دوشنبه, 10 تیر 1398 ساعت 09:38
کد خبر: 58077

سامانه صدور یکپارچه مجوزهای صنفی رونمایی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مسیر طولانی و پر پیچ و خم بهبود فضای کسب و کار نیازمند نقشه راه عملیاتی است که وزارت اقتصاد با همراهی تعداد دیگری از وزارتخانه های اقتصادی به تهیه آن با 5محور اصلی ساماندهی نظام مجوزدهی، پنجره واحد کسب و کار استانی، توانمندسازی بخش خصوصی، بهبود امتیاز و رتبه در شاخص‌های بین‌المللی و مقررات زدایی و جلوگیری از ایجاد مقررات مخل محیط کسب وکار، اقدام کرده است.

روز گذشته مراسم رونمایی رسمی از نقشه راه عملیاتی بهبود محیط کسب و کار و سامانه صدور یکپارچه مجوزهای صنفی از درگاه ملی مجوزهای کشور با حضور فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ، امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، سعید ممبینی ، رئیس اتاق اصناف ایران و محمد علی دهقان دهنوی، معاون امور اقتصاد وزیر اقتصاد و دیگر فعالان اقتصادی برگزار شد.
وزیر اقتصاد در این مراسم اظهار کرد: هر یک درصد بهبود در فضای کسب و کار 6صدم درصد رشد اقتصادی را بهبود می‌دهد؛ شاید عدد خیلی قابل توجه نباشد اما زمانی که می‌بینیم اگر به ازای هر ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش در پرداخت‌های عمرانی دولت انجام دهیم، یک درصد رشد اقتصادی اتفاق می‌افتد متوجه تأثیر بهبود فضای کسب و کار در اقتصاد می‌شویم.
فرهاد دژپسند با اشاره به اینکه بهبود فضای کسب و کار یک امر چند وجهی است و تنها توسط یک دستگاه اجرایی به سرانجام نخواهد رسید، گفت: هزینه های مبادله غیرمعمول، امروز سرمایه گذار را از فعالیت در اقتصاد کشور پشیمان می‌کند و بهبود فضای کسب و کار در شرایط بحران و تحریم ضرورت بیشتری دارد.
وی ادامه داد: در صورت بهبود ۱۶ تا ۱۷ درصدی فضای کسب و کار و ارتقای ۲۲ رتبه‌ای جایگاه کشور، رشد یک درصدی در اقتصاد رخ می‌دهد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اگر طی سه سال و تا پایان برنامه ششم توسعه برنامه‌های بهبود فضای کسب و کار را به جلو ببریم و سالانه ۱۷ تا ۲۰ درصد رشد داشته باشیم، می‌توانیم به رتبه ۷۰ برسیم.
دژپسند به مجوزهای مزاحم اشاره کرد و افزود: گاهی اوقات مجوزهای مزاحم به صورتی هستند که بخشی از کار را متوقف می‌کنند. این مسائل باید احصاء و هدف گیری و حذف شوند.

هزینه های اضافی سرمایه گذاری، پمپاژ ناامیدی به فضای کسب و کار است

وی با اشاره به هزینه مبادله، گفت: این هزینه‌های اضافی ناامیدی را به فضای کسب و کار پمپاژ می‌کند و سرمایه گذار داخلی و خارجی را پشیمان می‌کند.
وی تاکید کرد: حذف هزینه مبادله غیرمعمول و مجوزهای غیرضرور باید در دستور کار متولیان امر همچون معاونت اقتصادی وزارتخانه قرار گیرد.

مجوزهای صنفی

دژپسند گفت: فعال اقتصادی در تمام مراحل فعالیت در حوزه بخش عمومی شامل قوای سه گانه، نیروهای انتظامی و نهادهای واسط باید با روان ترین جریان مواجه شود؛ در این صورت می‌توانیم به دستیابی به اهداف امیدوار باشیم.
وی با بیان اینکه پس از بهبود فضای کسب و کار، شکل گیری اقتصاد هوشمند استراتژی بعدی ما است، گفت: باید بتوانیم با تداوم حذف روند فرد به فرد، به سمت انجام خودکار امور نیز برویم. توسعه آی سی تی به اشتغالزایی نیز کمک و فرصت‌های شغلی جدید زیادی ایجاد می‌کند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: وقتی به سمت اقتصادی هوشمند حرکت کنیم به صورت خودکار هزینه مبادله حذف و شفافیت افزایش می‌یابد و بسیاری از اختلال‌ها در اعطای موقعیت‌های حکومتی شفاف می‌شود. در این مسیر بنگاه‌های کوچک و متوسط و صنوف از سودهای زیادی بهره‌مند می‌شوند.
دژپسند با بیان اینکه افزایش قدرت رقابت در عرصه اقتصاد بین الملل گام بعدی ما باید باشد، اظهار کرد: بالا بودن نسبی قیمت خدمات و تولیدات یکی از دغدغه‌های ما در عرصه اقتصاد بین‌الملل است. در صورتی که اگر به سمت اقتصاد هوشمند حرکت کنیم هم کیفیت بالا می‌رود هم قیمت‌های نسبی پایین می‌آید.

