سه شنبه, 22 مرداد 1398 ساعت 08:34
کد خبر: 60104

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت اعلام کرد  

اصلاح 4حوزه در بودجه سال آینده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به متفاوت بودن بودجه سال آینده گفت: در اصلاح ساختار بودجه چهار حوزه نسبت به گذشته اصلاح و تغییر پیدا كرد كه یكی از آنها اصلاح درآمدهاست و همچنین رویكرد اصلاح ساختار بودجه، كاهش وابستگی به نفت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه كشور، محمدباقر نوبخت در حاشیه نخستین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ بیان کرد: باید بودجه سال آینده به گونه ای تهیه شود كه منابع نفتی را بر اساس این ابلاغیه و اجرای طرح اصلاح ساختار به حداقل برسانیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: با توجه به اینكه می خواهیم از نفت جدا شویم و وابستگی آن را در بودجه به حداقل برسانیم باید منابع جایگزینی داشته باشیم بنابراین یك بخش كاهش منابع را از طریق جایگزین كردن منابع دیگر باید جبران كنیم و بخش دیگر را باید از طریق كاهش هزینه و كارا كردن هزینه ها تحقق ببخشیم.
نوبخت افزود: بنابراین در سال آینده هزینه‌هایی كه دستگاه ها در سال گذشته و یا امسال داشتند باید بازبینی شود تا حداقل جمع هزینه ها كمتر از منابعی باشد كه با كاهش درآمدهای نفتی در بودجه تراز شود بر این اساس باید در بخش درآمدها و منابع مالی و هزینه ها تجدید نظر كنیم.
معاون رئیس جمهوری گفت: ما مثل هر سال بودجه را از الان تهیه می كنیم و در ۱۵ آذر لایحه بودجه را به مجلس تقدیم خواهیم كرد.
بودجه سال آینده
وی درباره توجه به رونق تولید در لایحه بودجه سال آینده افزود: موضوع تولید و اشتغال از سال ۹۵ با ابلاغیه مقام معظم رهبری با نام گذاری سال ها با محوریت تولید، اشتغال یا اقتصاد مقاومتی مطرح شد و هر سال تبصره ای در قانون بودجه با عنوان تبصره ۱۸ كه به طور خاص به اشتغال توجه دارد طراحی كردیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بر این اساس هر سال طبق برنامه ششم توسعه حدود ۹۰۰ تا یك میلیون فرصت شغلی ایجاد می كنیم و برای سال جاری نیز بیش از ۹۸۸ هزار فرصت شغلی پیش بینی و همین میزان شغل نیز برای سال آینده در نظر گرفته شده است.
 نوبخت اضافه كرد: رویكرد ما برای دستیابی به اشتغال به گونه ای نبود كه منابعی را در نظر بگیریم تا بین متقاضیان شغل توزیع شود بلكه آن را بین هشت برنامه طراحی كردیم كه یكی از برنامه های ما در بخش مسكن است.

تجدید نظر در یارانه های پنهان و آشکار

نوبخت گفت: وقتی نفت از بودجه خارج شود باید منابعی جایگزین گردد یكی از آنها مجموعه یارانه ای است كه به صورت بودجه ای داریم و پرداخت می كنیم كه حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است یا یارانه‌ای كه فرابودجه‌ای می پردازیم كه ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است و بخشی نیز یارانه پنهان است كه رقم قابل توجهی را شامل می شود كه در كالاها و انرژی وجود دارد بنابراین باید در این خصوص تجدید نظر شود تا بتوانیم منابع جدیدی جایگزین نفت كنیم كه جز اولین محور اصلاح ساختار است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399