چهارشنبه, 17 مهر 1398 ساعت 09:11
کد خبر: 62740

اطلاعات تکميلي

  • جهانگیری:

تراز تجاری کشور بدون نفت مثبت شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصادمعاون اول رئیس جمهورگفت: زمانی که می‌گوییم تراز تجاری ما بدون نفت هم مثبت است یعنی صادرات و واردات به نقطه تعادل رسیده است.

روز گذشته مراسم روز ملی استاندارد با حضور معاون اول رئیس جمهور، رئیس سازمان ملی استاندارد، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و نایب رئیس مجلس با شعار «استانداردهای ویدئویی خالق صحنه جهانی» در سالن اجلاس سران برگزار شد.  

حرکت به سمت بهبود شرایط اقتصادی

معاون اول رئیس جمهور در این مراسم گفت: شاخص‌های کلان و گزارشاتی که از بنگاه‌های اقتصادی وصول می‌شود نوید  بهبود می‌دهد البته این به معنی این نیست که بنگاه‌های مشکل دار نداریم.
وی افزود: دشمنان فکر می‌کردند اقتصاد ایران با تحریم از هم فرو می‌پاشد و ایرانی‌ها قادر نخواهند بود جشن چهل سالگی انقلاب خود را برگزار کنند.
جهانگیری ادامه داد: اقتصاد کشور در حال ایجاد شغل است. رشد اقتصادی به سمت مثبت شدن حرکت می‌کند. تورم در حال کنترل شدن است و بورس به‌ عنوان شاخص اقتصادی از امید مردم به آینده اقتصادی حرکت جهشی از خود نشان می‌دهد.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه قادر خواهیم بود شرایط بهتری را ترسیم کنیم، تصریح کرد: پیام فعالان اقتصادی این است که بتوانیم محیط بین المللی اقتصاد کشور را از محیط متشنج با گفتگو به سمت محیط باثبات حرکت کنیم.
وی گفت: مسائل منطقه‌ای از حساسیت بزرگی برخوردار است. خاورمیانه با مسائل جدی روبرو است. جهان درگیر مسائلی است که لحظه‌ای غفلت از آن به مسائل خطرناکی منجر می‌شود که باید با تدبیر و دقت مسئولان سیاسی کشور این بخش را مدیریت کنند تا در منطقه اتفاقی نیفتد و مسائل منطقه با گفتگو حل شود و هم در سطح بین المللی فشاری که به اقتصاد کشور وارد می‌شود به نقطه تعادل برسد.
وی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات تصور می‌شود به دلیل اینکه در شرایط تحریم قرار داریم برخی از سازمان‌ها که وظیفه مهمی دارند و محدودیت ایجاد می‌کنند را کنار بگذاریم در حالی که این فکر اشتباه است.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: اگر فضای بین‌المللی این چنین علیه کشور نبود می‌توانستیم صادرات غیرنفتی ۷۰تا۸۰ میلیارد دلاری داشته باشیم و تعداد تولیدکنندگان در خط صادرات بیشتر از تعداد فعلی بود.
جهانگیری با اشاره به صادرات ۲۰ میلیارد دلاری غیرنفتی در ۶ ماهه امسال گفت: زمانی مهمترین کالای صادراتی غیرنفتی کشور پسته و فرش بود، اما اکنون کالا‌های صنعتی است.
وی ادامه داد: زمانی که می‌گوییم تراز تجاری ما بدون نفت هم مثبت است یعنی صادرات و واردات به نقطه تعادل رسیده است و اگر این حرکت مثبتی که بود کند نشده بود تراز تجاری بیشتر از این مثبت بود.
معاون اول رئیس جمهور گفت: تحریم یک واقعیت است شاید برخی کالا‌ها به سختی پیدا شود یا هزینه اضافی برای کالایی به تولیدکننده تحمیل شود، اما هیچ تولیدکننده‌ای نیست که نتوانسته باشد نیاز خود را از بازار بین المللی تامین کند.
جهانگیری تاکید کرد: این شرایط طولانی مدت نیست و نباید اجازه دهیم به رشد آسیب ببیند.

