یکشنبه, 30 تیر 1398 ساعت 09:14
کد خبر: 58947

اطلاعات تکميلي

  • دژپسند و شریعتمداری تفاهم نامه تبادل اطلاعات امضا کردند

همکاری وزارت اقتصاد و تعاون برای شفافسازی اطلاعات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

طی مراسمی محمد شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی به منظور گسترش همکاریهای مشترک و در راستای بهبود سیاستگذاری برنامه ریزی در زمینه تبادل داده و اطلاعات تفاهم نامه امضا کردند.

این تفاهم نامه بر تبادل داده و اطلاعات در زمینه شناسایی بهتر اقشار کم درآمد، امور بیمه ای و حمایتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و بیمه ای، تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی و هدفمند سازی یارانه های نقدی و غیر نقدی تاکید دارد.
بر اساس مفاد این تفاهم نامه کمیته همکاری تبادل داده تشکیل خواهد شد.


وزیر اقتصاد: تا پایان دولت دوازدهم اقتصاد دیجیتال اجرا می شود

وزیر اقتصاد گفت: تلاش ما این است که تا پایان دوره دولت دوازدهم روند اجرای اقتصاد دیجیتال به طور کامل طی شود و به سمت اقتصاد هوشمند برویم.
فرهاد دژپسند در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین وزارت کار و اقتصاد در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ با بیان اینکه در برنامه‌ای که من به مجلس و رییس جمهور ارائه دادم بر اقتصاد هوشمند تاکید زیادی داشته است، گفت: در اقتصاد هوشمند باید در بسیاری از مولفه‌ها قدم را فراتر بگذاریم و به مالیات هوشمند، نظام بیمه‌ای هوشمند و بانکداری هوشمند بپردازیم.
وی ادامه داد: لازم است برای افزایش درآمدهای مالیاتی هم پایه‌های مالیاتی افزایش یابد و هم راه‌های فرار مالیاتی را مسدود کنیم.
وی با تاکید بر اینکه شرایط موجود به هیچ وجه راضی کننده نیست، افزود: توافق همکاری ما با وزارت کار در سطح مالیات باقی نمی‌ماند و سایر بخش‌ها را نیز شامل خواهد بود ضمن اینکه اجرای آن‌ها را نیز به سرعت پیش خواهیم برد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه این مراسم نیز گفت: تا پایان سال ۹۸ گمرک الکترونیکی می‌شود و به سوی اقتصاد هوشمند و گمرک هوشمند حرکت خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: تفاهم‌نامه های دیگری را نیز با شهرداری، قوه قضائیه، وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت معدن و تجارت امضا می‌کنیم.
دژپسند تصریح کرد: این تفاهم‌نامه‌ها به شناسایی اطلاعات و راستی‌آزمایی مالیاتی کمک می کند.
وی ادامه داد: بسترهای لازم برای مالیات الکترونیکی تا پایان دولت دوازدهم را فراهم می‌کنیم و زیرساخت‌های اقتصادی هوشمند را شکل می دهیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی درباره متصل نبودن سامانه‌های گمرک به سایر بخش‌های اقتصاد، گفت: در آینده نزدیک سامانه های جدیدی را راه‌اندازی می‌کنیم و تا پایان سال ۹۸ گمرک الکترونیکی می‌شود و به سوی اقتصاد هوشمند و گمرک هوشمند حرکت خواهیم کرد.

