شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 05:00

اجرای اختیاری وظایف مدیر عامل فرابورس

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد:  معاملات بعضی شرکت ها در بازار پایه «ب فرابورس» نه تنها شفافیت کافی ندارد؛ بلکه گاهی مشاهده می شود با استفاده از اختیارات مدیرعامل فرابورس، بعد از پایان زمان معاملات ابطال می شود. نکته جالب توجه این است که ابطال این خرید و فروش ها حتی در پیام ناظر بازار هم اطلاع رسانی نمی شود.

امروزه همه اذعان دارند که شفافیت در معاملات و اطلاع رسانی به موقع جزو ملزومات لاینفک بازارهاست؛ چراکه فعالان هر حوزه ای برای تصمیم گیری مناسب نیازمند اطلاعات به روزهستند. دسترسی به داده های جدید و به موقع در بعضی بازارها سبب شده است تعدادی از کارشناسان اهمیت اطلاعات را هم سنگ و گاهی بالاتر از اصل سرمایه قلمداد کنند.
اطلاع رسانی و دسترسی یکسان همه آحاد جامعه به اطلاعات را فرضیه بازار کارا نیز می نامند؛ مفهوم بازار کارا بر این فرض استوار است که سرمایه‌گذاران در تصمیمات خرید و فروش خود تمامی اطلاعات مربوط را در قیمت سهام لحاظ خواهند کرد و قیمت سهام شاخص خوبی برای تعیین ارزش سرمایه‌گذاری است.
اطلاعات و اطلاع رسانی به موقع از بدیهیات بازارهای مختلف اقتصادی مخصوصاً بازار سرمایه و اوراق بهادار است؛ گسترش شبکه عنکبوتی اینترنت و دسترسی آسان و لحظه ای نیز سبب شده است که اطلاعات امروزه بیش از هر دوره ای در دادوستد های بین المللی اهمیت پیدا کند، به طوری که انتشار خبر ریزش یک معدن سنگ آهن در برزیل یا سیل در شیلی موجب نوسانات قیمتی سنگ آهن یا مس در بازارهای بورس سایر قاره های جهان را به دنبال دارد.
بازار متشکله سرمایه کشور با قریب به 30 سال سابقه در فعالیت جدید خود، هنوز از اطلاع رسانی ضعیف رنج می برد؛ به نظر می رسد در بازار فرابورس دخالت های سلیقه ای را شاهد هستیم؛ به طوری که تعدادی از نمادها در پایان وقت اداری (حدود ساعت16)، معاملات شان ابطلال می شود. واکاوی حجم و ارزش معاملات در سایت «TSETMC»، نشان می دهد که به صورت یک روز در میان، معاملات (نماد بنو) لغو شده است؛ فرابورس علت حذف تعدادی از معاملات را احتمال دستکاری در دادوستدها با استفاده از اختیارات امیرهامونی، مدیرعامل این شرکت ذکر می کند. حال این سوال مطرح است که چرا استفاده از اختیارات مدیرعامل به صورت یک روز درمیان بوده و خبر ابطلال معاملات به چه دلیلی در پیام ناظر نمادها برای اطلاع رسانی سرمایه گذاران درج نمی شود.
چند وقتی است که بازار فرابورس با مشکلات عدیده ای در مورد اطلاع رسانی مواجه شده است به طوری که نظر سنجی ها و عملکرد بازارهای فرابورس نشان می دهد فعالان بازار سرمایه از نحوه خبر رسانی به موقع فرابورس راضی نیستند.
به عنوان نمونه نحوه بازگشایی و معاملات بیمه تجارت نو «بنو»، در چند روز گذشته در بازار پایه ب فرابورس به خوبی نشان دهنده ضعف اطلاع رسانی در این نماد است.
لازم به ذکر است نماد «بنو» پس از افزایش سرمایه در 10 فروردین ماه سال جاری بازگشایی و قیمت خورد؛ اما این دادوستد در پایان روز معاملات ابطال شد (در حالی که این ابطال در پیام ناظر درج نشد)؛ 11 فروردین ماه برای بار دوم این نماد بازگشایی شد که پس از حدود 590 هزار سهم معامله، با صف خرید تا پایان وقت معاملات ادامه یافت که این دادوستد پذیرفته شد.
در ادامه 17، 19 و 21 فروردین ماه شاهد ابطال معاملات این نماد هستیم، اما روز های 18 و 20 فروردین ماه معاملات تایید شده است.
 ناظر بازار فرابورس در مورد چرایی و نحوه ابطال معاملات فرابورس در نماد ذکر شده به خبرنگار ما گفت: که با استفاده از اختیارات «امیر هامونی» مدیر عامل فرابورس، معاملات ابطال شده است. حال این سوال مطرح است که چرا اختیارات مدیر عامل یک روز در میان بوده و چه اتفاقی رخ داده که بعضی روزها تایید و بقیه لغو شده است؛ همچنین چرا این ابطال معاملات در پیام ناظر برای فعالان بازار سرمایه اطلاع رسانی نمی شود.
لازم به ذکر است کارشناس بازار سازمان بورس نیز در این مورد به خبرنگار «عصر اقتصاد» گفت: اختیارات بازار «پایه ب» تحت نظارت سازمان بورس نبوده و به فرابورس محول شده است.
 
خواندن 121 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395