای تجارت تهاتری با ایران اعلام آمادگی کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر اقتصاد نیکاراگوئه در نشست صبحانه کاری با فعالان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با استقبال از پیشنهاد غلامحسین شافعی از آمادگی این کشور برای همکاری با ایران در زمینه تجارت تهاتر کالا در شرایط تحریم خبر داد.

در این دیدار که با حضور غلامحسین شافعی رئیس و حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق ایران برگزار شد، لائورا اورتگا مشاور رئیس‌جمهور نیکاراگوئه در حوزه سرمایه‌گذاری، ضمن ارائه گزارشی در مورد اقتصاد این کشور گفت:  طی 10 سال گذشته روند تحولات و رشد اقتصادی نیکاراگوئه از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و برنامه‌ها و قوانین منسجمی برای تداوم این شرایط و توسعه سرمایه‌گذاری خارجی تدوین شده است.
وی در این رابطه به درآمدهای صادراتی نیکاراگوئه اشاره و تأکید کرد: درآمد این بخش از اقتصاد نیکاراگوئه، سالانه حدود 5 میلیارد دلار است. همچنین درآمد این کشور از سرمایه‌گذاری خارجی بالغ بر یک میلیارد دلار برآورد می‌شود.
اورتگا نرخ تورم سالانه اقتصاد نیکاراگوئه را 3.8 درصد و نرخ سالانه کاهش ارزش پول ملی را 5 درصد اعلام کرد. به اعتقاد مشاور رئیس‌جمهور نیکاراگوئه در حوزه سرمایه‌گذاری، این کشور از سال 2007 میلادی با اتخاذ برخی سیاست‌های خاص توانسته در اقتصاد خود تحولات قابل ملاحظه‌ای ایجاد کند و امروز بالاترین آمار رشد اقتصادی در منطقه آمریکای مرکزی را به خود اختصاص دهد.
او در ادامه صنعت گردشگری را پردرآمدترین بخش اقتصاد نیکاراگوئه عنوان کرد و افزود: سالانه حدود 2 میلیون نفر گردشگر به این کشور سفر می‌کنند که برای ساماندهی این حوزه نیازمند سرمایه‌گذاری در صنعت هتل‌سازی هستیم. سرمایه‌گذاران ایرانی می‌توانند در این بخش ورود کرده و از ظرفیت‌های موجود بهره ببرند.
اورتگا به تشریح انواع مشوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی که طبق قوانین موجود در نیکاراگوئه اجرایی می‌شود، پرداخت و تصریح کرد: دولت به دنبال مدرن سازی چارچوب‌های قانونی مربوط به جذب سرمایه‌ خارجی بوده و در این رابطه اعلام کرده که تبدیل پول به ارزهای خارجی آزاد است، بازگشت سرمایه و دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذار از پرداخت مالیات معاف بوده و سرمایه‌گذاری می‌تواند 100 درصد خارجی باشد.

اقتصاد نیکاراگوئه

طبق اظهارات این مقام نیکاراگوئه‌ای، رفتار دولت با همه سرمایه‌گذاران خارجی یکسان است و حق مالکیت معنوی حفظ می‌شود.
او با بیان این مطلب که مقدار زیادی از صادرات این کشور به مواد خام بدون فرآوری اختصاص دارد، گفت: سرمایه‌گذاری در این بخش و تولید ارزش‌افزوده و صادرات محصولات، کشت در زمین‌های حاصلخیز موجود در این کشور و صادرات 100 درصد آنها، تأسیس شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی‌های جدید رایانه‌ای و مونتاژ خودرو و غیره از جمله اقداماتی هستند که سرمایه‌گذاران ایرانی می‌توانند در آنها فعال شوند.
او همچنین تأکید کرد: شرکت‌های فعال در مناطق آزاد نیکاراگوئه از پرداخت مالیات، معاف هستند.

استقبال از پیشنهاد تهاتر

ایوان آکوستا، وزیر اقتصاد نیکاراگوئه، با اعلام این مطلب که دولت این کشور تمام توان خود را برای احیای روابط دوجانبه خواهد گذاشت، تأکید کرد: توافق‌نامه جامعی را با دولت ایران امضا کرده‌ایم تا در قالب آن بتوانیم دوره جدیدی از روابط اقتصادی را آغاز کنیم.
آکوستا گفت: دولت‌ها تسهیل‌کننده روند تجارت بوده و این بخش‌های خصوصی دو کشور هستند که باید وارد میدان شده و به رشد تجاری کمک کنند.
آکوستا با استقبال از پیشنهادی که رئیس اتاق ایران در مورد تهاتر کالا مطرح کرد گفت: در نیکاراگوئه زمینه‌های فعالیت و تولید گوشت قرمز وجود دارد. شرکت‌های ایرانی حتی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این بخش، گوشت موردنیاز خود را با استانداردهای حلال تولید کرده و علاوه بر ایران به دیگر کشورهای اسلامی نیز صادر کنند.
وی ادامه داد: این کشور به کمک پیمان‌های تجاری که با دیگر کشورها به امضا رسانده به بازاری 1.5 میلیارد نفری در 45 کشور دنیا دسترسی دارد و در تلاش است این بازار را روزبه‌روز گسترش دهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395