دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • گلایه رئیس شورای ملی زیتون ایران:

بانک ها در پرداخت تسهیلات به تولید کوتاهی می کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: رئیس شورای ملی زیتون ایران با تاکید بر همکاری نکردن بانک ها در پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان، گفت: با توجه به اینکه صنایع تبدیلی در صنعت ما رکن اساسی بوده، اگر بخواهیم در داخل کشور رونق اقتصادی داشته باشیم، بانک ها باید در دریافت وثیقه برای تسهیلات همکاری بیشتری داشته باشند.

مهدی عباسی، رئیس شورای ملی زیتون ایران در گفت وگو با «عصراقتصاد» درخصوص تاثیر نوسانات ارزی در صادرات زیتون کشور،گفت: صادرات ما در این حوزه اندک اما واردات بیشتری داریم؛ بنابراین نقش نوسانات ارزی در بخش تهیه واردات مواد اولیه، بسیار موثر است.
وی افزود: در شرایط موجود بیشترین ضربه به بخش تولید تحمیل می شود، اما با وجود مشکلات بسیار در تهیه مواد اولیه، تلاش کرده تا افزایش قیمتی در محصول زیتون نداشته باشیم. همکاران ما در این بخش با شورای ملی زیتون تعامل کافی داشته تا این محصول افزایش بیش از 30 درصد نداشته باشد.

افزایش قیمت روغن زیتون درصورت ادامه نوسانات ارزی

رئیس شورای ملی زیتون ایران با اشاره به وضعیت حال حاضر بازار زیتون و چالش‌های پیش روی این محصول ادامه داد: در سال 96، حدود 26 هزار تن روغن زیتون به کارخانه ها تحویل دادیم و به طور میانگین حدود 30 درصد افزایش قیمت داشتیم، بنابراین با ادامه روند صعودی نرخ ارز، در سال جدید شاهد افزایش قیمت روغن زیتون خواهیم بود .

ارز 4200 تومانی به زیتون نرسید

وی با بیان اینکه در بخش زیتون هیچ گونه ارز دولتی دریافت نکردیم، تصریح کرد: تخصیص هرگونه ارز دولتی بدون نظارت کافی، موجب رانت و فساد شده و هیچ تحولی در اقتصاد کشور ایجاد نمی کند. از ابتدای تخصیص ارز 4200 تومانی حدود 800 قلم کالا، ارز دولتی گرفتند، درحالیکه در بازار شاهد افزایش قیمت صد در صدی این محصولات هستیم.
عباسی با یادآوری اینکه تولید زیتون با ارز آزاد صورت گرفته و از ارز دولتی در این بخش خبری نیست، تصریح کرد: ارز 4200 تومانی صرفا به کسانی تعلق می گیرد که واردات داشته، اما درکنار آن برنامه هایی را پیاده سازی می کنند.
برای مثال، وارد کننده به جای هزار تن، 800 تن محصول با ارز دولتی وارد کرده و ادعا می کند که به دلیل مسائل تحریمی اجازه واردات بیشتر نداریم، حال سوال این است چگونه می توان 800تن واردات داشت و تنها مشکل در 200 تن باقی مانده است.
به گفته وی، واردکنندگان با ایجاد محدودیت تنها موجب افزایش قیمت ها و در نهایت رانت و فساد می شوند .

نظارتی در دریافت ارز دولتی نیست

عباسی با بیان این مطلب که هیچ گونه نظارتی در دریافت ارز دولتی وجود ندارد،خاطرنشان کرد: اگر مسئولان به فکر تولید هستند، به جای اینکه بدون کار کارشناسی تصمیم گیری کنند، از نظرات بخش خصوصی نیز استفاده کنند .
وی در خصوص راهکارهای لازم برای تخصیص ارز دولتی، گفت: زمانی که دولت تصمیم به تخصیص ارز دولتی می گیرد، باید توانایی مدیریت و نظارت آن را داشته باشد که در این بخش نقش سازمان تعزیرات حکومتی بسیار مهم است.
این مقام مسئول با اشاره به افزایش قیمت روغن زیتون در بازار، اظهارکرد: روغن زیتون با قیمت35 هزار تومان تولید و صنایع تبدیلی باید آن را با قیمت 70 هزار تومان به فروش برسانند؛ اما متاسفانه در فروشگاه ها تا 250 هزار تومان هم به فروش می رسد و دستگاه های متولی هیچ گونه نظارتی ندارند.

