شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 03:00

اطلاعات تکميلي

  • احتمال تمدید معافیت های تحریم ایران؛

مشکلی در صادرات فرآورده های نفتی وجود ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 هاتف فرج اللهی

عصراقتصادعضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی در خصوص احتمال تمدید معافیت چنند کشور از تحریم ایران گفت: از آنجایی که قیمت نفت در سطوح بالایی قرار دارد به احتمال زیاد این معافیت ها تمدید می شوند، این در حالی است که هم اکنون یز در صادرات فرآورده های نفتی مشکلی وجود ندارد.

سید حمید حسینی در گفت و گو با خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد در ادامه گفت: با توجه به افزایش قیمت نفت و مسائلی که در ونزوئلا و لیبی رخ داده است و این احتمال وجود دارد که کمبود عرضه نفت ایجاد شود، این احتمال وجود دارد که معافیت برخی کشور ها از تحریم ایران تمدید شود.
وی در ادامه گفت: علاوه بر این در برخی از خبر ها شنیده شد که هند توانسته است معافیت خود را تمدید کند که این مساله می تواند نشانه ای باشد از تمدید معافیت ها.
حسینی همچنین اظهار کرد: همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که هنوز امکان صفر کردن صادرات نفت ایران وجود ندارد، از این رو آمریکا تلاش خواهد کرد با محدود تر کردن معافیت ها آن ها را تمدید کند.
عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: از طرفی هم مطلبی از سوی وزارت انرژی آمریکا در محافل خبری منتشر شد مبنی بر این که به زودی با اعلام معافیت چهار کشور از تحریم ایران بازار نفت به سوی تعادل حرکت خواهد کرد.
وی در پاسخ به این که آیا با تمدید معافیت ها بازار نفت به سمت کاهش قیمت حرکت می کند، گفت: اگر کاهش قیمت رخ دهد، کوتاه مدت نخواهد بود باید دید که در سایر بازار ها وضعیت به چه صورت است.
عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی در خصوص وضعیت صادرات نفت و فرآورده های نفتی پس از تحریم نیز اظهار کرد: صادرات نفت با تمام تلاش های موجود، فعلا به کشور هایی که از تحریم معاف شده اند صورت می گیرد و هنوز کسی نتوانسته است خرید نفت و صادرات آن با دور زدن تحریم ها را انجام دهد، اما صادرات فرآورده های نفتی تا کنون به مشکلی جدی نخورده است.
دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران عراق در خاتمه با اشاره به این که صادرات فرآورده های نفتی با مشکلاتی همچون جابه جایی پول و حمل و نقل رو به رو شده است، افزود: فرآورده های نفتی هنوز به صورت فیزیکی برای صادرات در شرایط تحریم مشکل ندارند.
گفتنی است با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال ۱۳۹۷، ترامپ اعمال تحریم های نفتی علیه ایران را اعلام کرد و مشتریان نفتی کشورمان را تهدید کرد که اگر خرید نفت از ایران را ادامه دهند، آن ها را تحریم خواهد کرد. آمریکا هدف خود را به صفر رساندن صادرات نفت ایران اعلام کرد، هدفی که بیژن زنگنه - وزیر نفت ایران - آن را رؤیای تعبیر نشدنی برای آمریکا دانست.
در نهایت زمانی که تنها دو روز به آغاز اعمال تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران باقی مانده بود، آمریکا در ۱۱ آبان ماه سال گذشته اعلام کرد به هشت کشور از جمله متحدان نزدیک خود مانند کره جنوبی و ژاپن و همین طور هند اجازه می دهد که پس از اعمال تحریم ها بر ایران به خرید نفت از ایران ادامه دهند، البته این معافیت ها نامحدود نخواهند بود. آمریکا از کشورهایی که شامل معافیت شدند خواست تا میزان خرید نفت از ایران را طی شش ماه کاهش داده و به صفر برسانند.
در حالی که اردیبهشت ماه مهلت شش ماهه آمریکا به مشتریان نفتی ایران به پایان می رسد، مسئولان آمریکا باز هم رفتار سابق خود را تکرار کرده و یک روز از تمدید معافیت ها حرف می زنند و روز دیگر تمدید معافیت ها را ناممکن می دانند.
برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هفته گذشته به خبرنگاران اعلام کرد برای دستیابی به هدف صفر کردن همه صادرات نفت ایران، شرایط بازار نفت در سال جاری میلادی بهتر از سال ۲۰۱۸ میلادی است.
این در حالی است که نظرسنجی اس اند پی گلوبال پلاتس، حاکی از آن است که آمریکا در اوایل ماه مه احتمالاً معافیت از تحریم های واشنگتن علیه صادرات نفت ایران را برای حداقل چهار کشور خریدار بزرگ نفت و میعانات ایران شامل چین، هند، کره جنوبی و ترکیه تمدید خواهد کرد.
نتایج نظرسنجی پلاتس از ده ها تحلیلگری که سیاست تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران را دنبال می کنند، نشان داد احتمالاً دولت ترامپ به چین، هند، کره جنوبی و ترکیه اجازه خواهد داد به واردات نفت و میعانات ایران به مدت شش ماه دیگر ادامه دهند، در حالی که معافیت از تحریم ها برای ایتالیا، یونان، ژاپن و تایوان منقضی خواهد شد.
از سوی دیگر، امیرحسین زمانی نیا معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی در هفته جاری در حاشیه بازدید ثامر غضبان وزیر نفت عراق از شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) در پاسخ به پرسشی مبنی بر پیش بینی تمدید شدن یا نشدن معافیت کشورهای واردکننده نفت ایران عنوان کرد: الان در این زمینه اظهارنظر نمی کنم، اما همه می دانند که بازار نفت، بازاری ثابت و راکد نیست و بسیار متلاطم است و قیمت بنزین در پمپ بنزین های آمریکا است که تعیین می کند این معافیت ها تمدید شود یا خیر.
در نتیجه می توان دریافت که احتمال تمدید معافیت کشور ها از تحریم ایران بسیار بالاست، چرا که وضعیت بازار نفت و همچنین شرایط قیمت بنزین در آمریکا به این گونه است که کاهش قیمت ها به نفع ایالات متحده خواهد بود.
همچنین این مساله که به انتخابات آمریکا نزدیک می شویم می تواند عاملی باشد برای این که دونالد ترامپ در خصوص تحریم ایران کمی محتاط تر رفتار کند، چرا که تحریم ایران به صورت مستقیم روی قیمت نفت و در نهایت قیمت بنزین در آمریکا تاثیر می گذارد. از طرفی هم قیمت بنزین همیشه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیر گذار بوده است.
 
خواندن 132 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395