یک درصد بهبود کسب و کار 6 صدم درصد رشد اقتصادی دارد

معاون امور اقتصاد وزیر اقتصاد نیز در این مراسم با بیان اینکه رونق تولید از طریق بهبود این فضا محقق می‌شود، اظهار کرد: بر اساس آمارها و پژوهش‌ها یک درصد بهبود در سهولت کسب و کار 6 صدم درصد به رشد اقتصادی کشورها می‌افزاید.
محمد علی دهقان دهنوی در پاسخ خبرنگار عصر اقتصاد مبنی بر اینکه کدام دستگاه ها و نهادها ملزم به مشارکت در سامانه صدور مجوز های صنفی هستند، گفت: سامانه ثبت مجوزها فرایند دارد و در یک مرحله انجام نمی شود بلکه باید ابتدا دستگاه های ذیربط مجوزها را ارائه دهند که پس از بررسی توسط کارشناسان و استانداردسازی آن ها، مجوزها استخراج می شوند. برای مثال وزارت جهاد کشاورزی مشغول به فعالین در این سامانه است.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه نشست به تشریح وظایف و اعضای هیأت مقررات زدایی پرداخت و یادآور شد:‌ این هیأت با حضور اعضای دیگر قوا و بخش خصوصی تعاونی برگزار می‌شود.
وی با اشاره به برنامه بهبود کسب و کار گفت: برای فرایند کسب و کار از نقطه شروع یعنی مجوزها و استعلامات تا نقطه پایان به دنبال ایجاد یک پنجره واحد هستیم تا از این مسیر کار دنبال شود. بدین منظور 20 تا 30 کسب و کار پرتکرار در استان‌ها شناسایی و این پنجره راه‌اندازی می‌شود.
دهقان در مورد زیرسامانه‌های موجود محیط کسب و کار اشاره کرد وگفت: سامانه‌های سام (همکاری دستگاه‌ها) در صدور مجوز)، سامانه دادور (پاسخگویی به شکایات در 7 روز)، سامانه یاور (پاسخگوی دستگاه اجرایی به مشاوره ثبت شده ظرف 5 روز) سامانه نما (الزام مراجع صدور مجوز به اظهار دقیق عنوان و شرایط کسب وکار) فعال هستند.

جامعه سنتی نسبت به مسیرهای مدرن مقاومت می کند

رئیس اتاق اصناف ایران نیز با بیان مقاومت جامعه سنتی نسبت به مسیرهای مدرن مبتنی بر فناوری اطلاعات، اظهار کرد: برای کمک به این مشکل باید نظرات کارشناسی بخش‌های مختلف درباره ایرادات و مشکلاتی که در دوره اجرای آزمایشی مشخص می‌شود، در نظر گرفته شود که این مسئله مورد توجه اتاق اصناف نیز هست.
سعید ممبینی ضمن ابراز امیدواری نسبت به برطرف شدن موانع کسب و کار با ایجاد امکانات زیرساختی، تصریح کرد: اصناف از طرفی مصرف‌کننده خدمات الکترونیک هستند و از طرف دیگر می‌توانند با ایجاد ابزارهای نوین در محیط کسب و کار به اجرای این طرح‌ها کمک کند.
رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه نقش وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای دولت الکترونیک باید به موقع انجام می‌شد، اظهار کرد: حضور وزارت امور اقتصادی و اداری در اجرای دولت الکترونیک، دغدغه و نگرانی نسبت به ایجاد شکاف دیجیتالی در جامعه را برطرف کرده و امروز همه مردم با این خدمات آشنا هستند و کسانی که آشنایی بیشتری دارند، مشتاق شروع اقدامات هستند.
وی در ادامه از شروع طرح‌هایی در راستای خدمات الکترونیک در نظام توزیع از سوی اصناف در ماه‌های گذشته خبر داد و گفت: پیشتر وزارت امور اقتصادی و دارایی اطلاعات کلی در رابطه با این طرح ارائه کرد که مورد استقبال هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران قرار گرفت و به همه اتاق‌های اصناف کشور ارائه شد و با هماهنگی‌های صورت گرفته، از اول تیر ماه اجرای ماده ۱۸۶ صورت گرفت که از طریق آن روزانه دو تا سه هزار استعلام انجام می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که سالانه حدود ۲۵۰ هزار استعلام انجام شود.
وی افزود: در حوزه اصناف در وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق‌های اصناف ابزارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که انتظار داریم در این برنامه‌ها مورد توجه قرار بگیرد تا اثربخشی کار بیشتر شود و در نهایت به یک پنجره واحد برسیم که تمام فرآیندها انجام شود و داشبورد مدیریتی بتواند ایرادات بخش‌های مختلف را شناسایی و برطرف کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395