دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 00:00

باز هم معارفه معاون مطبوعاتی در سکوت خبری!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مراسم معارفه معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بار دیگر در سکوت خبری برگزار شد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت مطبوعاتی این وزارتخانه در اقدامی عجیب که پیش از این نیز سابقه داشته است، آئین تکریم و معارفه معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در سکوت خبری و بدون حضور اصحاب رسانه منتشر کردند.
با وجود اینکه تعداد مراسم هایی که بدون حضور رسانه ها برگزار می شود کم نیست و روز به روز هم شاهد گسترش اینگونه رفتارها در سازمان ها و نهادها هستیم اما برگزاری مراسم معارفه معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مستقیما با رسانه ها در ارتباط است، تعجب برانگیز است.

در جنگ اقتصادی مسئولیت رسانه سخت تر از گذشته می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز شنبه درآیین تکریم و معارفه محمد سلطانی فر و محمد خدادی معاونان پیشین و جدید معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی ،افزود: این معاونت به علل مختلف همواره یکی از
معاونت های حساس وزارتخانه بوده و در دوره اخیر سختی های مضاعفی داشته که در حال حاضر به همکاری و همگرایی، جذب منابع فکری و سرعت عمل بیشتر نیازمند است.
عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: دولت آقای روحانی مسیر خاصی را در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره برای تنش زدایی از ایران طی کرد ولی با خروج آمریکا از برجام اتفاقاتی رقم خورد و کشور وارد جنگ همه جانبه اقتصادی شد که دارای پیچیدگی های متنوعی است.
وی ادامه داد: آمریکا میدان های تحرک اقتصادی کشور ما را رصد می کند و جنگ تمام عیار اقتصادی را برای ما ترسیم کرده که به زعم خود کشور ما با این اقدام زمین گیر شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: با توجه به شرایط جنگ اقتصادی مسئولیت رسانه سخت تر از گذشته می شود.
وی اظهار داشت: رسانه در این شرایط مسئولیت دوگانه حفظ آزادی های اجتماعی و منافع ملی را نیز عهده دار می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نمی توانیم در شرایط جنگ ملی منافع ملی را در نظر نگیریم چراکه جریان ترامپ علیه ایران با نگاه زمین گیر کردن جمهوری اسلامی ایران است و با این اقدامات نه تنها نظام سیاسی بلکه نظام و مبنای اجتماعی و وحدت ملی نیز به مخاطره می افتد.
صالحی خاطرنشان کرد :معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی به عنوان سکاندار تعامل با رسانه در این مسیر نقش به سزایی را دارد و مسئولیت و کار آن نسبت به گذشته مضاعف می شود.
وی با اشاره به شرایط امروز رسانه های کشور هم ،افزود: رسانه با توجه به شرایط سخت اقتصادی حاکم بر کشور حالش خوب نیست چراکه از یک طرف رقبای رسانه در فضای مجازی، شبکه های اجتماعی، رسانه های غیر رسمی و بیگانه و از طرف دیگر شرایط اقتصادی حاکم بر کشور از جمله مشکلات کمبود آگهی، کاغذ و ... سختی های آن ها را دوچندان کرده که این سختی ها ایجاب می کند معاونت امور مطبوعاتی در یک میدان جهاد ملی تلاش خود را نسبت به گذشته بیشتر کند.
صالحی تاکید کرد: معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی در حال حاضر در میدان جهاد ملی قرار دارد و رسانه ها نیز باید به کمک اعتماد و امید اجتماعی و منافع ملی بیایند و اتفاقات غیر محتمل که پیش بینی نمی شود را در نظر بگیریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ،گفت: در تعامل با رسانه باید برای امنیت شغلی و معیشت آن ها توجه داشته باشیم تا آن ها امید به آینده داشته باشند زیرا وقتی رسانه ای امید به آینده نداشته باشد نمی تواند تولید امید هم داشته باشد.
