دوشنبه, 23 دی 1398 ساعت 16:21
کد خبر: 66232

انتقاد ربیعی از بی‌خبر گذاشتن دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی دولت با اشاره به این که دولت تا روز جمعه از کم و کیف حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی بی خبر بود، ضمن انتقاد از بی‌خبر گذاشتن دولت بر اصلاح ساختارهای پدافندی، اطلاع رسانی و واقع گویی تاکید کرد.

علی ربیعی روز گذشته در نشست خبری گفت: با توجه به بروز خطای هوایی علاوه بر اینکه ما نباید جان فشانی نهادهای نظامی و دفاعی را نادیده بگیریم باید ساختارهای پدافندی، اطلاع رسانی و واقع گویی را در کشور اصلاح کنیم.
سخنگوی دولت در ادامه با تاکید براینکه نباید اجازه بدهیم دشمنان در پی تضعیف نیروهای مسلح کشورمان باشند و شادمانی کنند افزود: با توجه به اینکه مصیبت رخ داده در خصوص سانحه هوایی بسیار سنگین است اما این موضوع نباید به تخطئه نیروهای مسلح کشور که حافظ جان و مال و نوامیس مردم هستند، منجر شود.
وی با بیان اینکه ما از لحظه اطلاع رسانی به نحوی سعی کردیم از اخبار نادرست پیشگیری کنیم ادامه داد: البته من همین جا از همه ملت ایران و افکار عمومی عذرخواهی می کنم.
سخنگوی دولت با اشاره به برخی انتقادها در خصوص اینکه چرا قبل از اعلام موضوع تحقیق بیشتری نشد گفت: واقعیت این است که قبل از اعلام نظر از همه مسئولین استعلام کردم و همه آن‌ها براساس اطلاعاتی که داشتند بر موضوع نبود موشک به ما اطمینان دادند.
سخنگوی دولت با اشاره به اقدام صادقانه ستاد کل نیروهای مسلح در روز شنبه با صدور بیانیه افزود: ستاد کل نیروهای مسلح با صداقت و مسئولیت پذیری این حادثه را برعهده گرفته و اعلام کرد که این حادثه ناشی از خطای انسانی بوده است.
وی با اشاره به اینکه این رفتار ستادکل نیروهای مسلح مورد تقدیر بوده و شروع خوبی است که قطعا با شفافیت تا انتها ادامه خواهد داشت گفت: با این حال نمی توان منکر شد که غم و اندوه بزرگی بر دل های بازماندگان آن عزیزان و تمام ملت ایران نشسته است.
ربیعی با ابراز تاسف در خصوص تعلل و کوتاهی در اطلاع رسانی به موقع این حادثه ادامه داد: این تعلل ضربات و صدمات جبران ناپذیری به سرمایه اجتماعی همه ما وارد کرده است.
سخنگوی دولت ادامه داد: دولت در اولین جلسه خود تصمیم گرفت درباره علت وقوع حادثه و اشتباه یگان صیاد پدافندی و ابعاد آن حادثه از جمله روشن شدن ناشی از خطای انسانی پیگیری های لازم را انجام بدهد.
وی با بیان اینکه یکی از مباحث مهم در خصوص این حادثه بررسی ساختارهای اطلاع رسانی و یافتن نواقص است افزود: تشخیص قصور در مسئولیت های مربوطه و همچنین ساماندهی و همراهی و رسیدگی به خانواده های جانباختگان به عمل خواهد آمد.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه این حادثه درس هایی برای ما دارد ادامه داد: انتظار می رود ما به نحوی سیستم پدافند را ارتقاء دهیم که احتمال خطای انسانی در آنها به صفر برسد که به طور قطع این موضوع انجام خواهد شد.
وی با اشاره به ارائه طرحی در خصوص اطلاع رسانی دقیق در مواقع مهم به صورت آیین نامه به دولت گفت: ما از این چرخ معیوب خارج خواهیم شد.
سخنگوی دولت افزود: با توجه به حادثه هوایی اتفاق افتاده، وزراء به خانواده های داغدار سر خواهند زد و داغ و عزای خود و دولت را ابراز خواهند کرد.
ربیعی با اشاره به اتخاذ تصمیمات برگزاری مراسم تشییع مناسب و در شان ملت ایران گفت: در این میان نباید فراموش کنیم ریشه این اتفاق ناگوار در کجا بوده و از کجا آغاز شده است.
وی ادامه داد: این اتفاق از همان شبی آغاز شد که رژیم آمریکا تصمیم به ترور بزدلانه و از سر ترس در مورد سردار سلیمانی گرفت و سایه جنگ را بر سر این ملت گستراند و اعلام کرد ۵۲ نقطه را هدف قرار می دهد که این سخنان اضطراب و فشار روانی سنگین اجتماعی، سیاسی و دفاعی را بر جامعه ما تحمیل کرد.
سخنگوی دولت در ادامه افزود: در خلال سوگواری مردم ایران باز هم شاهد بودیم و هستیم که ترامپ ستمکار به زبان فارسی برای مردم ما اشک تمساح می ریزد و ادعا می کند درکنار مردم ایران ایستاده است.
وی گفت: مردم ایران فراموش نمی کنند که این شخص همان کسی است بلافاصله پس از ترور محبوب ترین سردار این کشور ایران را تهدید به بمباران ۵۲ نقطه اقتصادی و فرهنگی کرد.
