شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 08:46

تشکیل مجمع ملی اقتصاد به جای تخریب تصمیم سازان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

علی پاکزاد

در حالی که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری و تائید اکثر صاحبنظران در شرایط فعلی اقتصاد اصلی ترین موضوع کشور است اما به نظر می رسد چاره جویی در این خصوص فاقد راهکارهای منسجم و مناسبی است و نظریه پردازی در این خصوص به شدت نامنسجم، سلیقه ای و متشتط است.

شاید بخشی از این شرایط محصول انگیزه ها و دلایل مربوط به بداخلاقی مدعیان صابنظری در حوزه اقتصاد باشد و این در حالی است که پایه گذار علم اقتصاد یعنی آدام اسمیت استاد فلسفه اخلاق اجتماعی بوده و کتاب ثروت ملل را هم در جهت تنظیم روابط کار، معیشت و دولت تالیف کرده است.
متداول ترین خطاب ها و تعابیری که مدعیان صاحبنظری اقتصادی در مورد رقبای خود به کار می برند: بی سوادی، عدم درک اقتصاد، سیاست زدگی و امثالهم است.
در مقابل هم افرادی هستند که با اطلاعات مالی، حسابداری و یا مدیریت، خود را اقتصاددان و صاحبنظر اقتصادی معرفی می کنند.
این خطابها و ادعاها تا جایی که به خود افراد و اطرافیانش مربوط می شود محل بحث ما نیست؛ اما زمانی که به تدبیر امور معاش مردم باز می گردد، جای تامل و نگرانی است و متاسفانه همین خطابها و ادعاهای عام است که وقتی در موضع تصمیم گیری و تصمیم سازی قرار می گیرد، شرایط فعلی اقتصاد کشور را بحرانی تر می کند.
به طور مثال رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تحصیلات مالی، حسابداری و تجربه کاری در حوزه بورس و بازار سرمایه به دنبلا تدبیر امور اقتصادی کشور است در حالی که امور مالی و حسابداری یک تخصص محاسباتی است و به هیچ وجه در حوزه اقتصاد کلان و تعادل بازارها جایگاهی برای اظهار نظر ندارد، اما می بینیم که به یکی از میدان داران سیاستگذاری امروز کشور تبدیل شده است.
یا به طور مثال وقتی دکتر مسعود نیلی که یک متخصص اقتصاد سنجی است و در حوزه اقتصاد توسعه فاقد علم و اطلاع کافی است به هسته اصلی سیاستگذاری های اقتصادی تبدیل می شودو در نشستهای مطبوعاتی با تصور بی اطلاعی روزنامه نگاران از اقتصاد، بخش عمده ای از جلسات را به تدریس و توضیح اقتصاد به خبرنگاران اختصاص می دهد.
وقتی آقای کلامی به عنوان مدیرکل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت خبرنگار رادیو را در روز چهارشنبه هفته گذشته متهم به بی اطلاعی از اقتصاد می کند و به جای پاسخ منطقی در خصوص حذف ارز دولتی از واردات گوشت با تخریب خبرنگار موضوع را بی جواب می گذارد. و یا زمانی که افرادی مانند طبیبیان و غنی نژاد مخالفین دیدگاههای خود را به کمونیست بودن و بی سوادی متهم می کنند.
زمانی که سران کنفدراسیون صادرات برای گرانفروشی ارزشان، خود را مدعی اقتصادی جلوه می دهند و یا لحظه ای که دژپسند و همتی که در راس تیم اقتصادی دولت دوازدهم قرار دارند اقتصاد دانان نهادگرا را به عنوان گرایشات دولتی مورد ملامت قرار می دهند.
یا آنگونه که گاه به گاه می بینیم سازمان برنامه و بودجه الزامات اقتصادی را فدای تنظیم منابع بودجه می کند؛ نتیجه این برخوردها تخلیه اتاق فکر کشور از اقتصاددانان و دلسوزان اقتصادی کشور خواهد بود. بد نیست در اینجا به پیشینه عجیب اقتصادخوانی در سی سال اخیر داشته باشیم.
به نظر می رسد عده ای در موقعیت ها و مواضع مختلف از اواسط دهه شصت متوجه شدند که کرسی های اقتصادی در آینده نقش مهمی خواهد داشت و چالش های فکری و جناح بندی های آتی را دیدگاههای اقتصادی مدیریتی خواهد کرد.
در همین راستا موسسه در راه حق به مدیریت آیت الله مصباح یزدی رشته اقتصاد را برای روحانیون طراحی کرد.
دانشگاه امام صادق (ع) رشته اقتصاد را راه اندازی کرد.