صالحی با اشاره به اینکه تجربیات خدادی هم در بخش رسانه به کمک این حوزه می آید،ابراز امیدواری کرد تا قدم هایی که در دوره سلطانی فر بر داشته شده وی آنها را ادامه دهد.
در ابتدای این آیین محمد سلطانی فر معاون پیشین امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک سال نو از تمام تلاش ها و خدمات مدیران و کارکنان این معاونت در مدت مسئولیت اش تقدیر کرد. و در ادامه محمدخدادی معاون مطبوعاتی جدید گفت: سلطانی فر پایه های خوبی در این معاونت بنا نهاده و هنر من باید در این باشد هر آنچه او پایه گذاری کرده را استمرار بخشم.
معاون مطبوعاتی همچنین با اشاره به شرایط سخت حاکم بر کشور ،افزود: جمهوری اسلامی ایران بر خون بنا نهاده شده و ما پاک ترین خون های تاریخ را در این مسیر داده ایم و باید خلوص این خون ها با تلاش و تدبیر خود به ثمر بنشیند.
وی گفت: مطبوعات و رسانه دوران تحول را داشته و در گذشته با تلکس اخبار را منتشر می کردیم و تغییرات درآن به آهستگی بود ولی امروزه این تغییرات با سرعت حتی ثانیه ای است و این تحولات سرعت سیاستگذاران و دست اندرکاران رسانه ای را می طلبد.
خدادی تصریح کرد: با توجه به شرایط حاکم بر کشور باید بدانیم که در این جنگ دشمنان به دنبال جنگ افکار عمومی هستند و رسانه ها در این مسیر می توانند نقش موثری در کمک به پیشبرد اهداف و مقابله با دشمنان داشته باشند و مقتدر تر از گذشته عمل کنند.
وی افزود: موضوع دیگر توجه به صنف رسانه است که امروز شرکای بسیاری پیدا کرده و در این صنعت برخی حتی با داشتن یک دستگاه تلفن همراه عملا شریک آن ها شده اند که مزایا و معایبی دارد ولی باید مدیریت شود.
او با اشاره به فعالیت های معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی ادامه داد: این معاونت ظرفیت های بسیاری دارد و در بحران های مختلف نقش اثرگذاری داشته است و ما باید با بهره گیری از همه ظرفیت های موجود به ایجاد همدلی و همبستگی بپردازیم.
در این آیین همچنین از خدمات و تلاش های محمدمهدی احمدی مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی در مدت سرپرستی این معاونت تقدیر شد.
در بخشی از این آیین از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی لوحی از خدمات و تلاش های محمد سلطانی فر در دوران مسئولیتش تقدیر و حکم محمد خدادی به وی اهدا شد.
پس از اینکه محمد سلطانی‌فر معاون سابق مطبوعاتی این وزارتخانه به دلایلی که هرگز نه از سوی خود و نه از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نشد، از سمتش استعفا داد و شایعاتی درباره اختلاف نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با مقامات عالی‌دولتی و برخی نمایندگان مجلس درباره جانشین وی در رسانه‌ها منتشر شد، سرانجام در هفته گذشته سید عباس صالحی محمد خدادی مدیرعامل سابق خبرگزاری ایرنا را به این سمت انتخاب کرد.
در دوره حضور حسین انتظامی در معاونت مطبوعاتی در نشست‌های ماهانه اهالی رسانه دیدارهایی با معاون داشته و نقطه نظرات وی را درباره موضوعات مختلف دریافت می‌کردند که پس از ایشان، روند کاهش ارتباط و پاسخگو نبودن معاونت مطبوعاتی به اهالی رسانه یکی از دستور کارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.
پیش از این و در جریان انتصاب محمد سلطانی فر نیز آئین تکریم و معارفه معاون مطبوعاتی با چنین شمایلی برگزار شده بود.
مراسم معارفه خدادی به سمت معاونت مطبوعاتی نیز در ادامه چنین روندی و تنها با حضور معاون جدید و سابق و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از معاونان آنها برگزار شد.
خواندن 97 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395