دوشنبه, 19 فروردين 1398 ساعت 18:00

سیل اخیر بار مضاعفی بر دوش کارگران و مزدبگیران خواهد بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک دانش‌آموخته اقتصاد معتقد است؛ در شرایط اقتصادی فعلی، سیل اخیر بار مضاعفی بر دوش کارگران و مزدبگیران خواهد بود.

 در شرایطی که سال گذشته را با تورم سرسام‌آور پشت سر گذاشتیم و معاش مزدبگیران به طرز کم‌سابقه‌ای دچار افول شد، احمد احمدی (دانش‌آموخته اقتصاد) بر این باور است که تخریب‌های سیل اخیر بار تورمی اقتصاد را که بر دوش طبقات فرودست سنگینی می‌کند، سنگین‌تر خواهد کرد.
وی با بیان اینکه دولت ناچار است ده‌ها هزار میلیارد تومان به صورت بلاعوض یا وام کم بهره به سیل‌زدگان پرداخت کند، تاکید می‌کند: بودجه‌ی سال ۹۸ با کسری زیاد همراه است و این کمک‌ها کسری بودجه را به طور وحشتناک بالا می‌برد.
اما آنچه مورد انتقاد این کارشناس اقتصادی‌ست، روالی‌ست که دولت برای جبران کسری بودجه در پیش خواهد گرفت: دولت برای جبران کسری بودجه از بانک مرکزی استقراض می‌کند و بانک‌ها هم برای جبران وام‌های کم بهره‌ی سیل‌زدگان، به اضافه برداشت از بانک مرکزی روی می‌آورند. بانک مرکزی در هر دو مورد پول چاپ می کند و در نتیجه‌ی آن، نقدینگی به‌طور وحشتناک بالا می‌رود. افزایش حجم نقدینگی باعث بالا رفتن نرخ تورم می‌شود و در نهایت، کالاها و خدمات خیلی گران می‌شوند.
احمدی از اظهارات خود نتیجه‌گیری می‌کند: جز کارمندان دولت و کارمندان بخش خصوصی و کارگران که نمی‌توانند حقوق و دستمزدشان را به اندازه‌ی نرخ تورم بالا ببرند، بقیه‌ی مردم - کسبه، تجار، خرده‌فروشان و دولت- نرخ کالا و خدمات خود را به اندازه یا بیشتر از تورم بالا می‌برند و زیانِ ناشی از تورم را جبران می‌کنند. پس در این بازی فقط مزد و حقوق بگیران که از همه تهیدست‌ترند، هزینه‌ی بازسازی مناطق سیل‌زده و هزینه‌ی جبران خسارت‌های آن را خواهند پرداخت.

«تورم» مالیاتی‌ست که فقرا و فرودستان می‌پردازند

این دانش‌آموخته اقتصاد اضافه می‌کند: پس می‌توان ادعا کرد «تورم» مالیاتی است که در نهایت آنها که درآمد ثابت دارند، می‌پردازند یا به عبارت دقیق‌تر، دولت برای حل مشکل سیل‌زدگان، دست درجیب فقیر‌ترین اقشار جامعه کرده یعنی کارگران و کارمندان.
احمدی در پایان می‌گوید: مسعود نیلی (اقتصاددادن لیبرال) قبل از آن که سیل بیاید و دولت بخواهد با چاپ پول، خسارت‌های سیل را جبران کند، در اواخر اسفند ۹۷ در مجله‌ی تجارت فردا نوشت "امسال ۴۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی داریم و رشد اقتصادی سال ۹۸ در بازه‌ی منفی ۳ تا منفی ۵ درصدخواهد بود". خسارت‌های سیل، افزایش نقدینگی را بیش از این می‌نماید و خدا می‌داند چقدر تورم امسال وحشتناک خواهد بود و ما مزد و حقوق بگیران تا چه حد به فلاکت می‌افتیم.

منبع: ایلنا
خواندن 148 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395