دوشنبه, 23 دی 1398 ساعت 09:15
کد خبر: 66180

روحانی: ایران در کنار قطر خواهد ماند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس جمهوری از حضور ایران در کنار قطر در مقطعی که برخی کشورها علیه قطر محدودیت ایجاد کرده‌اند، خبر داد.

حسن روحانی در نشست خبری مشترک با امیر قطر با اشاره به این که در مقطعی برخی از کشورهای منطقه علیه قطر محدودیت‌هایی ایجاد کردند اما ایران براساس وظایف همسایگی، تاریخی و دوستی خود عمل کرد، در کنار قطر بود و در کنار قطر خواهد ماند.
وی گفت: برای همه روشن است که روابط دو کشور برادر، دوست و همسایه تاریخی و حسن همجواری بین ما برقرار بوده است. در سال های اخیر بعد از آنکه برخی کشورها تحریم‌هایی علیه قطر به وجود آوردند در کنار قطر بودیم و در آینده هم در کنار قطر خواهیم بود.
وی با بیان اینکه در دیدار امروز تصمیمات مهمی برای توسعه مناسبات دو کشور اتخاذ کردیم، اظهار داشت: روابط سیاسی دو کشور روابط بسیار خوبی است. در زمینه اقتصادی، تجاری و همچنین روابط علمی و فرهنگی ظرفیت‌های خوبی داریم.
رییس دولت دوازدهم ادامه داد: در چند ماه آینده کمیسیون مشترک بین دو کشور تشکیل می‌شود و امیدواریم در کنار تشکیل کمیسیون مشترک، دو کشور در همکاری‌های تجاری، سرمایه‌گذاری و فناوری در همه زمینه‌ها به توافق برسند.
روحانی با بیان اینکه امروز تصمیم گرفتیم کمیسیون مشترک دو کشور به صورت منظم و سالیانه تشکیل شود، تصریح کرد: همچنین تصمیم گرفتیم روابط سیاسی و رفت و آمد مقامات سیاسی و اقتصادی بیشتر شود و بتوانیم از همه ظرفیت‌ها به نفع دو ملت استفاده کنیم.
وی با اشاره به امنیت منطقه‌ای خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت امنیت منطقه به ویژه امنیت راه‌های آبی در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان تصمیم گرفتیم رایزنی‌ها و همکاری‌های بیشتری برای امنیت کل منطقه داشته باشیم.
رییس جمهوری اضافه کرد: برای این سفر و حضور امیر قطر در ایران اهمیت قائلیم و امیدواریم شاهد مناسبات وسیع‌تر دو کشور و به نفع دو ملت و کل منطقه باشیم.
روحانی همچنین گفت: امیدواریم این سفر تاثیر بسیار مفیدی برای دو کشور داشته باشد و بار دیگر از سفر امیر قطر و حضور در ایران تشکر می‌کنم.
«شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» عصر یکشنبه بعد از دیدار با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری اظهار کرد: از رییس جمهور و جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران برای استقبال خوبی که از ما داشته‌اند تشکر کنم.
وی ادامه داد: دیدار و ملاقات خیلی خوب و مفیدی را با آقای روحانی داشتم. در مورد روابط دو کشور صحبت شد. روابط دو کشور روابط بسیار ویژه ای است که برای گسترش هرچه بیشتر این روابط باید تلاش کنیم. توافق کردیم که ارقام و اعدادی را در زمینه تبادل تجاری و گردشگری هدف قرار دهیم و تلاش کنیم به این ارقام برسیم.
امیر قطر با بیان اینکه رابطه ما با جمهوری اسلامی ایران رابطه تاریخی است، افزود: اگرچه مراحل و تحولات زیادی را شاهد بوده و دوره‌هایی را داشتیم که در رابطه با مسایل صحبت کرده ایم. همواره این کانال‌ها و راه‌ها حتی در زمانی که اختلافاتی داشتیم، برای ارتباط باز بوده است.
وی افزود: از موضع جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر به ویژه در زمانی که ما تحت محاصره بودیم، تشکر می‌کنیم چرا که این مواضع، ‌مواضع بسیار خوبی بود که به ما و ملت قطر کمک کرده و تمامی تسهیلات را سریع در اختیار ما قرار دادند. آسمانشان و همه امکاناتشان را سریع در اختیار ما گذاشتند. مواضع و کمک هایی که نمی‌شود به هیچ طریق آن را فراموش کرد و ما آن را ارج می نهیم و از شخص رییس جمهور و جمهوری اسلامی تشکر می‌کنیم .
شیخ تمیم ادامه داد: سفر من به ایران در زمان بسیار حساسی انجام شد و در منطقه در زمان بسیار حساسی انجام می شود. با آقای رییس جمهور توافق کردیم که راه حل تمامی مسایل بحران‌ها و مشکلات و تنها راه حلی که وجود دارد گفت و گو است.
امیر قطر گفت: من در این سفر از رییس جمهور برای سفر به قطر دعوت کردم که ایشان به من وعده دادند که این سفر را در آینده‌ای نزدیک انجام خواهند داد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399