سه شنبه, 22 مرداد 1398 ساعت 08:26
کد خبر: 60101

اطلاعات تکميلي

  • معاون اول روحانی پس از همایش، با نخست وزیران کشورهای ساحلی خزر ملاقات کرد

دیدارهای حاشیه ای جهانگیری با کشورهای حاشیه ای

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری که برای شرکت در مجمع اقتصادی خزر راهی ترکمنستان شده بود، در حاشیه این نشست با مقامات کشورهای حاشیه دریای خزر دیدار و گفت و گو کرد که محور اصلی این دیدارها امنیت خلیج فارس و خزر و تاکید بر توسعه همکاری های تجاری میان کشورها بود.

روسیه، آذربایجان، بلغارستان، ازبکستان و قزاقستان از جمله این کشورها بود.
اسحاق جهانگیری در دیدار «دیمیتری مدودف» نخست وزیر روسیه تصریح کرد: اقدامات آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان را مخل ثبات و امنیت منطقه می‌دانیم و انتظار داریم کشورهای بزرگ عضو شورای امنیت سازمان ملل نظیر روسیه در خصوص اینگونه اقدامات به آمریکا هشدار دهند.
معاون اول رییس جمهوری همچنین بر لزوم گسترش مناسبات دوجانبه و ارتقاء سطح همکاریهای تهران-مسکو نیز تاکید کرد و افزود: ایران آمادگی دارد همکاری‌های خود با روسیه را در همه زمینه ها نظیر انرژی گسترش دهد.
جهانگیری افزود: ایران روسیه باید برای تسریع در اجرای پروژه های مشترک همکاری خود نظیر ساخت نیروگاه بندرعباس و برقی‌کردن راه‌آهن اینچه برون-گرمسار تلاش های خود را افزایش دهند.
مدودف:

ایران و روسیه باید ارزهای خارجی در روابط بانکی را تنوع بخشند

نخست وزیر روسیه نیز در این دیدار با بیان اینکه آمریکا سیاست های گسترده ای را علیه ایران و روسیه وضع کرده و روز به روز به فشارهای خود افزایش می‌دهد، گفت: خط مشی روسیه در خصوص برجام پایدار و غیرقابل تغییر است و موضع‌گیری ایران در قبال خروج آمریکا از برجام را منطقی و مقتدرانه تلقی می کنیم.
دیمیتری مدودف بر لزوم سرعت بخشیدن به روند همکاری های اقتصادی از سوی دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت: تهران و مسکو باید با تنوع بخشیدن به ارزهای خارجی در روابط بانکی، میزان وابستگی خود به کشورهای دیگر را در مناسبات تجاری خود کاهش دهند.
وی افزود: آمریکا تلاش می کند فشارهای خود بر ایران و روسیه را افزایش دهد اما تهران و مسکو باید در مراودات تجاری و همکاری های اقتصادی هوشمندانه عمل کنند.

همکاری های منطقه ای برای رشد حجم تجاری توسعه یابد

معاون اول رئیس جمهور در دیدار با نخست وزیر آذربایجان بر همکاریهای سه جانبه و چند جانبه منطقه ای با کشورهای ترکیه، روسیه ترکمنستان و گرجستان برای رشد حجم تجاری دو کشور تاکید کرد.
نوروز ممدوف نیز در این جلسه بر تکمیل کریدور شمال-جنوب تاکید کرد و گفت: چند برابر شدن حجم جابجایی کالا از طریق ایران نشانه موقعیت سوق الجیشی ایران است.

