یکشنبه, 13 مرداد 1398 ساعت 15:55
کد خبر: 59725

اطلاعات تکميلي

  • مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی:

پزشکان با نصب کارتخوان به شائبه فرار مالیاتی پایان دهند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رستم پور گفت: اگر پزشکان از کارتخوان استفاده کنند از اتهام فرار مالیاتی بری خواهند شد.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع الزام پزشکان به نصب کارت خوان های بانکی در بودجه 98 در ارتباط تلفنی با علی رستم پور مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی و دکتر سیاوش غیبی پور کارشناس امور مالیاتی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.
رستم پور با اشاره به اینکه فرار مالیاتی در بخش های مختلف کسب و کارهای کشور وجود داشته و فقط خاص ایران نیست گفت: فرار مالیاتی حتی در نظام های پیشرفته های مالیاتی دنیا نیز وجود دارد.
وی الزام پزشکان به نصب کارتخوان را پایان دهنده به همه شائبه ها در این خصوص دانست و گفت: برخی رسانه های مجازی به صورت تهدیدآمیز به این مسئله نگاه می کنند درحالیکه این کار فرصت مناسبی برای اثبات بی گناهی پزشکان در زمینه فرار مالیاتی است.
مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی درخصوص اختلاف شش هزار میلیاردی پرداختی پزشکان در حوزه مالیات گفت: اگر پزشکان از این ابزار استفاده کنند و مبتنی بر این ابزار، میزان درآمد آنها مشخص شود از اینگونه اتهامات نیز بری خواهند شد.
این مقام مسئول با تذکر این نکته که سازمان امور مالیاتی فقط به سراغ پزشکان نرفته بیان داشت: مجلس شورای اسلامی در زمان تصویب بودجه سال 1398 این وظیفه را بر عهده سازمان امور مالیاتی گذاشت.
وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی به موجب تبصره دو ماده 160 قانون مالیات های مستقیم تا پایان شهریورماه برای اعلام فراخوان نصب صندوق برای مشمولان فرصت دارد و از این رو بخش های دیگر را نیز مکلف به نصب کارتخوان خواهد کرد.
رستم پور در رابطه با اینکه برخی پزشکان کارتخوان را به نام منشی می گیرند گفت: چنین مسئله ای امکانپذیر نیست، خروجی دستگاه کارتخوان کاملا مشخض است، آرم سازمان مالیاتی بر روی رسید نوشته می شود و مشخصات صورت حساب شامل نام پزشک، تاریخ و مبلغ کاملا قابل رویت است و امکان جعل وجود ندارد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه تراکنش های مالی تمام مودیان به ویژه جامعه پزشکی در انتهای سال بررسی می شود افزود: در صورت مغایرت بین حساب های بانکی و کارکرد کارت خوان، شائبه فرار مالیاتی مطرح می شود و در صورت احراز فرار مالیاتی در دادگستری حداقل شش ماه زندان دارد.
مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی با اشاره به آمار وصول مالیات در سال 1397، گفت: 65 درصد مالیات وصول شده کل کشور سهم اشخاص حقوقی، شرکت های دولتی و شرکت های وابسته به نهادهای انقلاب اسلامی و شرکتهای خصوصی بود و سهم سایر مشاغل از مغازه دار گرفته تا پزشک و مهندس در پرداخت مالیات مستقیم فقط 9 درصد بود.
در ادامه "صبح و گفتگو"، غیبی پور با اشاره به اینکه بخشی نگری به مالیات در حوزه کسب و کار موجب تبعیض می شود افزود: این کار فقط حساسیت جامعه را بالا می برد. به عنوان مثال وکلا ملزم به ابطال تمبر هستند و با وجود ابزار خاص و کنترلی تمبر اما میزان وصولی وکلا نسبت به سایر مشاغل خیلی نیست و حتی انتظار جامعه این است که مالیات آنها باید بیشتر باشد.
کارشناس امور مالیاتی با تأکید بر اینکه سازوکار مشاغل باید متحد و متصل به هم باشد گفت: ثبت اطلاعات و معافیت ها در طرح جامع دیده شده است.
وی همچنین با اشاره به افزایش سالانه وصولی همه اصناف در حوزه مالیات مطرح کرد: الزام پزشکان یک فرآیند است که باید برای همه بخش ها اعمال و یکپارچه شود.
غیبی پور در رابطه با اینکه برخی پزشکان از کارت خوان استفاده نمی کنند گفت: این مسئله در همه مشاغل وجود دارد اما به جز سازمان امور مالیاتی، سازمان نظام پزشکی نیز باید در این خصوص مشوق و تنبیهاتی را تعیین کند و از درون نظام پزشکی، نظارت ها صورت گیرد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395