اطلاعات
شریعتمداری:تبادل اطلاعات شرایط فعالان اقتصادی را بهبود می بخشد

محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) نیز با اشاره به اینکه نمایشگاه الکامپ یکی از مهم ترین رویدادهای اقتصادی، آی تی و فناوری اطلاعات است، اظهار کرد: مطابق با این تفاهم‌نامه قرار است تا تبادل اطلاعات مربوطه بین سازمان مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی کشور صورت بگیرد. ما معتقدیم که در صورت تبادل اطلاعات شرایط بسیار بهتری برای فعالان اقتصادی فراهم می‌شود.
وی افزود: نظام مالیاتی کشور بسیار گسترده و پیچیده است. نظام الکترونیکی منسجم می‌تواند آن را شفاف و دسترسی به اطلاعات را در راستای بهبود فضای کسب و کار تسریع کند.
شریعتمداری با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی ۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مخاطب در کشور و ۱۴ میلیون زیرمجموعه این سازمان وجود دارد که بیمه‌پردازی می‌کنند، بیان کرد: هم در زمینه حسابرسی به سیستم مالبتی کشور و هم مبالغی که به عنوان حق بیمه پرداخت می‌شود، نظام هوشمند بسیار موثر است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امیدواریم تا اواخر مهر تبادل اطلاعات خوبی با سازمان مالیاتی کشور داشته باشیم. استفاده از اطلاعات دستگاه‌ها به طور مشترک، به ویژه برای فعالان اقتصادی در راستای بهبود فضای کسب و کار و کاهش هزینه‌های مبادله، خدمات بهتری به مردم ارائه خواهد داد.
اطلاعات

رونمایی از درگاه الکترونیکی سهامداران

همچنین درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) نیز با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ رونمایی شد.
دژپسند سپس به پیشرفت های الکترونیک بازار سرمایه اشاره کرد و افزود : امیدوارم با اقداماتی که سازمان بورس و اوراق بهادار و ارکان مختلف بازار سرمایه انجام می دهند، این بازار به ۱۰ بورس برتر الکترونیک و هوشمند جهان تبدیل شود.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی هم در این مراسم گفت : از طریق این سامانه، سهامداران می توانند عملکرد معاملات خود را در بازه های مختلف تا یکسال گذشته باز بینی کنند و از اتفاقاتی که برای دارایی آنها می افتد، مطلع شوند.
فهیمی افزود : سامانه الکترونیکی سهامداران نیز انبوهی از اطلاعات را در اختیار سهامداران قرار خواهد داد به طوری که سهامداران بازار سرمایه از اقصی نقاط جهان می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را از این سامانه دریافت کنند.
مدیرعامل سمات اظهار داشت: اولین داشبوردی که استفاده کنندگان این درگاه به آن دسترسی خواهند داشت، "سبد دارایی" است. یعنی فرد قادر خواهد بود به ترکیب دارایی و میزان آن در هر نماد دسترسی داشته باشد.
فهیمی، دومین داشبورد درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه  را داشبورد "گزارش گردش معاملات" ذکر کرد و گفت:  این داشبورد بسیار حایز اهمیت است و علاوه بر اینکه گزارش جدیدی را در اختیار هموطنان قرار می دهد.
سومین داشبورد از درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه که مدیرعامل سمات به آن اشاره کرد، داشبورد "مجامع" بود. به گفته فهیمی، سهامداران از طریق این داشبورد، این امکان را پیدا خواهند کرد که اطلاعات مجامع شرکت را به صورت متمرکز در اختیار داشته باشد.
فهیمی، "اطلاعیه های نماد " را داشبورد دیگری از درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه (دارا) دانست که برای مدیریت صحیح پرتفوی سهامداران کاربرد دارد.
وی از "گزارش دارایی " به عنوان آخرین داشبورد دارا یاد کرد و گفت: در این داشبورد، حتی دارایی های غیرقابل معامله و فریز شده نیز قابل مشاهده است. کارگزار ناظر آن را ببینید و قابل گزارش گیری نیز هست.
خاطر نشان می شود: امکان حضور و ثبت رای در مجامع الکترونیکی، مشاهده اخبار بازار سرمایه، اطلاع رسانی از طریق پیامک، کیف پول الکترونیکی، دسترسی در تمام پلتفرم های وب و اخذ گواهی سپرده دارایی از دیگر قابلیت های دارا خواهد بود.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395