اقتصاد ایران و ازبکستان مکمل یکدیگرند

جهانگیری در دیدار نخست وزیر ازبکستان با تاکید بر اینکه باید موانع پیش روی توسعه مناسبات دو کشور شناسایی و برطرف شود، افزود: اقتصاد دو کشور می تواند مکمل یکدیگر باشد و در همین راستا ایران آمادگی دارد سطح مناسبات و همکاری های خود را با ازبکستان در همه زمینه ها ارتقاء دهد.
جهانگیری همچنین از آمادگی کشورمان برای امضاء سند جامع همکاری های حمل و نقل با ازبکستان خبر داد و گفت: باید تلاش کنیم موانع توسعه تجارت بین دو کشور برطرف شود تا مذاکرات طرفین در خصوص سند جامع همکاری های تجاری هرچه زودتر به نتیجه برسد.
جهانگیری

حمل و نقل از زمینه های مهم برای توسعه همکاری های تهران- تاشکند است

عبدالله عارف‌اف، نخست وزیر ازبکستان با تاکید بر اینکه ازبکستان از حضور و فعالیت سرمایه گذاران و بخش خصوصی ایران استقبال می کند، افزود: سطح همکاری ها و مبادلات تجاری دو کشور در ماه‌های اخیر نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش داشته اما هنوز از تمام ظرفیت های دو کشور به طور کامل استفاده نشده است.
وی حمل و نقل را از زمینه های مهم برای توسعه همکاری های تهران- تاشکند برشمرد و گفت: اقتصاد دو کشور باید مکمل یکدیگر باشند و امیدوارم با برگزاری کمیسیون مشترک همکاری ها در آینده نزدیک، شاهد گسترش مناسبات دو کشور باشیم.

ارتقا همکاری ایران و بلغارستان در توسعه ترانزیت

جهانگیری در دیدار با نخست وزیر بلغارستان نیز با اشاره به زمینه های متعدد همکاری میان دو کشور خاطرنشان کرد: ایران آماده است همکاری های خود را با بلغارستان در زمینه های مختلف نظیر توسعه ترانزیت ارتقاء دهد.
بویکو بوریسف نیز در این دیدار از اراده جدی صوفیه برای توسعه همه جانبه مناسبات با تهران خبر داد و گفت: ایران و بلغارستان از ظرفیت های فراوانی برای گسترش مناسبات تجاری برخوردارند و می توانند سطح این مناسبات ارتقاء دهند.

ایران آماده توسعه همکاری های بانکی، تجاری و گردشگری با قزاقستان است

معاون اول رییس جمهور همچنین در دیدار با نخست وزیر قزاقستان، به امضای ۱۱۰ سند همکاری میان دو کشور در سه دهه اخیر و برگزاری کمیسیون مشترک در آینده نزدیک اشاره کرد و خواستار برطرف شدن برخی موانع پیش رو شد و گفت: ایران آماده توسعه همکاری های بانکی، تجاری و گردشگری با قزاقستان است.

تمام طرح های توسعه ای در دریای خزر باید پیوست زیست محیطی داشته باشند

گفتنی است جهانگیری در بخش پایانی نخستین مجمع اقتصادی خزر در پاسخ به سوالی در خصوص وظایف کشورهای حوزه خزر برای حفاظت از محیط زیست دریای خزر اظهار داشت: دریای خزر از منابع غنی انرژی برخوردار است اما کشورهای حوزه باید در بهره برداری از منابع انرژی، مسائل زیست محیطی را مد نظر قرار دهند.
معاون اول رییس جمهور بر لزوم تسریع در تشکیل دبیرخانه نظارت بر محیط زیست دریای خزر از سوی کشورهای ساحلی خزر تاکید کرد و افزود: تمام طرح های توسعه ای در دریای خزر حتما باید از پیوست زیست محیطی برخوردار باشند و همه ملاحظات لازم در خصوص محیط زیست رعایت شود.
جهانگیری در بخش پایانی سفر دو روزه خود به ترکمنستان، به همراه رییس جمهور ترکمنستان و نخست وزیران کشورهای شرکت کننده در نخستین مجمع اقتصادی خزر، از نمایشگاه فناوری های نوین که در حاشیه این اجلاس برپا شده بود بازدید کرد و از آخرین ظرفیت ها و دستاوردهای فناورانه کشورهای ساحلی خزر مطلع شد.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط