چهارشنبه, 14 فروردين 1398 ساعت 00:04

رئیس جمهوری الجزائر رسما از قدرت کناره‌گیری کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس جمهوری الجزائر به شورای قانون اساسی این کشور رسما اعلام کرد که دوران ریاست جمهوری وی به پایان رسیده و از قدرت کناره‌گیری می‌کند.


«عبدالعزیز بوتفلیقه»، رئیس جمهوری الجزائر شامگاه سه‌شنبه (۱۳ فروردین) رسما اعلام کرد که از قدرت کناره‌گیری می‌کند.
خبرگزاری رسمی الجزائر لحظاتی پیش گزارش داد که بوتفلیقه به شورای قانون اساسی این کشور رسما اعلام کرد که دوره او به عنوان رئیس جمهور الجزائر به پایان رسیده است.
این تصمیم رئیس جمهوری الجزائر به فاصله یک روز پس از صدور بیانیه دفتر او مبنی بر عزم بوتفلیقه برای کناره‌گیری از قدرت قبل از پایان دوره ریاست جمهوری صورت می‌گیرد.
۲۸ آوریل (هشتم اردیبهشت) پایان دوران ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور ۸۲ ساله الجزائر است.
اعتراض‌های مردمی در الجزائر از دهم فوریه گذشته به دنبال اعلام نامزدی رئیس‌جمهوری این کشور برای پنجمین دور متوالی آغاز شد و از آن روز این اعتراض‌ها ابعاد وسیعی به خود گرفت.
بوتفلیقه از سال ۱۹۹۹ در منصب ریاست جمهوری الجزائر بوده و به رغم کهولت و سکته مغزی در سال ۲۰۱۳ که باعث شده به ندرت در انظار عمومی ظاهر شود، همچنان اصرار بر این دارد که برای بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری (۱۸ آوریل) شرکت کند.

رئیس جمهوری الجزائر

معترضان و مخالفان بوتفلیقه می‌گویند او به دلیل شرایط جسمانی خود توانایی اداره کشور را ندارد و بهتر است از قدرت کناره‌گیری کرده و دیگر برای ریاست جمهوری نامزد نشود.
مدت ریاست جمهوری در الجزائر پنج ساله و قابل تمدید است و رئیس جمهور به عنوان عالی‌ترین مقام در هیات اجرایی این کشور، فرمانده کل قوا نیز به شمار می‌رود.
ارتش الجزائر ساعتی پیش اعلام کرد که نمی‌تواند دست رو دست بگذارد و در برابر توطئه‌ها علیه کشور سکوت اختیار کند. رئیس ستاد ارتش الجزائر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از خواسته‌های قانونی مردم این کشور حمایت می‌کند و باید قانون اساسی در رابطه با رفع خلأ ریاستی سریعا اجرا شود.

منبع: فارس
خواندن 99 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395