شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 09:31

اطلاعات تکميلي

  • تیم اقتصادی دولت هیچ توضیحی در مورد حذف ارز 4هزار و 200تومانی نمی دهد

سکوت تورم زا

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مرضیه صدری

عصراقتصادپس از حذف ارز 4هزار و 200تومانی برای واردات گوشت که از مدتی قبل زمزمه ها و ضرورت آن توسط برخی فعالان بخش خصوصی شنیده می شد، احتمال حذف این ارز به طور کلی از سیستم تجارت نیز قوت گرفت؛ تا جایی که محمد باقر نوبخت در یکی از جلسات سازمان برنامه و بودجه تلویحا این موضوع را تایید کرد اما به این نکته هم اشاره کرد که هنوز تصمیم نهایی در این خصوص اتخاذ نشده است.

موضوعی که در عین اهمیت فراوان آن، هنوز هیچ توضیح و پاسخی از سوی تصمیم گیران و وزرای اقتصادی دولت مطرح نشده است.
خبرنگار عصر اقتصاد تلاش کرد تا چند و چون این تصمیم را در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیات دولت متوجه شود اما در بهترین حالت با سکوت آن ها مواجه شد.
فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی در پاسخ خاطر نشان کرد: این موضوع در دست بررسی است اما اصلا تصمیم قطعی در هیچ بخشی گرفته نشده است. وی پیش از طرح سئوال بعدی با گامهای سریع از خبرنگار دور شده به سمت درب خروجی حرکت کرد.
محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری نیز پاسخ داد: تصمیم جدیدی هنوز در این خصوص اتخاذ نشده است.
 نهاوندیان همچنین در ادامه سوال خبرنگار عصر اقتصاد مبنی بر اینکه آیا قرار نیست ارز 4هزار و200 تومانی حذف شود، ترجیح داد پاسخی ندهد و چند ثانیه سکوت کرد. معاون اقتصادی رئیس جمهور در پاسخ به سئوالات بعدی سکوت کرده نگاه خود را به سمت دیگری معطوف کرد.
نوبخت هم در مورد این موضوع گفت که باید قبول کنیم شیوه کنونی پرداخت ارز 4هزار و 200تومانی به کالاهای اساسی درست نیست و این منافع به دست مردم نمی رسد؛ بنابراین بحث تغییر این روند مطرح است. پاسخ های بعدی وی نیز مشابه عکس العمل های بود که از سوی دیگر اعضای تیم اقتصادی مشاهده کردم.
دولت سال گذشته ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای واردات 25قلم کالای اساسی پرداخت کرد و برای سال جاری هم ۱۴ هزار میلیارد تومان یارانه در بودجه برای این موضوع در نظر گرفته شده است. بودجه ای که به نظر می رسد به شیوه های دیگری قرار است هزینه شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد که حتی ریالی از این میزان در بودجه صرف نخواهیم کرد و ساز و کار دولت این است که این مبالغ را در اختیار مردم قرار دهد اما در مورد اینکه به واردکننده پرداخت شود یا به صورت کالابرگ الکترونیکی و شکل های دیگر باشد هنوز به جمع بندی نرسیده ایم.
وی البته به این نکته هم اشاره کرد که با توجه به نهایی نشدن تصمیمی در این خصوص بهتر است رسانه ها از انتشار چنین خبری برای متشنج نشدن فضای جامعه خودداری کند.
بنابراین رئیس سازمان برنامه هم از پیامدهای چنین تصمیمی آگاه است که می تواند بار دیگر بازارها را به هم بریزد.
اولین پیام حذف ارز 4هزار  200تومانی با توجه به توضیحات نوبخت این است که سیاست های دولت در بحرانی ترین شرایط اقتصادی هم به صورت آزمون و خطاست. همین موضوع به بی ثبات بودن بازارهای اقتصادی برای تصمیم گیران بیشتر دامن می زند. بی ثباتی و عدم پیش بینی پذیری از مهم ترین بیماری اقتصاد ایران شناخته شده که مانع بزرگی برای حضور سرمایه به بخش های مولد است.
آسیب شناسی چنین تصمیمی که نشانه عقب نشینی دولت در برابر نهادهای فساد است، به طور قطع نیازمند نظرات کارشناسان و صاحب نظران این حوزه است. البته شاید دولت ادعا کند چنین ارزیابی ها و کارشناسی هایی صورت گرفته و در آینده، دیگر شاهد سخنانی نظیر اینکه «دیدیم این سیاست جواب نداد»، نباشیم. اما همین مساله هم نیازمند ارائه توضیح و اطلاعات بیشتر از سوی تیم اقتصادی دولت است.
این یک واقعیت عینی است که ضرورت توضیح سوی دولتمردان را تاکید می کند تا مردم نگران از بروز موج گرانی و آشفتگی در بازار کالاهای اساسی، آسوده خاطر شوند. گرانی هایی که امروز شاهدیم به طور قطع با راهکارهای نخ نمایی مثل یارانه نقدی و پول پاشی های تورم زا حتی به شیوه های مدرن مهار نخواهد شد و پاسخگویی مناسب نسبت به آنچه معیشت قشر آسیب پذیر و متوسط را تهدید می کند لازم است.
 
خواندن 87 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395