چهارشنبه, 21 فروردين 1398 ساعت 09:32

صورتحساب هایی برای غارت سیل زدگان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مصطفی کمالو

عصراقتصادبارندگی‌های شدید و سیل که از چند روز قبل از سال نو آغاز شده بود در بسیاری از مناطق کشور خسارات گسترده‌ای برجای گذاشته است. اما اعلام برخی اعداد نشان می دهد عده ای بدنبال درست کردن صورتحساب هایی برای غارت اعتبارات مخصوص سیل زده ها هستند.

نقطه شروع گرفتاری‌های سیل و بارندگی استان‌های سمنان و خراسان شمالی بودند که در ادامه دست کم ۲۰ استان دچار بارندگی‌های شدید، آب‌گرفتگی و سیل شدند. براساس گزارشها در حال حاضر وضعیت استان‌های لرستان و خوزستان نسبت به دیگر استان‌ها نامناسب‌تر است.
با شروع سیل، نظرات مختلفی در مورد تاثیر سدها بر روی سیل از سوی متخصصات این زمینه شنیده می‌شد که گروهی سد را عامل خسارت بیشتر می‌دانستند و گروهی هم معتقداند اگر این سدها نبود خسارت بیشتر می‌شد، ولی مهم‌ترین ماموریتی که ستادهای مدیریت بحران و استانداری‌ها درگیر آن هستند، برآورد میزان خسارت سیل است. در ادامه گزارش، تلاش شده خسارت‌هایی که به زیرساخت‌های اصلی استانهای کشور وارد شده و تا زمان تنظیم این گزارش اعلام شده،‌ مرور شود.
برآورد اولیه خسارت سیل استان های مازندران و گلستان نشان می دهد خسارت های وارد شده به زیر ساخت ها و تاسیسات ۷ شهرک صنعتی شامل معابر، ایستگاه پمپاژ آب، تصفیه خانه و ... در این دو استان بیش از ۴۳.۳ میلیارد تومان است. همچنین به ۴۲۰۰ واحد صنفی و ۱۳۰ واحد صنعتی شامل ساختمان، ماشین آلات، تجهیزات، مواد اولیه و محصول نیمه ساخته و نهایی خسارت وارد شده است.
گزارش ها نشان می دهد که بیشترین میزان خسارت ها سیلاب های اخیر، مربوط به استان های گلستان، خوزستان، لرستان و مازندران است که در صدر استان‌های خسارت‌دیده، استان گلستان قرار دارد، بر اساس برآوردهای اولیه فقط ۱۲۰۰ میلیارد تومان خسارت در حوزه کشاورزی و دامپروری وارد کرده است. مجموع خسارت‌های این استان تا روز ۱۳ فروردین، چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است اما نماینده مینودشت در مجلس شورای اسلامی خسارت سیل در گلستان را ۳۰۰۰ میلیارد تومان عنوان عنوان کرده است.
همچنین برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان هزار و 500 میلیارد تومان است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تاکنون 15 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند ولی هنوز گزارش رسمی مبنی بر تلفات جانی در پلدختر اعلام نشده است که همین می تواند ناشی از اطلاع رسانی خوبی باشد که قبل از سیل در این منطقه صورت گرفته است. همچنین نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خسارات سیل در روستاهای این شهرستان ادعا کرد که در حال‌ حاضر ۳۰۰۰ واحد مسکونی تخریب شده است. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد  نیز خسارت سیل در این استان را ۱۰۸۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.
در برخی استان‌ها هنوز برآورد خسارت اعلام نشده ولی بر اساس آمارهای که مقام‌های محلی شهرستان‌ها و ادارات کل اعلام کرده‌اند، تاکنون حدود ۳۹۰ میلیارد تومان در استان‌های خراسان رضوی، کرمان، کردستان، سیستان و بلوچستان و ایلام خسارت وارد کرده است. همچنین خسارت سیل در استان خوزستان در حوزه تأسیسات آب و فاضلاب بالغ بر یک هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال است که برآورد اولیه خسارات در بخش تأسیسات آب بالغ بر ۴۳۰ میلیارد ریال و در بخش فاضلاب ۹۵۰ میلیارد ریال بوده است.
در استان خراسان شمالی ۶۹۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است. خسارت سیل در استان‌های چهارمحال بختیاری، کرمانشاه، سمنان ، اصفهان و مرکزی به ترتیب ۶۰۰ میلیارد تومان، ۴۸۶ میلیارد تومان، ۱۹۰ میلیارد تومان، ۳۴۰ میلیارد تومان،  هزار و صد میلیارد تومان اعلام شده است.
استان فارس هم یکی از استان‌های پرخسارت در سیل اخیر بود که بیشترین تعداد قربانیان از این استان بودند. تاکنون خسارت سیل به استان فارس بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
سازمان مدیریت بحران جمع خسارت‌های مالی سیل تا ۱۸ فروردین را ۱۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است. همچنین مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی خسارت سیل اخیر به بخش کشاورزی ۱۲ استان کشور را ۳۸ هزار و ۵۲۸ میلیارد اعلام کرد است همچنین به زیربخش‌های زراعت ۱۷ هزار و ۲۲۸ میلیارد ریال، باغبانی ۷۱۲۳ میلیارد ریال، دام و طیور و آبزیان ۵۱۷۴ میلیارد ریال و آب و خاک، امور زیربنایی و تاسیسات استان‌های گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، خراسان شمالی، اصفهان، سیستان و بلوچستان و سمنان خسارت زده است.
این در حالی است که نوبخت نیز تاکید کرده که با توجه به اینکه در جریان واقعه هستیم، نمی توان آمار قطعی از میزان خسارات ارائه کرد.
خواندن 135 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395