دوشنبه, 11 آذر 1398 ساعت 17:30
کد خبر: 64698

اطلاعات تکميلي

  • معافیت صد در صدی مالیاتی فعالیت های فرهنگی و هنری ادامه دارد

معافیت با کدام توجیه؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: با دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، یکی از تبصره های پیش نویس لایحه بودجه 99 مبنی بر اینکه «تمامی فعالیت های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشمول 50 درصد معافیت مالیاتی هستند»، حذف شد و بنا بر این تمامی این فعالیت ها همچنان از معافیت صد در صدی برخوردارند.

معافیتی که با اعتراض ها و سوال هایی از اقشار مالیات دهنده همراه شده است و برخی کارشناسان حتی آن را بر خلاف عدالت اجتماعی مدنظر در طرح های جدید دولت می دانند.

در شرایطی که درآمدهای دولت بیش از هر چیز بر بخش مالیات تکیه کرده است و کارشناسان اقتصادی بودجه 99 را نیازمند انقلاب مالیاتی به همین منظور می دانند، تبصره های معافیت های مالیاتی به بهانه های مختلف از اقشار گوناگون( از تولید کننده گرفته تا بازیگر سینما و مداح و ...) چنان رو به افزایش است که به نظر می رسد این بار هم بار سنگین تر بر دوش مظلوم تر خواهد افتاد.

گرچه برخی معافیت های مالیاتی با توجیه و استدلال همراه است اما بسیاری از آن ها هیچ توجیه منطقی و عادلانه ندارند.

با وجود اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی از جریمه سنگین برای پزشکانی که دستگاه کارتخوان نصب نکرده اند، مشاهدات میدانی نشان می دهد هنوز مطب های شلوغ بسیاری از پزشکان با ویزیت های بالا نیز تنها پول نقد قبول می کنند.

از فرارهای مالیاتی پزشکان و طلا فروشان و ... که بگذریم، معافیت های مالیاتی هنرمندان در حالی صورت می گیرد که بیشتر فعالیت های این نوع کسب و کار خاص ثروتمندان بوده و بسیار سود آور است و حتی ظرفیت بالای پولشویی دارند.

البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که اغلب پروژه های هنری و اتفاقا بزرگترین آن ها، یا مربوط به صدا و سیماست و یا با سفارش نهادهای فرهنگی دولتی و فرا دولتی(حاکمیتی ) است که در درآمدهای حاصل از آن ها ذی نفع هستند، بنابراین می توان گفت با این معافیت صد در صدی برای فعالیت های هنری، در حقیقت این هزینه های دولت یا حاکمیت کاهش می یابد. هزینه هایی که دولت برای تامین آن ها مجبور می شود به اجرای طرح هایی مثل افزایش قیمت سوخت آن هم در بدترین شرایط اقتصادی دست بزند.

از جمله این نهاد های شناخته شده  می توان به سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی اشاره کرد. این موسسات در عین حال که فعالیت اقتصادی دارند، سرمایه گذار و تهیه کننده اصلی بسیاری از پروژه های بزرگ هنری هنری بوده و از مالیات هم معاف هستند.

به هر حال قطعا در کشوری که اقتصاد آن در حال احتضار است هیچ توجیهی وجود ندارد که بازیگرانی با قراردادهای میلیاردی از پرداخت مالیات معاف باشند.

 

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399