ربیعی ادامه داد: همین حالا ریشه همه مشکلات معیشتی، داوریی، غذایی و روانی مردم متاثر از تحریم های ضد بشری همین فرد است و البته او با خروج از برجام امید مردم ایران را به نا امیدی بدل کرد و کشورهای اروپایی را مجبور می کند که از برجام خارج شوند، حالا او ژست حامی و دلسوز ملت ما را گرفته است.
سخنگوی دولت گفت: با همه اینها ما میدانیم همین مردم که نگرانی خود را با شعارهایی اعلام می کنند هیچ اعتمادی به کسی که امروز دلسوز نمایی برای ملت ایران می کند ندارد و نخواهد داشت.
ربیعی همچنین در واکنش به ادعای مشاور امنیت ملی ترامپ مبنی براینکه ترور سردار سلیمانی مذاکره ایران و آمریکا را محتمل تر کرده است، افزود: این یک سنت آمریکایی است که می گویند زمین های ایران را انقدر داغ کنید که مردم بریزند بیرون و طرف مقابل ذلیلانه مذاکره کند.
وی تصریح کرد: تحلیل امریکایی ها این است که وقتی گلو را بیشتر فشار دهند طرف مقابل مجبور به تسلیم و مذاکره خواهد شد.
ربیعی گفت: ما قطعا مطابق آنچه در گذشته گفتیم و مجددا تکرار می کنیم، تحریم ها را برداریم، ما به هر چه تن دهیم فشار مضاعفی بر مردم تحمیل خواهد شد ولی متاسفانه دلیل مقاومت در برابر امریکا را به خوبی برای مردم باز نکردیم که به ترامپ هیچ اعتمادی نیست؛ شما هر اندازه حرکت کنید فکر می کند باید ده ها فشار دیگر بر زندگی مردم ایران وارد کند که ما باز در نقطه دیگری بایستیم.
وی ادامه داد: این ادعا (مذاکره) در صورتی که گلوی مردم ایران را می فشارند محلی از اعراب ندارد.
ربیعی افزود: واکنش منفی اروپا به موضع ضد برجامی ترامپ اساسا با انگیزه دفاع از ایران نبود بلکه انگیزه اروپا از این اقدامات تلاش برای اثبات استقلال سیاسی اروپا از کاخ سفید و آگاهی آنها از اهمیت بقای برجام است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: نابودی برجام پیام های مخربی برای چند جانبه گرایی، صلح و امنیت بین المللی و اصل قانونمندی میان کشورهای جهان به دنبال خواهد داشت و هم چنین به اعتقاد ما پذیرفته نشدن خروج کشورهای اروپایی از برجام یک گام به جلو برای دستاوردهای جمهوری اسلامی محسوب می شود و البته آمریکا هم در این زمینه تنهاست.
سخنگوی دولت گفت: قطر خواهان حفظ ارتباط قدرتمند با ایران است که ما نیز از آن استقبال می کنیم.
ربیعی در ادامه نشست خبری با اشاره به گفتگوهای مناسب انجام شده با امیر قطر افزود: این گفتگو ها در خصوص ارتباط دوجانبه های منطقه ای است.
وی با اشاره به تشکر قطری ها از ایران بابت کمکهای انجام شده از سوی کشورمان گفت: در شرایطی که کشور قطر در تحریم های منطقه ای قرار داشت ایران به آنها کمک کرد که این موضوع سبب سپاسگزاری آنها از ایران شده است.
سخنگوی دولت ادامه داد: در دیدار انجام شده با امیر قطر درخصوص امنیت منطقه نیز گفتگو شد.
ربیعی درخصوص پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی توسط قطر افزود: اساسا این موضوع وظیفه کشور قطر نیست و با عرف بین المللی نیز سازگاری ندارد و بطور کل این موضوع داخلی کشور است و قطر نباید غرامت آن را پرداخت کند.
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار عصر اقتصاد مبنی بر این که چرا ساختاری برای سوگواری و بزرگداشت مردمی تامین نشد و تجمع‌های مردم به تنش کشده شد، گفت: احساسات مردم به دلیل اتفاقات اخیر جریحه‌دار شده‌است و این اعتراضات کاملا قابل درک است.
وی ادامه داد: سوگواری هم قابل درک و است و اطمینان می‌دهیم که در هر استان به طور مسالمت‌آمیز مکان‌هایی برای اعتراض ایجاد شود و تمرینی برای اعتراضات مسالمت‌آمیز باشد.
ربیعی همچنین با اشاره به این که اعتراض مسالمت‌آمیز حق مردم است، گفت: در روزهای اخیر هم تلاش شد که در اعتراضات و تجمع‌ها هیچ درگیری وجود نداشته باشد.
وی افزود: شعار دادن حق مردم است اما عده ای شعارها را به سمتی می برند که پلیس به همین علت مجبور به حضور در صحنه می شود. علاوه بر این باد گفت که پلیس در همه جای جهان در اعتراضات حضور دارد، اما شیوه رفتار پلیس مهم است.
سخنگوی دولت همچنین در پایان اظهار کرد: دولت بر این مساله تاکید دارد که نیروهای امنیتی باید امنیت مراسم را تامین کنند و اجازه دهند مردم به صورت مسالمت آمیز اعتراض کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399