سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 09:16

اطلاعات تکميلي

  • دبیر سندیکای تولید کنندگان سرنگ و سرسوزن ایران مطرح کرد؛

ارز 4200 تومانی ناجی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد:  در پی نوسانات ارزی به وجود آمده در سال گذشته، دولت بسته ارزی را ابلاغ کرد که براساس آن برخی کالاهای اساسی مشمول ارز دولتی شدند.

حال بعد از یکسال مسئولان به این نتیجه رسیدند که پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی مشکلاتی از جمله رانت و فسادهایی ایجاد کرده و نتوانسته مانع از افزایش قیمت کالاهای اساسی شود.
در این راستا، صحبت های اخیر نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - از این حکایت دارد که به زودی دولت برنامه خود برای حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی را نهایی کند که در این شرایط تأمین کالای اساسی با نرخ سامانه «نیما» محاسبه خواهد شد.
تجهیزات پزشکی از مواردی است که به آن ارز دولتی تعلق گرفته است. به همین دلیل درخصوص تاثیر نوسانات نرخ ارز در بخش تجهیزات پزشکی با خدایار عینی، دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی به گفت وگو نشستیم .
عینی با تاکید بر دریافت ارز دولتی برای تهیه مواد اولیه تجهیزات پزشکی، معتقد است: درحال حاضر  ارز 4200 تومانی تنها نجات دهنده ما بوده و به شدت نگران حذف ارز دولتی هستیم.
خدایار عینی در گفت وگو با « عصراقتصاد» گفت: اتحادیه ما واردکننده قطعات، مواد اولیه و ماشین آلات کارخانجات تولیدی بوده و به دلیل شرایط بهداشتی کالاها، نمی توانیم با نوسان ارزی قیمت تمام شده محصول را تغییر دهیم.

افزایش قیمت مواد اولیه با نوسانات ارزی

وی افزود: نوسانات نرخ ارز نمی تواند موجب فسخ قراردادهای منعقد شده در گذشته باشد؛ اتحادیه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، واردکننده مواد اولیه بوده و نوسانات لحظه ای نرخ ارز در میزان واردات ما موثر است؛ بنابراین به دلیل نوسانات ارزی بالغ بر صددرصد قیمت مواد اولیه ما افزایش یافته است .
به گفته عینی، با توجه به اینکه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی نمی توانند به طور مداوم قیمت مواد اولیه خود را افزایش دهند، نوسانات نرخ ارز بسیاری از کارخانجات تولیدی را به تعطیلی کشانده است.
دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی اظهارکرد: تولیدات ما، در زمینه کالاهای ضروری و محصول استراتژیک وزارت بهداشت است؛ چرا که هیچ دارویی بدون ظروف مناسب نمی تواند برای تزریق استفاده شود؛متاسفانه این معضل همواره در صنعت تجهیزات پزشکی بوده و اکنون نیز با آن درگریبان هستیم .
عینی ادامه داد: متاسفانه در سال گذشته تمامی صادرات ما از بین رفت و با شرایط موجود نیز هیچ امیدی به صادرات در سال های آینده نداریم ؛ چرا که نمی توان تغییرات مختلف را برای مشتری که با نرخ های ثابت جهانی فعالیت می کند، اعمال کرد. در حوزه صادرات، قیمت ها برای دوره مشخص شده ثابت بوده و با نوسانات ارزی نمی توان قرارداد جدیدی منعقدکرد و در نتیجه  صادرات ما به حداقل ممکن می رسد.

کاهش صادرات با نوسانات نرخ ارز

دبیر سندیکای تولید کنندگان سرنگ و سرسوزن ایران با اشاره به میزان بالای صادرات محصولات تجهیزات پزشکی در سال های گذشته، عنوان کرد: در گذشته یک قلم کالای سرنگ، به اندازه تمام تجهیزات پزشکی که بیش از هزار قلم است، به کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و سوریه  صادرمی شد؛ شرایط سیاسی علاوه بر نوسانات قیمت، میزان صادرات را نیز کاهش می دهد، مگر کالایی که در کشورهای دیگر تولید نمی شود.

