دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 04:00

هیچ کمبودی در تامین دارو تا سه ماه آینده نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: دارو به عنوان یکی از عمده ترین عوامل تامین کننده سلامت از ویژگی های برجسته ای برخوردار است و  تمامی دولت ها به صورت جدی به آن توجه ویژه داشته و در ایران نیز تامین دارو برای مردم از دغدغه های اصلی مسئولان است.

صنعت داروسازی یکی از حیاتی ترین و تاثیر گذارترین صنایع در هر کشور محسوب می شود و از آنجا که با سلامت جامعه در ارتباط است ، در رتبه بندی های اقتصادی کشورها از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
بنابراین صنعت دارویی ایران، یکی از کلیدی ترین و راهبردی ترین صنایع کشور است که گسترش توانمندی و قابلیت ها در این حوزه می تواند موقعیت و جایگاه کشور را در منطقه و در سطح بین المللی ارتقا دهد.
براساس این گزارش، صنعت دارو در کشور به خصوص در سال های اخیر، تحول و موفقیت چشمگیری داشته است. تا قبل از وقوع انقلاب اسلامی تقریبا همه داروهای مصرفی کشور و مواد اولیه آن وارداتی بود، اما هم اکنون تنها مقدار کمی از مصرف داخلی‌ وارد می شود.
لذا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با تکیه بر اهداف مشخص و تلاش دست اندرکاران،حوزه دارو به عنوان یک دستاورد مهم مطرح است و روز به روز شاهد توسعه و دستیابی به فناوری و دانش روز در این حوزه هستیم.
در این خصوص بهمن صبور ، نایب رئیس انجمن داروسازان تهران به «عصراقتصاد» گفت : وضعیت دارو نسبت به سال گذشته به خصوص در ماه های منتهی به زمستان رو به بهبود بوده و مشکل خاصی در این حوزه وجود ندارد.

هیچ کمبودی در تامین دارو تا سه ماه آینده نداریم

وی افزود: با توجه به نبودکمبود دارو در کشور ، ممکن است در برخی داروهای ژنرال و خاص کمبودهایی وجود داشته باشد ، اما تا سه ماه آینده مشکل خاصی نخواهیم داشت .

ضرورت ورود مواد اولیه به چرخه تولید

نائب رییس انجمن داروسازان تهران ادامه داد: سال گذشته به دلیل مشکلات ارزی در بخش مواد اولیه، بسیاری از شرکت ها محصول بیشتر ازنیاز خود را خریداری کردند که امیدواریم به چرخه تولید تزریق شود.
به گفته صبور، امسال به دلیل نامشخص بودن وضعیت ارزی، فعلا مشکل خاصی در بخش تامین دارو نداریم.

فعالیت  13 هزار داروخانه دولتی و خصوصی در کشور

وی در خصوص تعداد داروخانه ها درسراسر کشور، بیان کرد: حدود 12 هزار و 400 داروخانه خصوصی و 300 داروخانه دولتی مانند( هلال احمر ، سیزده آبان)به خدمت رسانی مشغول هستند؛ بنابراین در مجموع حدود 13هزارداروخانه دولتی و خصوصی در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند.

مشکلات ارزی سال گذشته به تولید کنندگان دارو ضربه زد

نائب رییس انجمن داروسازان تهران با اشاره به مشکلات نقدینگی در بخش تولید دارو ، خاطرنشان کرد : متاسفانه سال گذشته به دلیل شرایط سخت اقتصادی ، بسیاری از همکاران ما با معضل چک های برگشتی مواجه شدند . از اواخر اسفند ماه سال گذشته با همکاری سازمان تامین اجتماعی ، بیمه سلامت و نیروهای مسلح، بدهی به داروخانه تا برج 8 تسویه شد که به رفع بحران در فروردین ماه امسال منجر شد.
 صبور در خصوص میزان مطالبات از سازمان های بیمه گر ، تصریح کرد: در اسفند ماه  سال گذشته در بخش سرپایی حدودا با فواصل زیاد مطالبات تا پایان مهرماه تسویه شد.

اجرای نسخه نویسی الکترونیکی نیازمند شفافیت است

وی با اشاره به اجرای نسخه نویسی الکترونیکی، اظهار کرد: انجمن داروسازان تهران با موضوع نسخه نویسی الکترونیکی مخالفتی ندارد ، اما اجرای آن نیازمند شفافیت درهمه زمینه ها است.

ضعف اینترنت مشکل  اصلی اجرای نسخه نویسی الکترونیکی است

به گفته صبور ، با متولیان در وزارت بهداشت نیز مشکلات مطرح شده که اجرای آن نیازمند فراهم سازی زیر ساخت ها است؛ بنابراین ضعف اینترنت در شرایط فعلی جوابگوی اجرای نسخه نویسی الکترونیک نیست .

حذف دفترچه های تامین اجتماعی کمک به آزاد سازی منابع مالی بیمه ها می کند

وی ادامه داد: حذف دفترچه های تامین اجتماعی موجب صرفه جویی و آزاد سازی منابع مالی بیمه ها می شود.
به گفته نایب رئیس انجمن داروسازان تهران ، در چند سال اخیر بیمه ها توجهی به داروخانه ها و پزشکان نداشته و بیشتر به دنبال منافع خود بوده اند.

کمک 50 میلیون تومانی انجمن داروسازان به سیل اخیر

صبور در خصوص میزان کمک های انجمن داروسازان تهران به سیل های اخیر ، خاطرنشان کرد : حدود 30 درصد داروسازان کشور در  انجمن داروسازان تهران حضور دارند که هزینه مراسم عیدانه این افراد  حدود 30 میلیون تومان به سیل زدگان خوزستان و 20 میلیون تومان به سیل زدگان استان گرگان و لرستان پرداخت شد.

جمع آوری 115 میلیون تومان به مناطق سیل زده

وی ادامه داد: حدود 115 میلیون تومان نیز توسط انجمن داروسازان ایران جمع آوری شده و هماهنگی لازم با معاونت سازمان غذا ودارو استان های سیل زده صورت گرفته تا این کمک ها به زودی به این مناطق ارسال شود.

حضور دو نماینده انجمن داروسازان تهران در اتاق بازرگانی

وی در خصوص دفتر حل مشکلات انجمن ها و اتحادیه ها با سازمان تامین اجتماعی، اظهار کرد: انجمن داروسازان تهران با حضور دو نماینده در اتاق بازرگانی مشکلات خودرا پیگیری و مطرح می کند.

ضرورت استفاده از نظرات کارشناسان انجمن صنفی در رای دیوان عدالت

نایب رئیس انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه از دیوان عدالت خواستار استفاده از نظرات کارشناسی انجمن های صنفی در صدور حکم هستیم، خاطر نشان کرد : مشکل اصلی ما در ارتباط با دیوان عدالت است ، متاسفانه در صدور رای از نظرات کارشناسی همکاران ما استفاده نمی شود و در رای آن ها دید کارشناسی وجود ندارد ؛بنابراین  صحبت های انجمن ها و انجیو ها اثربخش نیست.
خواندن 95 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395