دکتر مشایخی در اصفهان رشته مدیریت و برنامه ریزی را برای یک دوره فوق لیسانس راه انداخت. چند سال بعد مسعود نیلی و دکتر مشایخی در دانشگاه صنعتی شریف رشته فوق لیسانس و بعد دکتری در حوزه مدیریت، برنامه ریزی و اقتصاد را فعال کردند.
محسن رضایی و احمد توکلی که پیش از انقلاب دانشجویان غیر اقتصادی بودند به تحصیل در این رشته پرداختند.
البته در این میان دانشکده های اقتصاد تهران، تربیت مدرس، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، اصفهان و سایر دانشگاههای قدیمی هم فعالیت های خود را در زمینه آموزش و پژوهش اقتصاد توسعه دادند.
بعضی افراد و گروه های دیگر از طریق دانشگاههای خارج از کشور شروع به تحصیل در رشته اقتصاد یا زیر مجوعه های آن کردند که برخی از این تحصیلات هم به صورت قرارداد در داخل کشور صورت می گرفت.
بازار متشتط اقتصاددانی فعلی، میدان نبرد همان برنامه ریزی های جهت دار و بعضاً هدفدار است که امروز به بحران تئوری در تدبیر امور اقتصادی کشور منتهی شده است، که اقتصادنخوانهای مدعی مدیریت اقتصادی، در این یارگیریها با استفاده از ابزارهای سیاسی و مالی به نقش آفرینی مشغولند.
در گذشته هم مکررا ضرورت تشکیل سازمان نظام اقتصادی و مجمع ملی اقتصاد را مطرح کرده ایم و به نظر می رسد در حال حاضر برای تصفیه نظریه پردازی اقتصادی و چاره جویی بحران ها به شدت به آنها نیاز داریم.
در اینکه یکی از جناح ها با بسیج طرفدارانش بعد از گذشت شش سال به یاد مدرک علمی محمد باقر نوبخت افتاده اندبه هیچ وجه دلسوزانه نیست و صرفا کشمکش دو جناح قهر کرده از دولت و صاحب اختیار در دولت است.
واقعیت این است که مشکل فعلی اقتصاد ما مدرک دکتری محمدباقر نوبخت نیست، کما اینکه در زمان دولتهای جنگ، عزت اله سحابی، موسی خیر، محمد تقی بانکی و مسعود روغنی زنجانی هیچکدام مدرک دکتری نداشتند اما ارزیابی منصفانه حای از آن است که کم توفیق تر از سازمان برنامه و بودجه فعلی نبوده اند و اساساً در دنیای مدرن هم مدیران تراز اول حوزه های تخصصی دکتری آن حوزه را دارا نیستند.
کما اینکه در مورد وزرای بهداشت و روسای تامین اجتماعی استفاده از پزشکان و متخصصان قلب، چشم و کودکان را صاحبنظران مدیریتی مورد ایراد قرار می دادند.
در بررسی شرایط فعلی اقتصاد کشور، به خصوص آن بخش که به نارسایی اقدامات و عوامل داخلی باز می گردد، پیوسته این سئوال مطرح بود که آنانی که نظریه پرداز و پایه گذار وضع فعلی بوده اند چرا پاسخگو نیستند؟ که به نظر می رسد تیم مسعود نیلی با اردو کشی به بیرون از دولت، کلا منکر آثار سیاستهای خود در وضع موجود هستند و برای تبرئه کامل خود از وضع موجود کشور مردک نوبخت را به عنوان دلیل اصلی معضلات فعلی قلمداد می کنند و طبیعتاً استفاده از یاران حاشیه ای برای علم کردن و به چالش کشیدن موضوع بهترین راه حل است که به گونه ای خود را از اتهام غیر اخلاقی تبرئه کنند.
به هرحال موضوع مدرک دکتری نوبخت را خود وی و وزارت علوم باید پاسخگو باشند که وزارت علوم در این خصوص نظر خود را به طور رسمی منعکس کرده است و ما صرفاً به اقتضای بحث موضوع را مطرح کردیم والا نه جرات مرحوم دکتر عظیمی آرانی را داریم که آن به اصطلاح اقتصاد دان کذایی بطری نوشابه را سر میز بشکند و تهدیدش کند و نه وقار صبر و تحمل خانم دکتر فیروزه خلعبری را داریم که بی ادبی شاگردان ایشان را متحمل شویم و نه عزت نفس دکتر فرشاد مومنی و دکتر عباس شاکری را داریم که با اتهامات کمونیستی و بی سوادی از کوره به در نرویم.
اما بازهم تاکید می کنیم برای سامان بخشی اقتصاد کشور باید نظریه پردازی اقتصادی سامان بگیردو ایجاد سازمان نظام اقتصادی و مجمع ملی اقتصاد یکی ضرورت انکار ناپذیر است.
در عین حال روزنامه عصر اقتصاد آمادگی دارد با همکاری پژوهشکده های دانشگاههای رسمی کشور آزمون اقتصددانی برای همه این گروه ها برگزار کند که می تواند هسته اولیه سازمان نظام اقتصادی و مجمع ملی اقتصاد باشد.
خواندن 122 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395