یکشنبه, 20 مرداد 1398 ساعت 08:34
کد خبر: 60031

اطلاعات تکميلي

  • رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور:

مدرن سازی نظام مالیاتی زمینه بروز فساد را از بین می برد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: بسیاری از تخلفات ناشی از شیوه‌ها و فرایندهای سنتی است و با تغییر فرایندهای سنتی در حوزه مالیات به فرایندهای مدرن، زمینه و بستر بروز بسیاری از این تخلفات از بین خواهد رفت.
به گزارش سازمان امور مالیاتی، «امیدعلی پارسا» در نشست هم‌اندیشی اعضای هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری که در سازمان امور مالیاتی برگزار شد، با تشریح چشم‌انداز آتی نظام مالیاتی مدرن افزود: هدف از اصلاحات بنیادین در نظام مالیاتی، افزایش کارایی سازمان و ارتقای عدالت مالیاتی و به تبع آن تحقق توسعه و عدالت اجتماعی است.

وی ضمن تاکید بر اینکه در نظام مالیاتی، وصول درآمد تنها هدف و دغدغه مسئولان و مدیران نیست، گفت: هدف وصول درآمدهای مالیاتی باید با رعایت سه اصل حمایت از تولیدکننده واقعی و سالم، پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی و مبارزه با فساد اداری صورت گیرد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مبارزه با فساد در تمامی مراحل مدرن سازی نظام مالیاتی مورد تاکید بوده، اضافه کرد: مدرن‌سازی نظام مالیاتی در دو گام دنبال شده است.
وی خاطر نشان کرد: براساس گام نخست، فرایندهای سنتی به فرایندهای مکانیزه و الکترونیکی تبدیل شده و در گام دوم به دنبال جمع‌آوری ریزداده‌ها و اطلاعات واقعی مورد نیاز برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند هستیم.
پارسا ضمن تشریح هزینه‌های فساد و تخلفات اداری در دستگاه‌های دولتی و تاثیر مخرب آن بر اعتماد عمومی، خواستار برخورد قاطعانه و سریع با هر گونه تخلف و فساد شد.
وی افزود: چنانچه بتوانیم قواعد بازی در این حوزه را به گونه ای تعریف، که افراد بدانند چنانچه مرتکب تخلف شدند به سرعت، تخلف آنها کشف و قاطعانه و بدون اغماض با آنها برخورد می‌شود، زمینه بروز هرگونه فساد و تخلف از بین خواهد رفت.
نظام مالیاتی
پارسا همچنین با اشاره به نقش اثربخش فرایندهای الکترونیکی مدرن در حذف زمینه‌های تخلف و فساد اداری، اظهار داشت: بسیاری از تخلفات ناشی از شیوه‌ها و فرایندهای سنتی است و با تغییر فرایندهای سنتی در حوزه مالیات به فرایندهای مدرن، زمینه و بستر بروز بسیاری از این تخلفات از بین خواهد رفت.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: تحقق نظام مالیاتی عادلانه بدین معنا است که وصول مالیات باید متناسب با مصرف، ثروت و درآمد افراد باشد.
وی گفت: چنانچه به دنبال تحقق عدالت هستیم، باید اطلاعات و ریزداده‌های واقعی در این زمینه در دسترس سازمان امور مالیاتی کشور قرار گیرد.
پارسا با اشاره به ظرفیت قانونی ماده 169 مکرر که در آن دستگاه‌های اداری و اجرایی به ارائه اطلاعات لازم به سازمان امور مالیاتی موظف شده‌اند، گفت: نظام مالیاتی امروز در کنار ظرفیت‌ها و اختیارات قانونی، از حمایت قوای سه گانه نیز برخوردار است و اکنون تنها دغدغه مسئولان و مدیران نظام
مالیاتی فقط باید معطوف به دریافت و پردازش ریزداده‌ها و اطلاعات ارائه شده از سایر نهادها و دستگاه‌ها و استفاده موثر از این اطلاعات در تشخیص مالیات عادلانه باشد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور الزام قانونی در خصوص نصب و استفاده از سامانه‌های فروشگاهی را نیز ظرفیت مهم دیگری برای نظام مالیاتی دانست و اظهار امیدواری کرد با اجرای آن شاهد افزایش شفافیت مبادلات اقتصادی در کشور باشیم.
پارسا در خاتمه با اشاره به تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حرکت به سمت مالیات هوشمند گفت: تلاش ما این است که نظام مالیاتی ما همانند نظام مالیاتی کشورهای پیشرو مبتنی بر ریزداده‌ها و اطلاعات واقعی باشد و این همان مالیات هوشمندی است که برای تحقق آن می‌کوشیم.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395