برنامه ریزی غلط مانع بازگشت ارزهای صادراتی

عباسی در پاسخ به ضرورت بازگشت ارزهای صادراتی به کشور،گفت: کاملا روشن است که ارزهای صادراتی به کشور برنمی گردد، مشکل اساسی در برنامه ریزی های غلط مسئولان است؛چرا صادرکنندگان باید با ارز آزاد صادرات خود را انجام دهند، اما از طریق سامانه «نیما » ارز خود را دریافت کنند.

صادرکنندگان از طریق سامانه «نیما » متضرر می شوند

رئیس شورای ملی زیتون ایران با تاکید بر شفاف نبودن اقتصاد کشور، اظهار کرد: سخت گیری ها در صادرات نشان می دهد که می خواهند به جای صادرات محور بودن، واردات محور باشیم. زمانی که صادرکننده با ارز14 هزار تومانی، کالایی را برای صادرات خریداری کرده و در مقابل باید از طریق سامانه« نیما» پول خود را دریافت کند، این مابه التفاوت موجب متضرر شدن صادرکنندگان می شود.
به گفته عباسی، بازار باید قیمت ها را مشخص کند تا بسته های حمایتی به مصرف کننده نهایی برسد؛ چراکه یارانه فعلی که همان ارز 4200 تومانی است، به واردکننده ها و نه مصرف کننده نهایی تعلق می گیرد.

ارز 4200 تومانی گره ای از مشکلات کشور باز نمی کند

رئیس شورای ملی زیتون ایران در ادامه تاکید کرد: ارز 4200 تومانی گره ای از مشکلات کشور باز نمی کند و کمبود ارز، موجب افزایش قیمت ها در بازار می شود. اگر روند افزایشی نرخ ارز ادامه دار باشد، امسال شاهد افزایش قیمت زیتون و روغن زیتون خواهیم بود .

کاهش واردات برای جلوگیری از خروج ارز از کشور

وی با اشاره به کاهش واردات زیتون کشور،تصریح کرد: صنف ما تا امروز مصرف کننده بوده و 15 هزار تن واردات روغن زیتون داشتیم که این میزان را به 5 هزار تن رساندیم؛ بنابراین برای جلوگیری از خروج ارز، واردات خود را کاهش دادیم .
عباسی در خصوص میزان واردات زیتون کشور، عنوان کرد: تا اواخر بهمن ماه سال گذشته،2 هزارو 500 تن واردات زیتون و درحوزه کنسرو زیتون به کشورهایی مانند عراق صادرات داشتیم. برخی محصولات را به کشورکانادا و برخی کشورهای امریکایی صادرکردیم که اکنون با توجه به شرایط تحریمی با مشکلات بسیاری مواجه هستیم.
وی در خصوص مسائل و مشکلات تولید کنندگان در دریافت تسهیلات بانکی،گفت :تحریم های بین المللی قطعا در فعالیت صنایع مختلف تاثیرگذار است، اما بزرگترین معضل ما تحریم های داخلی است ؛ بنابراین نیاز ما در دریافت تسهیلات برای صنایع تبدیلی است که باید در اسرع وقت انجام شود.

بانک ها در پرداخت تسهیلات کوتاهی می کنند

عباسی اظهارکرد: درحال حاضر با عدم همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات مواجهیم و باغداران ما در دریافت تسهیلات با مشکلات بسیاری مواجه هستند .
 با توجه به اینکه صنایع تبدیلی درصنعت ما رکن اساسی بوده و اگر بخواهیم در داخل رونق اقتصادی داشته باشیم، باید بانک ها در دریافت وثیقه برای تسهیلات همکاری بیشتری کنند.

ضرورت استفاده از نظرات بخش خصوصی برای رونق اقتصاد

رئیس شورای ملی زیتون ایران با اشاره به شعار «رونق تولید» در سال جدید، خاطرنشان کرد: اگر دولت و بانک ها تمایل به حل مشکلات و رونق اقتصادی دارند، باید از نظرات کارشناسان بخش خصوصی استفاده کنند، چراکه رونق اقتصادی تنها با شعار صورت نمی گیرد.
گفتنی است شورای ملی زیتون ایران به عنوان یک تشکل ملی با همکاری فعالان ذی ربط در صنعت زیتون در سال 87 تاسیس شد و هم اکنون با اجماع تشکل های استانی زیتون  بصورت غیرسیاسی،غیرانتفاعی و غیردولتی مشغول به فعالیت است.
اهداف شورای ملی زیتون ایران در سه بخش ساماندهی تولید زیتون کشور ، ساماندهی تجارت زیتون کشور و ساماندهی مصرف زیتون کشور تقسیم بندی می شود.
خواندن 88 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395