شنبه, 09 آذر 1398 ساعت 09:46
کد خبر: 64527

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت:

دلار بودجه 99 برای کالاهای اساسی 4200 تومانی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان برنامه و بودجه از تامین کالاهای اساسی در سال ۹۹ با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی خبر داد.

محمدباقر نوبخت در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملتدرباره قیمت دلار در لایحه بودجه 99، گفت: قیمت دلار برای کالاهای اساسی در لایحه بودجه 99 همچنان 4 هزار و 200 هزار تومان پیش بینی شده است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت برای سال 99 نیز تصمیم به استفاده از دلار 4200 تومانی برای تامین کالای اساسی دارد؟ توضیح داد: بله؛ تصمیم ما قطعی است زیرا اگر به جای دلار 4200 تومانی از ارز نیمایی استفاده شود، یعنی پذیرفته‌ایم از ابتدای فرودین ماه 99 مرغ و شکر به جای ارز 4200 تومانی با دلار حدود 11 هزار تومانی تامین شود که در این شرایط همه چیز گران خواهد شد، دولت به دنبال مهار تورم است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش که آیا دولت در لایحه بودجه 99 از کالابرگ الکترونیک که یکی از روش‌های مجلس برای تامین کالاهای اساسی در بودجه 98 بود، استفاده نمی‌کند، توضیح داد: در حال حاضر تامین کالاهای اساسی با دلار 4200 تومانی در کشور به رویه‌ای عادی تبدیل  شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: در یک دوره علیرغم استفاده از ارز 4200 تومانی، قیمت ها افزایش پیدا می کرد اما در حال حاضر این روش مسلط شده است.

کشور در هیچ شرایطی وضع غیرعادی پیدا نخواهد کرد

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچمنین در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان بوشهر با تاکید بر اینکه کشور در هیچ شرایطی وضع غیرعادی پیدا نخواهد کرد، ادامه داد: در سال آینده هر چه‌ نفت می‌فروشیم، کالای اساسی در اختیار مردم قرار خواهیم داد و در بودجه ۹۹ نیز همه‌ کالاهای اساسی مردم با همان نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی دیده شده است.
نوبخت اظهار کرد: امروز نظام‌ جمهوری اسلامی ایران در یک‌ محاصره بزرگ قرار دارد و به تعبیر آنها بی رحمانه‌ترین‌تحریم های اقتصادی علیه نظام در حال اعمال است. ما را در تحریم‌ کامل نفتی قرار داده اند و به نظر شما چه چیز دیگری دستشان می رسید که در مقابل ما انجام نداده باشند؟ بانک‌ها، کشتیرانی، بیمه، خودرو و حتی فراتر و وقیحانه تر از اینها رهبر و برخی از مسئولان نظام‌ را تحریم‌ کردند.
وی اضافه کرد: دیروز با حضور رئیس جمهور راه آهن اذربایجان شرقی افتتاح شد و پیش از آن نیز در آذربایجان غربی، گیلان، همدان و کرمانشاه... ایران یک کارگاه است و همه این‌ کارها در زمانی انجام‌ می شود که بی رحمانه‌ترین تحریم ها صورت گرفته است.
این مسئول خاطرنشان کرد: مانند اتفاقات اخیر در هر جایی ممکن است در واکنش به افزایش قیمت ها رخ دهد، این در حالی است که کوچکترین اعتراضات اروپاییان به شدیدترین شکل ممکن پاسخ داده می شود.
نوبخت با بیان اینکه از اشتغال و مسکن غافل نخواهیم‌ ماند، یادآور شد: در حال حاضر به میزان ۲ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان در همین مراحل پرداختی و به دنبال گرانی قیمت بنزین در میان مردم توزیع شده است که بیش از ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار از آن بهره مند شده اند. حدود ۲۴ میلیون نفر هنوز این کمک حمایتی را دریافت نکرده اند که می توانند با استعلام وضعیت خود را پیگیری نمایند و ما در مقابل آنان وظیفه مند هستیم. همچنین پرداختی مستمری بگیران تحت پوشش کمیته امداد بین ۳ تا ۶ برابر افزایش پیدا کرده است.
وی در مورد اجرای طرح اصلاح قیمت و سهمیه بندی بنزین گفت: در سالهای گذشته نیز چنین امری انجام شده بود و یک بار از ۳۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان و بار دیگر از ۷۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان افزایش یافت و هیچگاه پیش از اجرا اعلام نشد. در سه سال اخیر بنای چنین اصلاح قیمتی در زمینه بنزین وجود داشت اما به دلایلی انجام نشد. به عنوان نمونه در سال ۹۷ به دلیل نوسان قیمت ارز شرایط اجرای این طرح وجود نداشت. اما امسال چون نرخ تورم طی ۳ ماه گذشته روند کاهشی پیدا کرده است، سران سه قوه و رهبری برای پیاده کردن این طرح در کنار هم ماندند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: اگر در سال های آینده با کمبود بنزین‌ و ضرورت واردات آن مواجه شویم، آیا آمریکا اجازه وارد کردن آن را خواهد داد؟ و در آن شرایط تمام ناوگان ما تعطیل خواهد شد و در آن صورت آیا به ما نخواهند گفت شما محافظه کاری کرده و شهامت انجام این کار را نداشتید؟
محمدباقر نوبخت عنوان کرد: سال آینده و از محل مولّدسازی دارایی های بزرگی که در اختیار دولت هست تبعیض پرداختی بین نیروهای قراردادی و استخدامی را برطرف خواهیم کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399