پیروزبخت:استانداردهای مرتبط با رمز ارزها تدوین می شود

در ابتدای مراسم رئیس سازمان ملی استاندارد از ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور برای تدوین استانداردهای مرتبط با رمز ارزها خبر داد و گفت:  طی یک سال اخیر مصوباتی که از سوی هیات وزیران به سازمان ملی استاندارد ابلاغ شده است، ماموریت های جدیدی را برای این سازمان تعریف کرده که از جمله آن تدوین استانداردهای ملی رمزارز و حوزه اینترنت اشیا و دستگاههای مسیریاب است.
نیره پیروزبخت افزود: در اجلاس اخیر ایزو از ۱۶۳ کشور عضو این سوال مطرح شد که آیا راهبردی در رابطه با هوشمندسازی، فناوری های نوین و اینترنت اشیا دارند که در جریان آن مشخص شد که ایران یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه است.
وی تصریح کرد: با توجه به مصوبه معاون اول رئیس جمهور که به سازمان ملی استاندارد ابلاغ شده، هم اکنون در حال تدوین استانداردهای مرتبط با حوزه رمزارز هستیم.
رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: جلسات متعددی در این حوزه برگزار شد که با توجه به مباحث تحریمی ایران با تمام قوا رو به جلو در حال حرکت هستیم و در این حوزه از بسیاری از کشورهای پیشرفته جلوتر حرکت می کنیم.
این مقام مسئول در دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: راهبرد هوشمندسازی و تدوین استانداردهای حوزه فناوری های نوین از جمله دستور کارهای سازمان ملی استاندارد است.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون در ایران ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد تدوین شده که یک سوم آن در دو دولت اخیر تولید شده است این در شرایطی است که شورای فقهی را تشکیل داده ایم تا بتوانیم به صورت شرعی و با در نظر گرفتن مسائل فقهی  به تدوین استانداردهای حوزه حلال بپردازیم.
پیروزبخت با بیان اینکه تجارت با برند حلال می تواند یکی از مزیت های ایران و فرصتی برای بهره گیری از مزیت های این حوزه باشد، تصریح کرد: ایران پس از چین و ژاپن سومین کشور به صورت مشترک با کره جنوبی است که نظام استاندارد آن از پیشرفت مناسبی برخوردار است.
رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه طی یک سال اخیر، ایران عضویت بسیاری از سازمانهای بین المللی را در حوزه استاندارد کسب کرده است، افزود: تقویت و توسعه نظام استاندارد، عضویت ایران در موسسه استاندارد کشورهای عضو اکو، عضویت ایران در موسسه اندازه شناسی کشورهای آسیا و اقیانوسیه و عضویت ایران در همکاری تایید صلاحیت آزمایشگاهها از جمله این دستاوردها است.

حدادعادل:استاندارد سازی ساماندهی واقعیت های عالم خارج

غلامعلی حداد عادل با بیان اینکه هدف از استانداردسازی، ساماندهی و نظم بخشی کمی و کیفی به واقعیت های عالم خارج است که این کار بدون انضباط زبانی ممکن نیست، گفت: باید زبان اشیا را از هم تفکیک کنیم.
وی افزود: کلمه استاندارد در واقع واژه ای فارسی نیست، ولی به دلیل اینکه مانند واژه پلیس، کلمه ای بین المللی است و همچنین نزدیک به واژه فارسی «استاندار» است، به عنوان یک کلمه فارسی پذیرفته شد و تابعیت ایرانی گرفت.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تصریح کرد: باید با زبان به واقعیت های عالم خارج هویت بخشی کنیم، چراکه هرچقدر زبان، تواناتر و دقیق تر باشد، امکان دسته بندی و تفکیک واقعیت های خارجی بیشتر می شود.
حداد عادل با بیان اینکه وقتی سازمان استاندارد قصد تدوین استانداردی را دارد باید یک لفظ متفاوت برای هر تألیف وجود داشته باشد و آن لفظ نیز استاندارد باشد، اظهار کرد: امضای تفاهم نامه بین سازمان استاندارد و فرهنگستان ادب و هنر امر مهمی است که بر این اساس، دبیران و میراث داران سازمان استاندارد از نظر نگارش فارسی و آشنایی با علم واژه گزینی آموزش می بینند و سازمان استاندارد نیز از مصوبات و واژه های فرهنگستان در متن استانداردها استفاده خواهد کرد.

