اقتصاد کلان

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به موضوع استاندارد در صادرات، گفت: این امر باعث می‌شود که گاهی به اهداف صادراتی خود نرسیم.
سخنگوی ستاد تنظیم بازار اعلام کرد: برگزاری نمایشگاه‌های بهاره الزامی است و ستاد تنظیم بازار با این تصمیم، کار اجرایی را به خود صنوف و فعالان اقتصادی، محول کرده است.
رئیس اسبق بانک مرکزی گفت: طرح بانکداری اسلامی بسیار حجیم و شامل 214 ماده و تبصره است و برخی تغییرات در این طرح لازم است.
سازمان خصوصی سازی جزییات واگذاری سه شرکت دولتی پالایش نفت تبریز، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین به صورت عرضه بلوکی و عمده از طریق بورس و فرابورس را اعلام کرد.
حسین راغفر، اقتصاددان و دانشیار اقتصاد دانشگاه الزهرا، معتقد است که در قانون اساسی، عمده فعالیت‌های نظارتی و مبارزه با فساد به دستگاه‌های حکومتی واگذار شده است که این خود یکی از مشکلات کنونی است در حالی که نهادهای مردمی می توانند بخش قابل توجهی از این نقیصه را برطرف…
رئیس موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد معتقد است که هنوز پیچیدگی و گرفتاری های اقتصادی به حدی نرسیده که ذخیره‌ دانایی موجود کشور از عهده‌ آن برنیاید.
معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در این نشست با اشاره به آمار و ارقام تجارت ایران و سنگاپور طی سه سال گذشته میلادی، تأکید کرد: در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، حجم روابط تجاری دو کشور که بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار بوده، قابل‌قبول است اما ایده‌آل ما نیست.
عصراقتصاد: دبیر رویداد بازارسازی فرهنگی ایکال از برگزاری نمایشگاهی برای آشنایی فعالان حوزه فرهنگی و اقتصادی با هدف ایجاد توجیه اقتصادی برای فعالیت های فرهنگی خبر داد.
هیات وزیران شرایط جدید پرداخت حمایت معیشتی را مشخص کرد که بر این اساس خانوارهای دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به‌ طور همزمان مشمول حمایت نمی‌شوند.
یکشنبه, 22 دی 1398 ساعت 16:35

ارزیابی بلومبرگ از اقتصاد ایران

بلومبرگ اعلام کرد بخش غیرنفتی اقتصاد ایران درحال بازیابی است.
چهارشنبه, 18 دی 1398 ساعت 11:38

صندوق ضمانت صادارت جایگاه ضعیفی دارد

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: نقش صندوق ضمانت صادرات ضعیف است چون با سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری برای تمام جهان، نمی‌تواند حجم ۲۰ میلیارد دلاری صادرات به عراق را تضمین کند.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: با امکانات خوبی که در اختیار داریم هیچ نگرانی‌ در خصوص وارد شدن شوک ارزی به بازار وجود ندارد و مردم نگران افزایش ناگهانی قیمت ارز نباشند.
مدیر عامل بانك اقتصاد نویــــن به همــــراه جمعــــی از معاونین و اعضا هیئت مدیره این بانك در دیدار با معاون اقتصادی و مالی شركت فولاد مبارکه از آمادگی این بانک برای ارایه خدمات بیشتر به فولاد مبارکه خبر داد.
بدهکاری های حکومت ایران به ویژه بدهی های خاجی موضوعی است که برخی از اقتصاددانان را نگران کرده و آن را به لحاظ بحران شفافیت، فاجعه آمیزتر از بدهی داخلی می دانند. برهمین اساس رئیس موسسه دین و اقتصاد از تکیه بر بدهکاری‌های ارزی و ریالی انتقاد کرده و معتقد…
یک اقتصاد‌دان می‌گوید: کسانی که سال گذشته با قیمت ارز بازی می‌کردند باید به این می‌اندیشیدند که سیاست‌های آنها بنگاه‌های اقتصادی را با مشکل رو‌به‌رو می‌کند و در نهایت منجر به تعدیل نیرو و معوقات مزدی می‌شود.
معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بر اساس مصوبه هیئت دولت که به وزارت کشور، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بانک مرکزی ابلاغ شده است، کمک هزینه اسکان موقت برای ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی ۳ میلیارد تومان و برای پشتیبانی و ارائه خدمات فنی…
سه شنبه, 10 دی 1398 ساعت 14:00