ارز 4200 تومانی ناجی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی

وی با تاکید بر دریافت ارز دولتی برای تهیه مواد اولیه تجهیزات پزشکی، عنوان کرد: درحال حاضر  ارز 4200 تومانی تنها نجات دهنده ما بوده و به شدت نگران حذف ارز دولتی هستیم .
عینی با اشاره به ایجاد رانت و فساد در بخش های مختلف از جمله تخصیص ارز4200 تومانی ، عنوان کرد : وزارت بهداشت در بخش تجهیزات پزشکی کاملا متمرکز بوده و سایتی را نیز راه اندازی کرده که در آن تمامی کالاهایی که ارز دولتی گرفته اند، مشخص شود، بنابراین بهتر است در تمامی صنایع استراتژیک مانند گوشت، سامانه ای در دسترس عموم مردم یا حداقل کارشناسان و نهادهای ذیربط قرار گیرد و با شفاف سازی تمامی توزیع کننده و مصرف کنندگان در جریان تخصیص ارز قرارگیرند.

رانتی در تخصیص ارز 4200 تومانی به تجهیزات پزشکی نبود

دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی تاکیدکرد: در بخش تجهیزات پزشکی هیچ رانتی در تخصیص ارز 4200 تومانی نیست و وزارت بهداشت کنترل های لازم را داشته و بیشترین تخلفات مربوط به کالاها بدون برند مشخص در بازار است .
عینی با بیان این مطلب که شرکت ما زیرمجموعه وزارت بهداشت و وزارت صمت است و باید به هر دو نهاد پاسخ گو باشیم، عنوان کرد: هیچ گونه رانتی در حوزه سلامت صورت نگرفته است.
دبیر سندیکای تولید کنندگان سرنگ و سرسوزن ایران در خصوص بازگشت ارزهای صادراتی به کشور گفت: اگر دیدگاه ما، اقتصاد آزاد و رقابتی است، سامانه هایی مانند «نیما » بی معنا است؛ چرا باید ارزهای صادراتی به سامانه نیما برگردد، درحالیکه وجه پرداخت شده کالای صادراتی توسط تولید کننده بوده است؛ این سامانه ها تنها برای برخی شرکت های نیمه دولتی، خصولتی و پتروشیمی مناسب است که امکانات بالایی از دولت گرفته و باید ارزهای صادراتی را به سامانه «نیما » تحویل دهند .

از بین رفتن کسب و کارها با تحریم های بین المللی

عینی با اشاره به اینکه تحریم های بین المللی موجب از بین رفتن تمامی کسب و کارها می شود، اظهار کرد: به دلیل اینکه صادرکنندگان شرکت های خصوصی، اشخاص هستند و تمام هزینه ها توسط این افراد پرداخت می شود و صادرکننده تمامی نوسانات و تحریم ها را تحمل کرده است؛ بنابراین دلیلی بر بازگشت ارزهای صادراتی به سامانه «نیما» وجود ندارد.

تسهیلات بانکی در بخش تولید هدفمند نیست

دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی با اشاره به سال رونق تولید و میزان تسهیلات بانکی پرداخت شده در این بخش، اظهارکرد: در طی 40 سال گذشته تسهیلات بالایی به بخش تولید پرداخت اما هدفمند نبوده است. بسیاری از کارخانجات تولیدی، تسهیلات بانکی گرفته اما توانایی بازپرداخت آن را ندارند و موجب تعطیلی کارخانه ها  شده است.
وی در خصوص شعار « رونق تولید » خاطرنشان کرد: موضوع رونق تولید و شعار سال جدید این نگرانی را ایجاد می کند که مجددا نقدینگی روانه بازار شده و هدفمند نباشد و در نهایت موجب فساد ، رانت و کاهش فعالیت تولیدی شود.

بانک ها مانع خروج نقدینگی از چرخه تولید شوند

دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی با بیان اینکه میزان تسهیلات تولیدی هدفمند نیست،تاکید کرد: نظارت ها باید به درستی انجام شود تا نقدینگی به بخش واقعی تولید رفته و تسهیلات با تضمین های لازم به افرادی داده شود که تحت هیچ شرایطی توانایی خروج از فعالیت های تولیدی را نداشته باشند. بهتر است بانک ها با نظارت دقیق مانع خروج نقدینگی از چرخه تولید شوند تا تسهیلات به تولید کننده واقعی پرداخت شود.
خواندن 65 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395