پزشکیان:برخی دستورالعمل‌ها باعث ایجاد فساد می‌شود

مسعود پزشکیان با بیان اینکه دستورالعمل‌ها باید طوری نوشته شود که فساد شکل نگیرد اظهار کرد: مشکلاتی که در کشور داریم ناشی از دو موضوع است؛ یکی اینکه از انتخاب ما شکل می‌گیرد و دیگر اینکه این انتخاب از عدم شفافیت در دستورالعمل‌های اجرایی ما شکل می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در دنیای امروز برای هر حرکتی باید دستورالعمل و استانداردی مشخص وجود داشته باشد افزود: اگر در هر خدمتی، بهترین دستورالعمل را داشته باشیم وضعیت ما بهتر از شرایط فعلی می‌شود.
پزشکیان ادامه داد: شهری که ساخته می‌شود و یا قانونی که برای تصویب نوشته می‌شود باید براساس یک استاندارد مشخص مورد توجه قرار داشته باشند؛ در دنیای امروز فردی برنده است که قیمت و کیفیت مناسبی برای کالای خود داشته باشد و رضایت مشتری را جلب کند.
نایب رئیس مجلس با بیان اینکه اصول این کار توسط سازمان استاندارد مشخص می‌شود و قوانینی که نوشته می‌شود باید برمبنای رضایت اکثریت جامعه مورد توجه قرار گیرد افزود: قوه قضاییه پر از شاکیانی است که مشخص نیست انتهای این شکایت‌ها به کجا می‌رسد؛ اگر دستورالعمل روشن و استانداردی داشته باشیم، برای یک موضوع دو حکم مختلف صادر نمی‌شود.
وی تاکید کرد: گاهی برای یک مورد، ۱۰ حکم صادر می‌شود، زیرا استاندارد مشخصی در این بخش وجود ندارد.
پزشکیان تصریح کرد: این نوع مسائل در همه زندگی ما شمولیت دارد و اگر بر رفتار‌های اجتماعی، فرهنگی، تولیدی، عرضه و تقاضا و قیمت یک چارچوب مشخص وجود داشته باشد کسی نمی‌تواند تخلف کند.

دبیرکل موسسه استانداردسازی کشور‌های اسلامی

استانداردسازی حلقه ارتباطی میان تحقیقات، نوآوری و بازار

احسان اووت در مراسم روز جهانی استاندارد اظهار کرد: هدف روز جهانی استاندارد از استانداردسازی ایجاد آگاهی درباره اهمیت استاندارد‌ها در جامعه اقتصادی جهان و افزایش فرصت‌ها در تجارت، صنعت، بخش دولتی و مصرف کنندگان است.
دبیرکل موسسه استانداردسازی و اندازه شناسی کشور‌های اسلامی (اسمیک)  گفت: ۱۶ کمیته فنی برای تدوین و بازنگری استاندارد‌های اسمیک بر اساس نیاز‌های صنایع در حال فعالیت هستند.
وی ادامه داد: در این کمیته فنی ۳۰۰ الی ۴۰۰ کارشناس حضور دارند که زمینه بهبود زیرساخت‌های کیفیت در کشور‌های عضو اسمیک را فراهم می‌آورند.
اووت خاطرنشان کرد: استانداردسازی حلقه ارتباطی میان تحقیقات، نوآوری و بازار است که منافع متعددی را بر همگان از جنبه‌های گوناگون به ارمغان می‌آورد.
 گفتنی است؛ اسمیک یک موسسه بین دولتی وابسته به سازمان همکاری اسلامی (OIC) است و در سال ۲۰۱۰ تاسیس شده است. فعالیت‌های این موسسه در حوزه‌های استانداردسازی، ارزیابی انطباق، اندازه شناسی و تایید صلاحیت از طریق شورا‌ها و کمیته‌های مربوطه که زیر نظر اسمیک تاسیس شده اند، انجام می‌شود.
۱۶ کمیته فنی برای تدوین و بازنگری استاندارد‌های سمیک بر اساس نیاز‌های صنایع در حال فعالیت هستند. استاندارد‌هایی که توسط اعضای اسمیک همانند رویه‌های بین المللی به صورت کاملاً حرفه‌ای تدوین می‌شوند.
در کمیته‌های فنی حدود ۳۰۰ کارشناس حضور دارند که زمینه بهبود زیرساخت‌های کیفیت در کشور‌های عضو اسمیک را فراهم می‌کنند.
در پایان مراسم، روسای سازمان ملی استاندارد ایران و فرهنگستان زبان و ادب فارسی تفاهم نامه همکاری امضاء کردند، این تفاهم نامه به منظور تقویت روابط فرهنگستان و سازمان در زمینه ترویج واژه‌های مصوب، دستور خط مصوب فرهنگستان و بهبود استاندارد‌های ملی از نظر نگارش فارسی منعقد شد.
این تفاهم نامه در ۲ ماده و ۱۸ بند و دو نسخه واحد، با اعتبار یک سال، تنظیم و درهمایش روز جهانی استاندارد به امضای نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران و غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی رسید.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399