سرمایه‌گذاری؛ بایدها و نبایدها

میزان جذب سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی یکی از مؤلفه‌های بسیار مهم سنجش وضعیت اقتصاد هر جامعه‌ محسوب می‌شود. هیچ‌گاه در طول تاریخ بشریت به اندازه عصر کنونی، جذب سرمایه‌گذار در زمینه‌های مختلف اعم از تولید، خدمات، گردشگری و... برای دولت‌ها اولویت نداشته، چرا که آنان به خوبی می‌دانند سرمایه‌گذار توان برداشتن…
صالح در رابطه با زمان واریز سود سهام عدالت گفت: مبلغ سود سهامی که شرکتها در سال 1397 به حساب ما واریز کردند تا اواسط بهمن ماه جمع بندی و از اوایل اسفند به حساب مردم واریز خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: پتروشیمی‌ها به‌خوبی به تعهدهای خود عمل کرده‌اند، به‌گونه‌ای که ۹۲ درصد تعهد صادراتی خود را تا پایان مردادماه تامین کرده‌اند و این رقم از نظر بانک مرکزی رقمی قابل قبول است
رئیس کمیسون پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: نفت یک دارایی و ثروت است و ما آن‌را می‌فروختیم تا هزینه‌های جاری کشور را تامین کنیم، اکنون فروش دارایی‌های دولت نیز هم‌ردیف آن است و فروختن سرمایه محسوب می‌شود.
معاون مسکن و ساختمان با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود ۴۰ درصد ثبت‌نامی‌های طرح اقدام ملی مسکن به دلیل قرمز بودن فرم «ج» از متقاضیان واقعی جدا شده و جزو حذف‌شدگان باشند، از آغاز ثبت‌نام مرحله دوم در نیمه دوم بهمن خبر داد.
به گزارش جماران، فرشاد مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در نشست«تحلیل و ارزیابی جنبه هایی از لایحه بودجه سال 1399» که در موسسه دین و اقتصاد برگزار می شد، گفت: با کمال تأسف شیوه‌ای که قوه‌ی گرامی مجریه در تدوین و تصویب و ارائه‌ی لایحه‌ی بودجه اتخاذ کرد عملاً…
عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا گفت: فشارهای بسیار زیادی از سوی بخش خصوصی ایتالیا به دولت وارد می‌شود تا با راه اندازی یک کانال مالی، ارتباط اقتصادی دو کشور افزایش یابد. شرایط اقتصادی دولت ایتالیا نیز به گونه‌ای است که نمی‌تواند از بازار پرکشش و جذاب ایران…
یک اقتصاددان گفت: دچار روان پریشی در اقتصاد شده ایم چراکه از یک سو می خواهیم اسلام را پیاده کنیم و از سوی دیگر به دنبال منافع خود هستیم که نتیجه آن فساد و روان پریشی در اقتصاد شده است.
چهارشنبه, 04 دی 1398 ساعت 14:27

برای FATF باید نظر مردم را نیز بدانیم

یک اقتصاددان گفت: باید هرچه سریعتر قوانین فسادزا و انحصارزا را حذف و اصلاح کنیم و به مردم اجازه دهیم نظرات خود را ارائه دهند به عبارتی دیگر اکنون نیاز است که به دنبال آشتی ملی باشیم.
رئیس کانون بانک‌های خصوصی گفت: سالانه 200 میلیون دلار ارز صرف واردات کاغذ می‌شود که با اجرای پروژه کارخانه تولید کاغذ در کشور جلوی این خروج ارز را می‌گیریم.
مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: متاسفانه صندوق ذخیره ارزی به دلیل عدم کفایت نظارت، به طرح‌هایی داده شد که راندمان کافی نداشتند یا طرح‌هایی که با شکست مواجه شدند.
یک کارشناس امور بانکی گفت: اگر بانک‌های کشور را به موسسات قرض الحسنه تبدیل کنند، به طور قطع کسی در این سیستم سپرده گذاری نخواهد کرد.
درآمد بانک مرکزی و هشت بانک دولتی در سال ۹۹ حدود ۱۱۶ هزار و ۴۹۹ میلیاد تومان در نظر گرفته شده که رشد ۱۰.۲ درصدی را نسبت به سال ۹۸ نشان می‌دهد.
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آذر ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ۴۰ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ١.١ واحد درصد…
صفحه 1 از 149

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395